Herkesin bilmesi gereken 5 sistem aracı!

Windows'unuz takılıyor veya kilitleniyor mu? Windows'un içindeki bu 5 araç, sorununuzu çözebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Her Windows kullanıcısının bilmesi gereken 5 araç!

Bilgisayarınızdaki takılmalara ve kilitlenmelere anlam veremiyorsanız, Windows'un sunduğu araçlardan faydalanabilir ve sorunun kaynağını bulabilirsiniz. Korkacak bir şey yok, yapacaklarınız oldukça basit. İşte herhangi bir sorunu çözmeye başlamak için her Windows kullanıcısının bilmesi gereken 5 Windows aracı:

Görev yöneticisi

Bilgisayarınız aniden yavaşladı mı? Bunun sorumlusu yeni yüklediğiniz bir sürücü veya güncellediğiniz bir programın sistem kaynaklarını acımazsıca kullanması olabilir. Görev yöneticisi, hangisi olduğunu bulmanızı kolaylaştıracak.

Görev yöneticisini çalıştırmak için CTRL + SHIFT + ESC klavye kısayolunu kullanabilir veya görev çubuğuna sağ tıklayarak açılan menüden onu çalıştırabilirsiniz.

Kaynak ve performans izleyicisi

Sisteminizde bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkındasınız, ancak sorunu aramaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Kaynak ve performans izleyicisi size fikir verebilir.

Windows 7 ve 8 ile gelen aracın yapabildikleri arasında bilgisayarınızı tarayıp sorunları listeleme, işlemci, sabit disk ve RAM gibi önemli bileşenleri tarama, işletim sistemi ve kilitlenen hizmetlerle ilgili sorunları gösterme, sistem bileşenlerinin sağlık durumunu gösterme ve fazlası var.

Kaynak ve performans izleyicisini çalıştırmak için Windows+R klavye kısayolunu kullanın ve açılan kutucuğa perfmon /report yazdıktan sonra Enter'a basın. Araç, hemen sisteminizdeki sorunları taramaya başlayacak ve bir rapor oluşturacaktır.

Windows bellek tanılama aracı ve fazlası

Windows bellek tanılama

Bilgisayarınız sebebini anlamadığınız bir biçimde donuyor veya karşınıza mavi ekran hataları mı çıkarıyor? Sorun, RAM'inizde olabilir. Emin olmak için Windows bellek tanılama aracını kullanabilirsiniz.

Aracı Windows 7'de Başlat menüsünde yönetici araçlar altında Bellek Tanılama adıyla bulacaksınız.

Windows 8 kullanıyorsanız önce Denetim Masası'nı açmanız ve Windows bellek tanılama aracını aratmanız gerekiyor.

Bellek tanılama aracını çalıştırmadan önce bilgisayarınızı baştan başlatmanız gerekeceğini hatırlatmakta fayda var.

Sabit diskinizi tarayın

Sabit diskiniz zaman içinde yavaşladı mı? Çoğu PC, mekanik sabit disklerle çalışır ve bu diskler üzerindeki veriler, zaman içinde dosya ekleme ve silme işlemleri nedeniyle diskin farklı bölgelerine kaydedilmiş olabilir. Dahası diskiniz üzerinde hatalar da oluşmuş olabilir.

Diskinizi hatalara karşı taramak için Windows Gezgini'ni açın ve sürücünüze sağ tıklayarak Özellikler'i seçin. Araçlar sekmesine tıklayın ve Şimdi denetle'ye tıklayın. Burada dosya sistemi hatalarını otomatik olarak onarmayı seçebilirsiniz. Bozuk sektör tarama seçeneğini etkinleştirirseniz, tarama işlemi çok daha uzun sürebilir.

Diskinizde bahsettiğimiz gibi bir parçalanma oluştuysa, onu birleştirmeniz gerekiyor. Üstteki adımları izleyin ve Araçlar sekmesinde bu kez En iyi duruma getir düğmesine tıklayın. Ardından ekrandaki talimatları izlemeniz yeterli.

Sürücüler ve fazlası için Aygıt yöneticisi

Aygıt yöneticisi

Bilgisayarınıza bağlı cihazlardan bir tanesi çalışmıyor. Belki de sürücüsü yüklenmemiştir. Bunu kontrol edebileceğiniz bir yer var.

İster anakartınıza olsun, ister USB'den, bilgisayarınıza bağlı tüm donanımları listeleyen Aygıt yöneticisi, sürücüsü eksik olan donanımları sarı soru işareti simgesiyle gösterir. Doğru biçimde çalışmayan aygıtlar ise kırmızı ünlem simgesiyle gösterilir. Aygıt yöneticisiyle sürücüleri elle veya otomatik olarak (çoğu kez çalışmasa da) yüklemeniz mümkündür.

Aygıt yöneticisini Denetim masası'nda Donanım ve Ses bölümü altında bulabilirsiniz. Alternatif olarak Bilgisayarım simgesine tıklayıp Özellikler'e tıklayabilir, ardından sol üstteki Aygıt yöneticisi bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Tek çözüm: Linux kullanın.

@12 Ağu 2013 00:15 Kaç çeşit Linux olduğunu, hangisinde hangi sorun ve çözümler olduğunu linuxçular bile bilmiyor. Linux, bedavaya çekirdek ve kabuk krizi yaşamak ve adanmış sistemi için lisans maliyetinden kaçınmak isteyenler içindir. windowsu da 30 yıldır, eski Unix/xenix geliştiricisi uzmanların geliştirdiğini çok az kişi bilir.

çalıştıra perfmon /report yazınca hatalı komut yazdınız uyarısı veriyor.

Windows xp zamanında pc sürekli yavaşlayıp format isterdi. Windows 7 de büyük oranda çözüldü bu sorun. Fakat Windows 8 i piyasaya çıktığından beridir kullanıyorum ve sayısız program yükleyip sildiğim halde hala hiç yavaşlama olmadı.

Tek çözüm Linux mü??? Windows dışındaki tüm sistemlerin Windows'dan "iyi" olmasının sebebi, Windows'un %85 oranında piyasanın lideri olmasıdır. Hackerlar Linux tabanlı sistemlere günde en fazla 10 kere, Mac'e 15 kere saldırıyorsa Windows'a 100 kere saldırıyorlar. Seni sandalyeye bağlayıp bir gün boyunca 100 defa yumruk atsalar kendini hastaneye zor atarsın. Aynı şekilde her saldırı yazılıma zarar veriyor. Bu da sistemin şişmesine ve yavaşlamasına yardımcı oluyor. Ancak Windows 8'i bir ara korsan kullanmama rağmen, bu sorunların bir tanesi bile daha karşıma çıkmadı. Windows 8'i Consumer Preview'dan beri kullanıyorum, ne bir mavi ekran, ne bir donma ve reset atma, ne de yavaşlama görmedim.

@12 Ağu 2013 09:59 orjinal win7 starter var gold dan aldım yükledim yanında da pardus kurdum...win-7 pardusun hızına yetişemez win=100 tl (indirimli) pardus bedava anlamak mümkün değil bunu savunanlarıda anlamıyorum win sizi maaş mı bağladı... dene bir gör arkadaş...

@12 Ağu 2013 09:59 mikrsoft da linux u çökertmek iiçin uğraşıyor dikkat et...uyuma

sayın forum yöneticileri youmumu silmisiniz yine efendice yapılan yorumları neden siliyorsunuz illaki windows u yücelten şeyler mi yazacağız...???

Linux'un 10 yıllık gelişimi Winzort 'un 20 yıllık gelişiminden çok daha fazla Winzort 95 ile Winzort 7 arasında ne fark var aynı çöpün makyajlanmış hali Linux 10 yıl önce sadece profesyonel kullanıcıların kullanabildiği bir sistemken şimdi herkes kullanabilmekte ve hergün daha da gelişiyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play