Herkes için Linux: Lindows

Linux kullanmak isteyip de Windows’un kullanıcı dostu arabiriminden vazgeçemeyenler... size iyi bir haberimiz var! Lindows her ikisini de tek bir sistem altında sunmayı planlıyor.

Herkes için Linux: Lindows (Sayfa 2)

Ancak kurulum sırasında her şeyin çok hızlı bir şekilde tamamlanması pratikliğin yanı sıra eksiklikleri de beraberinde getirebiliyor. Örneğin bu aşamada root dışında yeni bir kullanıcı tanımlanması mümkün olmuyor ve bu işlemin yapılması gerektiği konusunda bir bilgi de kullanıcıya ulaştırılmıyor. Linux kullanıcıları için daha önceden alıştıkları bu adımın olmaması bir eksiklik sayılabilir. Ama Lindows’un hedef kitlesinin Windows kullanıcıları olduğu göz önüne alınırsa sistemi root kullanıcı olarak kullanmak çok da sorun olmayacaktır. Zaten eğer Lindows altında Windows programlarını da sorunsuz bir şekilde kullanmak istiyorsanız, sisteme root kullanıcısı olarak bağlanmanız gerekiyor. Çünkü diğer kullanıcı hesaplarında emülatör yazılımı olan Wise doğru çalışmıyor.

Windows alternatifi ama o olmadan başarılı olamıyor Lindows; kdm, konqueror ve kmail gibi KDE bileşenlerini kullanıyor ve alt yapısında da Debian temelli bir sistem olan Xandros bulunuyor. Dolayısıyla da Netscape ve Gimp gibi yararlı Linux yazılımlarının kurulum ve çalıştırılmasında bir sorun olmuyor. Lindows sistemini Windows’un üzerine kurduysanız, tüm Windows programlarının listesini kendi üzerine de alıyor. Ancak bunların hangisinin çalışıp çalışmadığını görmek için denemek gerekiyor. Çünkü hepsinin çalışacağına dair bir garanti bulunmuyor. Zaten firma yetkilileri de 1.0 sürümü çıkana kadar böyle bir söz vermekten kaçınıyorlar. LindowsOS’un tek olarak kurulması durumunda, durum biraz daha kötüleşiyor. Çünkü bu durumda noatun, kmail, konqueror ve bir düzine kde ve gnome oyunu ve applet’in dışında elinizde çok fazla bir şey kalmıyor.Yani sistemi tek olarak kurmayı tercih edenler için deneyecek tek bir Windows uygulaması bile bulunmuyor. Lindows, MS uygulama engelini aşabilmek için beklemek zorunda Daha henüz beta sürümü olmasından dolayı Lindows, tanıtım dokümanlarının aksine çoğu Windows uygulamasını çalıştırma konusunda başarıya ulaşamıyor. Bunlar içinde Internet Explorer da bulunuyor. Yazılımı kurmayı denediğinizde karşınıza uygulamanın kurulması için Windows’a gerek duyulduğu şeklinde bir uyarı mesajı geliyor ve kurulum sonlanıyor. Diğer yazılımlar için de benzer bir sorun görülüyor ve BearShare for Windows gibi diğer uygulamalar da daha kurulumun ortasında sonlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Wise mı :D Wine olmasın ?! :)

Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir