Herkesi şaşırtan yeni bir tür!

2 milyon yıl önce yaşamış; biraz maymun, biraz insana benziyor! Australopithecus sediba ile tanışın.

Herkesi şaşırtan yeni bir tür!

Yarı insan, yarı maymun karakterli bir canlı, çok eskilerde dünyamızda yaşıyormuş...

Bilim adamları Güney Afrika'da yaşamış ve soyu tükenmiş olan bir tür canlının varlığını keşfetti. Bu canlı, şaşırtıcı bir şekilde biraz insan, biraz maymun karakteri taşıyor. Bir bulgu çok net: Yaratığın kendine has bir yürüyüşü var. Ancak bilim adamları bu türü herhangi bir kategoriye sokmakta zorlanıyorlar.

Australopithecus sediba şeklinde adlandırılan canlı 2 milyon yıl önce yaşamış. Ağaçlara tırmanıp dik biçimde yürüyebiliyormuş. Kalıntıları ilk olarak 2008 yılında, araştırmacılardan birinin 9 yaşındaki oğlu tarafından bulunmuş.

 

Tigin Aray

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

yahu anlamadığım neden 1 tane oluyor bu bulunan şeyler.

@16 Nis 2013 21:38 cunku cok az madde doga kosullarinda tam curumeden ve dagilmadan kaliyor. kemikler her ne kadar kalsiyum olsalar da yavas yavas suda cozunerek yok olma ihtimalleri var. 10larca nesil icerisinde bir sekilde bir kismi yok olacaktir. 2 milyon yil az bir sure degil. bildigimiz tarihin en fazla 10.000 yil oldugunu hesaba kattiginda bu sadece %1'i...

şu zamanda da genetik bozukluklar sonucu dünyaya gelen, iskelet yapısı bozuk insanlar var. nasıl oluyor da bulunan tek bir iskeleti kullanarak böyle tespitler yapmaya cesaret ediyorlar, şaşıyorum doğrusu..

@16 Nis 2013 21:41 doğru bi tespit belkide genetiği bozuk bir bireydi. örnek sayısı artmadıkça kanıtlamak zor.

biz yaşayan bir örneğini istiyoruz desek :)

Eski komşuma çok benziyor. :)

Genetik bozukluğu kabul edip de, evrimi kabullenememek... İlginç!

Yaratiliscilara bir ornek degil bin tane de gostersen yetmez. Insanin anatomik ve fizyolojik yapisi biyoloji biliminin kapsamina girerken ve dunya uzerinde kendini bu ise adamis bilim insanlarinin yuzde yuzu evrimi kabullenmisken, neden hala evrim seytan isiymis gibi addedilip reddediliyor. Tarlanda sorun varsa ziraat muhendisine gidersin, disin agrirsa disciye.Bir konu hakkinda sorun varsa o konuda uzmanlasmis birine danisirsin, mahallenin hocasina degil. Sen hala, 21. yuzyilda, binlerce yazilmis makaleyi, yapilmis deneyi, bulunan fosil kaniti yoksay; konu hakkinda en ufak egitim almamis,akademik altyapisi olmayan bir kac sarlatanin soylediklerini donup dolasip tekrar et.

@16 Nis 2013 22:46 sende tüm varlığın sıfır hacimli sonsuz kütleli bir noktadan (halk arasında yok diyoruz buna) "bir şekilde" patlayıp varolduğuna, sonrada "karman curman bir şekilde kafasına göre" genişlediğine , dünyadaki varlığında "şartların", tesadüflerin, şansların, havanın esmesi ile geliştiğine inanıyorsun ve seni tatmin ediyor öyle mi? pekala yolun açık olsun. bilimsel veriler tespit edilebildiği kadar gerçektir ama insanlar buldukları verilere "yorum" getiriyorlar. Evrim-darwin yazımları bilimsel bulguların kesin sonucu değil, tespit edilen bazı bilgilere getirilen "yorum"dur. Nitekim tüm bilim insanları senin yazdığın gibi düşünmüyor. Bazıları bu varoluşun "tesadüf", "şans", şartların zorlaması, havanın esmesi vs. açıklanamayacağını düşünüyor ve bir akıllı tasarım "yorumu" da yapıyorlar.

Genetik bozukluklar hernekadar olursa olsun onlarin protein yapilarina bakilip karsilastiriliyor ayni zamanda kemiklerin yil testi vs vs yapiliyor ve diger birsey ise iskeletler bilgisayarlara yuklenip taraniyor ve guclu bilgisayarlarla yapilan uzun analizler sonucu canlinin nasil yurudugu gibi seyler tespit ediliyor

darvini destelemek istiyorlar yine. 40 yıl bilimi oyalamıştı, şimdi yine oyalamak istiyorlar. inanmayın

Australopithecus sediba şeklinde adlandırılan canlı 2 milyon yıl önce yaşamış. Bir tanesini bile bulmak çok müthiş bir olay. Karşı koymadan önce araştırmak lazım.

Kırma insan olamaz mı ?

@dead man Aynen öyle olabilir....

@dead man Bağışılık sistemi çökmüştür vs..

hala evrim diyorlar yüzlerce kez çürütülmesine karşın, fazla değil bir aynanın karşısına geçip bir yüzünüzü inceleyin bir elinize bakın muhteşem yaratıcının sanat eseri amacım dini propaganda yapmak değil ama gerçekler bu...

@17 Nis 2013 08:58 şuursuz cahil....

O buldukları kemik parçaları cüce bir insana ait olamaz mı Oyalamayın bizleri...

Bir konuyu açığa kavuşturmakta yarar var. Evrimin mantığı insanın maymundan geldiğini öne sürmez, insan ve maymunun ortak bir atadan geldiğini öne sürer. Biri elma, biri armut ve bu ayrımı yapamayanlar sağda solda çığırtkanlık yapmayla meşguller

@17 Nis 2013 11:43 o daha saçma ya

Arkadaşlar insan vücudunda her bir hücrede 46 kromozom var ve her kromozomda trilyonlarca nukleotid vardır. Herbir nukleotid ise 4 farklı yapıda olabilir. Hesap şu ki dünya kurulduğu anda sizde bir laboratuar kurun ve her saniyede farklı bi dna dizisi oluşturun. Yinede günümüze kadar yapacağıniz deneylerle insanı oluşturulmasınız. Hesap ortadadır kaldı ki tabiatta dna yapitaslari inorganik bi şekilde bulunmamaktadır. Cevap yazacaklar lütfen tiptan ve genetikten anlayan kişiler olsun

Siz burada tartışa durun, bizi bu gezegene getiren gelişmiş teknolojiye sahip üstün zekalı canlılar evrenin bir ucunda FTL sürücülerini daha da geliştirmenin yollarını araştırsın :)

yaratılışcı vs darwinci :P

ağaçlara tırmandığını dnasından nasıl anlayabildiklerini çok merak ediyorum. uydurma şeyler bunlar direk inanmayın.

İnsansı ne ya. Orangutan iskeletine insansı denmez. İnsansı diye trafikte sağa yada sola dönerken sinyal vermeyenlere veya sağa yanaşırken sinyal vermeyenlere denir, Eskiden maymun iskeletinin parçalarını insan iskeletine yapıştırıp alın bu atanız derlerdi, işin kötüsü de buna inanan çıkardı. Yıl 2013 hala evrim diye diye dolanıyorlar ya., şaşırmamak elde değil.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir