HES (Hayat Eve Sığar) kodu nasıl alınır? İşte HES koduna ilişkin ayrıntılar

HES kodu nedir, ne işe yarar? HES kodu nasıl alınır? soruları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarının ardından çok merak edilenler arasında. Bakan Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yeni açıklamalar yaptı. Koca, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden alınacak kodla seyahat yapılabileceğini söyledi. İşte HES koduyla seyahatin detayları:

HES kodu nedir, HES kodu nasıl alınacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada yeni bir seyahat döneminin başlayacağını duyurdu. Koca, "Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını "Hayat Eve Sığar" uygulaması aracılığıyla gösterebilecek." dedi.  Peki HES kodu nedir, ne işe yarar? HES kodu nasıl alınacak. İşte detaylar:

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması geçtiğimiz aylarda T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşları Yeni Koronavirüsü (Covid-19) konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilmişti.  

Bu uygulamaya şimdi de yeni bir özellik ekleniyor. Seyahatlerde HES kodu dönemi başlıyor. 

HES KODU NEDİR?

HES kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında, vatandaşların şehirler arası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde ya da bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Kovid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulama.

SEYAHATTE HES KODU NASIL KULLANILACAK?

Çok önemli bir diğer fonksiyonu da şudur. Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak. Hastalıkla mücadelenin bu döneminde seyahat ederken bizlerden risk taşımadığımızı göstermemiz istenecek. Bu bilgi dünyada artık karşılıklı bir haktır. Salgınla bulaşan hastalıkla ilgili sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir.

HES KODU İLK HANGİ SEYAHATLERDE?

Bakan Koca, "Uygulamaya önce şehirlerarası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve ona göre tedbir alınacak. Virüs bir yolcuya bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak" dedi. 

HES KODU KULLANIMA AÇILDI ANCAK GÜNCELLEME YAPMANIZ GEREKİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada "Hayat Eve Sığar" uygulamasına gelecek bir özellikle yolcuların iç hat uçuşlarına kabulünün "Hayat Eve Sığar (HES)" kodu kontrolü ile sağlanacağını söylemişti.

Seyahat izni için HES kodu kullanıma açıldı. Ancak uygulamaya güncelleme yaptığınızda HES kodu işlemlerini görebilirsiniz. 

HES KODU NASIL ALINACAK?

  • HES kodu, "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabilecek.
  • Ardından "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulacak.
  • Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde olacak.
  • Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek.
  • Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.

SMS YÖNTEMİ İLE DE HES KODU ALINABİLİYOR

HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e SMS olarak atılabilecek. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)

Seyahat firması, HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgulayacak, risk olması halinde seyahat onaylanmayacak. Seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacak.

HES KODUNUN GÜVENLİĞİ NASIL OLACAK?

HES kodları tamamen kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşacak. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen vatandaşın elinde olacak. T.C. kimlik numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşıma özel farklı kodlar oluşturulması kodu güvenli kılacak. Ayrıca vatandaşlar, HES kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak.

İŞ YERLERİ İÇİN ÖZEL UYGULAMA

İş yerleri için puanlama sistemi de uygulamada yer alacak. Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden, vatandaşlar, iş yerlerini Bilim Kurulunun hazırladığı rehberle uyum derecesini puanlayabilecek. Uygulama ile vatandaşlar hem kurallara uyum sağlayan hem de denetleyen kişi konumunda olacak.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Hayat Eve Sığar uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indiriliyor.

Hayat Eve Sığar Android indirme için tıklayın

Hayat Eve Sığar Uygulaması İOS indirme için tıklayın

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE MASKE DE ALINABİLİYOR

Hayat Eve Sığar uygulaması ile maske nasıl alınır? Geçtiğimiz günlerde yeni uygulamalar hakkında bilgiler veren Fahrettin Koca, Hayat Eve Sığar uygulaması ile maske almanın da kolaylaşacağını açıklamıştı. Buna göre vatandaşlar uygulama içerisine eklenecek QR kod ile eczaneye gidip maskelerini temin edebilecekler.

Evde takip edilen pozitif vakaların ise dışarı çıktığı an telefonuna uyarı gelecek, gerekirse emniyet güçleri devreye girebilecek. 3 GSM operatörü ve BTK'nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işbirliğiyle Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulamayı, corona virüsü teşhisi alan tüm hastalar akıllı telefonlarına indirmek zorunda olacak. Ayrıca uygulama içinde oluşturulabilen QR kod ile vatandaşlar eczaneye gidip birkaç dakika içinde maskesini temin edebilecek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play