Herkesin yaptığı 5 büyük hata

İsterseniz yıllardır bilgisayar kullanan biri olun; bu 5 hatayı muhtemelen siz de yapıyorsunuz!

Anormallikleri görmezden gelme...

3. Anormallikleri görmezden gelmek: Hacker'lar ya da virüsler fark edilmeden sistemlere girebilse de anormal bir şey yapmadan sizi etkilemeleri güçtür. Hacker'ların ağda dolaşmaları, normalde birbiriyle iletişim kurmayan bilgisayarları birbirlerine bağlamaları gerekecektir. Birçok kullanıcı, hangi etkinliklerin normalin üzerinde olduğunu çoğu zaman fark bile edemiyor.

4. Parola güvenliğini ihmal etmek:Hepimiz, genellikle parolalarımızın güçlü olduğunu düşünürüz ancak aslında bu gerçek olmayabilir. Eğer gerçekten güçlü bir parola isteniyorsa, tahmin edilemeyecek, çoğu zaman anlam bile taşımayan harf - rakam kombinasyonları denenmelidir. Ancak kullanıcılar hatırlayabilecekleri parolaları kullanıp bunun güvenli olduğu yanılgısına düşebiliyor.

5. Kendi kendini kontrol altında tutamamak: En zayıf halkanın kullanıcı olduğu her zaman söylenir. Siz her türlü önlemi eksiksiz bir biçimde alsanız bile, gelen bir e-postadaki bağlantıya tıklamaktan kendinizi alamayabilirsiniz. Eğer bu bağlantı kötü niyetli bir siteye yönlendirme yapıyorsa, o zaman aldığınız tüm önlemler de, tek bir tıklama ile yerle bir olabilir...

Kullanıcıların çoğu, 10 sene önce popüler olan zararlı e-posta eklerinden haberdar olsa da web sitelerinden ve web sitesi reklamlarından, Facebook uygulamalarından gelecek zararlılardan bihaberler. Kullanıcılar, sahte bir antivirüs ile gerçeği arasındaki farkı anlamayabiliyorlar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Yaklaşık 1 yıldan beri kontrollü bir şekilde bilgisayarımı kullandığıma göre, Bu süre içerisinde bilgisayarımda küçük donanım yazılımları hatalarından başka birşey görmediğime göre.
Sanırım gerekli dikkati gösteriyorum.

İlk yorum :D

basit şeyler 5/0 :) hiçbir hatayı yapmıyorum belkide fazla paranoyak birisiyimdir :D

okumadım ama bir iki paragraf okuduğum kısımlar neticesinde güzel ve yararlı bi kompozisyon.

bu yazı hakkında bende birşeyler eklemek istiyorum.
1. programcılar bazen bir hatayı düzelteyim derken bilmeden diğer bir açığı yada hatayı yaratabiliyorlar.yani bir program hiç bir zaman güvenli değildir.

2.Siz bilmeden arkada birçok program çalışıyor. Her program yüklemede sisteme yeni otomatik çalışan programcıklar eklenebilir.bunların açıkları bilgisarı savunmasız bırakabilir.Sakın bilgisayara bilmediğiniz yerden program indirip kurmayın.

3.Bazı sitelerde çeşitli yardımcı gibi görünen şeyler vardır. ve sizden bazı şeylerin sisteme kurulması lazım diye uyarı verdirirler.sakın bunlara inanmayın.bunlar sisteminize girmeye çalışan ufak programcıklardır.ve sistemi savunmasız bırakabilir.

4.paralonızın kolay olmayan kombinazyonlardan seçin.bazı kişiler kolay olsun diye 12345 veya telefon no, doğum tarihi gibi şeyler yazarlar. bunlar tahmin edilmesi en kolay şifrelerdir.

5.Size gönderilen her postaya dalmayın. gelen adresi iyi kontrol edin.eğer bilmediğiniz kişidense hemen silin. Bazı uyanıklar diğer tanınan otomatık gönderilen postaları taklit etmiş olabilir.
Mesela hotmailden gelmiş gibi görünen mail sizden parola istiyorsa sakın göndermeyin.yada o postada herhangi bir tuşa basmayın.

Teşekkürler

eger "msconfig" komutunu bilmiyorsaniz her zaman tehlike bir adim ötenizdedir, baslangic program ve hizmetleri her zaman denetlemekte fayda var...

Çok şükür hiç birinide yapmadım bu güne kadar. :)

Yoo ben bunların Hepsini Yapıyorum. O Sebeple Başıma Pekbirşey Gelmiyor :DD

2. şikki pcyı aldığım gün format atarak çözdüm :D yok tüş programı yok araçlar yedekleme vs cok gereksiz şeyler pc güzel görünücek diye ağırlaştırmaya gerek yok

en güvenli bilgisayar internete girmeyen bilgisayardır.
(diyeyim beni siteden atsınlar :)

UBUNTU kullanın,hackerları alt edin saygılar...

hepsi boş olaylar sadece internet bankacılığı kullanıyorsanız güvenlik yazaılımınız en iyisi olsun mesala avast gibi

Fare hakimiyetinin tersine dönmesi de bu olağan dışı şeylerden sayılabilir.

hepsi boş olaylar sadece internet bankacılığı kullanıyorsanız güvenlik yazaılımınız en iyisi olsun mesala avast gibi
******************************************
hadi oradan sende ; Avast çok Kötü

turhill -- " en güvenli bilgisayar internete girmeyen bilgisayardır. "

Hayır en güvenli bilgisayar , internet erişimi olmayan bir den fazla kullanıcı olmayan , klavye&mouse girdisi dışında girdisi olmayan bilgisayardır. :)

internet olmayabilir bu korunduğunuz anlamına gelmez , bir arkadaşınızdan alacağınız cd/dvd/her türlü taşınabilir bellek sisteminizin bir dakika sonrasını görmesini dahi engelleyebilir hatta güç geldiği halde tekrar çalışmasını da hi engelleyebilir.

Korunmak bu denli zor iken siz korunduğunuzu mu sanıyordunuz ? işte size güvenlik illüzyon'u.

ubuntu kullanalım gerçekten çünkü hackerların amacı microsoft u alt etmek başka sistemlere dokunmuyorlar...

bunları geçin adam lamer değilde sağlam hacker'sa ruhunuz bile duymaz.

herkes telaş etmesin hackerlar normal kullanıcılarla pek uğraşmaz, bilgileriniz çok kıymetli değilse

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Anormallikleri görmezden gelme...
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir