Herkesi şaşırtan Tizen'li Galaxy S4!

Ortaya çıkan bu Galaxy S4 resminde, telefonun üzerindeki işletim sistemi herkesi şaşırttı!

Herkesi şaşırtan Tizen'li Galaxy S4!

MeeGo ve Bada işletim sistemlerini hatırlayan var mı? Nokia'nın Windows işletim sistemine geçtiğini açıklamadan önce desteklediği ve açık kaynak kodlu olarak geliştirilen MeeGo ve Samsung'un büyük ümitlerle geliştirdiği Bada, telefon piyasasındaki hızlı gelişmeler sonrasında daha hayata geçemeden unutulup gitti...

Ancak yeni mobil işletim sistemi geliştirme çalışmaları yine de son bulmadı. Linux Vakfı'nın önderliğinde, Intel ve Samsung tarafından geliştirilen Tizen sistemi hakkında yeni bir fotoğraf sızdı. Samsung Galaxy S4 üzerinde çalışırken fotoğrafı çekilen Tizen'in köşeli, dörtgen bir tasarımı olduğu anlaşılıyor. İşletim sisteminin pil ve operatör bilgisinin bulunduğu mesaj barının telefonun alt kısmında yer alması dikkat çekiyor.

Arayüz hakkında önemli bir ipucu vermeyen fotoğraf hakkında en önemli detay, işletim sisteminin Galaxy S4 üzerinde çalışıyor olması. Bu da Samsung'un, Tizen ile çalışan bir Galaxy S4 modelini piyasaya sürme ihtimalinin olduğunu ortaya çıkardı. Ancak konu hakkında kesin bir bilgi yok.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

gülsem mi ağlasam mı bilemedim açıkçası....

@11 Eyl 2013 13:39 neden ağlayacaksınız?

Uygulamalar konusunda sıkıntı çekilmezse, belki de ...

Android'de,Tizen'de açık kaynak kodlu olduğundan bence güvenilir. Hız ve işlevselliğide iyi gelirse piyasada tutulur diye düşünüyorum.

@11 Eyl 2013 13:45 Açık kodlu bir yazılım Windows 98 kadar güvensiz de olabilir. Linüx tabanlı olması sadece temelinin sağlam olmasına yardımcı olur, ancak bir binanın temeli ne kadar sağlam olursa olsun yanlış kullanılmış bir malzeme binaya büyük derecede hasar verebilir. Ayrıca son kullanıcı için açık kaynak kodlu yazılımlar tam bir kabustur. Bir hacker kernele erişmese bile basit işlemlerle kullanıcının haberi olmadan sistemi kontrol edebilir. (SAD BUT TRUE)

Windows Phone 8 :P

Birincisi bada işletim sistemiyle (bilhassa baş harfi küçük yazılır) çalışan tam 10 adet -biri qwerty klavyeli- cihaz piyasaya sürüldü. İkincisi, Tizen deneme amaçlı S4'e yüklenmiş olabilir zira bir çok kez bada'yı Galaxy cihazlarda görmemize rağmen high-end denilen üst düzey cihazlarda piyasada göremedik.

@desx 8500 wave çıktığında "high-end" cihaz hangisiydi bana söyler misin?

Arkasında büyük bir uygulama dükkanı olmadan çok büyük bir başarı sağlaması zor olur. Hem bu android işletim sistemi de unix çekirdeği üzerine kurulu değil mi ? Arada performans farkı dışında çok büyük bir fark olacak mı ? Max_Real Qnx

İlk başta Windows sanmıştım :D

Sizinde bu 1 haftalik haberi yeniymis gibi yayinlamaniz beni sasirtti

Hadi Bakılım Allah Tizen'in sonunu hayretsin:)

Android uygulamalarını çalıştırabilirse alır başını gider.

la bırakın bunları ya bir lumia 925 almışım , ne daha önce ben böyle bir işletim sistemi gördüm ne de böyle bir kaliteli telefon böyle bir işçilik gördüm ya . eski telefonun htc one x+ dı ona ben süper diyordum şimdi arkadşım gitti htc one aldı ben lumia aldım çok kararsız kala kala ama iyi ki de almışım diyorum , arkadaşımda htc one aldıktan sonra keşke bende bunndan alaymışım diyor :)

@11 Eyl 2013 15:36 harbimi? One gibi bir telefonu lumia ile kıyaslamayın bence.

köşeli tasarım.. çok orjinal gerçekten (!)

Uygulama Desteğini Geliştirmeden Telefonlara Gelirse Windows Phone Gibi Zor Günler Geçirir

ee adamlar kendi sistemini yapsa daha çok kazanır. android batmaya mahkum.

@11 Eyl 2013 16:14 hangi özelliği sebebi ile? işkembeden atmak bu olsa gerek

ortada bir resim. şarj edilen bir samsung telefon ve yeşil-siyah arka planı. şu görüntüden ne senaryolar yazıyorsunuz bilader ya.

MeeGo ve Bada ikiside tutmadı özellikle Bada faciaydı. Bakalım ikisi birleşince bir işe yarayabilecek mi...

@11 Eyl 2013 16:34 facia dediğin o işletim sistemine destek verilecek olsaydı şu an wp kadar pazar payı olabilirdi seni gidi cahil.sen hiç bada kullandın mı da burda gelmiş aahkam kesiyosun ki?

@11 Eyl 2013 18:34 Samsung seninle aynı fikirde değildi ki bada'ya desteği kesti. Diğer açıdan bada gibi Symbian'a ya da MeeGo'ya da destek devam etseydi şu an en kötü ihtimalle wp kadar pazar payları olabilirdi ama bu ihtimallerin şu an hiç bir değeri yok... Belki de sen haklısındır belki samsung yöneticileri de bada kullanmamış olabilir o yüzden potansiyelini görmeyip desteği kesmiştir.

@11 Eyl 2013 18:34 Adam isletim sisteminin kalitesini surulen model ve uygulama sayisiyla hesapliyor abisi, ne yapsin. Elinde baska kriter yok ki. Programcilik bilgisi yok, ustelik hic te kullanmamis. O da boyle bir cikarim yapmis. Hos karsila. :D

ubuntu başarıyla girerse sahaya bunların hiçbiri kalmaz. Meego 2.0 gibi düşünün telden wifi bile hacklersiniz.

Bunu yapmak yerine S4'e Tizen güncellemesi verebilirler. :)

bildiğimiz windows phone olmuş

S4 için güncelleme çıkarırlar herhalde?!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir