Cep telefonu kanser yapıyor mu?

Günümüzün vazgeçilmez iletişim aracı cep telefonları gerçekten kansere davetiye çıkartıyor mu?

İşte uyarılar

İşte uyarılar

- Çocuklarınızın çok acil durumlar dışında cep telefonu kullanmasına izin vermeyin. Çocuk beynine elektromanyetik dalgaların girişi çok daha kolaydır. Bu dalganın etkileri çocuklarda çok daha etkin hissedilir.

- Konuşurken vücudunuzdan uzak tutun. 0.9 metre uzak tutulan bir telefondan yayılan elektromanyetik dalga 50 kat daha düşüktür. Mümkün olduğunca kulaklıkla kullanın.

- Toplu taşıma araçlarında cep telefonu kullanıp başkalarına da zarar vermeyin.

- Telefonu üzerinizde taşımayın. Yatarken yanınıza koymayın ve mutlaka kapatın.

- Üzerinizde taşıyacaksanız tuş takımının bulunduğu taraf dışarı baksın. Böylece dalgaların vücudunuza değil dışarı doğru yayılmasını sağlarsınız.

- Cep telefonunun etkisi kullanıldığı süreye bağlı olarak değişir. Konuşmalarınızın birkaç dakikayı geçmemesine özen gösterin.

- Cep telefonuyla konuşurken sık sık kulağınızı değiştirin. Karşı taraf açmadan telefonu kulağınıza götürmeyin.

- Sinyal seviyesi düşük olduğunda telefonla konuşmayın. Yüksek hızda arabada ya da trende giderken telefon baz istasyonlarını yakalamak için daha çok dalga yayacağı için telefonla konuşmayın.

- Mümkün olduğunca SMS ile haberleşmeye çalışın.

- SAR (Elektromanyetik dalga birimi) seviyesi düşük bir cep telefonu alın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

çocukların cep telefonu merakı yüzünden kanser artıcak...

aga Gerçekten doru Süler bu herif beya.

Hiçbirşey yaptığı yok.

10-15 seneden beri kullanılıyor cep telefonu. zararlı olduğuna dair herhangibir kanıtta yok ortada. bencede herhangibir zararı yok cep telefonunun. zaten avrupa ve amerikada belirli ölçülerdeki sar değerine sahip cep telefonları kullanılıyor fazla sar değerine sahip cep telefonlarının satışı yasak.

nerde olsan bulunabiliyorsun bence ihtiyac kanseri sırf telefon yapsa kullanmıyalım peki yediklerimiz ne olcak

10-15 senede zararı çıkmaz yaşlanınca görürsünüz birşey yapmayor diyenler...

bence haklılar cep teledonları kanser beyin kanserine yol açıyor bilim adamlarının yaptığı bircok araştırmada da bunu kanıtlamış bulunuyorlar gelecek nesil artık bu ucu bucağı gelmeyen teknoloji karşısında daha daha fazla yaşaması gerekirken daha cabuk ölücek gülünecek bir insanlık dramı bence :)

amerika da 1.6, avrupa da 2 w/kg sar değeri bir cep telefonunun piyasaya sürülebilmesi için sahip olabileceği maximum büyüklük... bağımsız araştırmacılar bu değerlerin 0.6'nın altına indirilmesi gerektiğini söylüyorlar. türkiye piyasasındaki birçok popüler telefon makul sar değerleri ihtiva ediyor. fakat bu telefonlar dahi itinayla kullanılmalı. telefonun yaydığı elektromagnetik yayınımdan korunabilmek için bazı önlemler, kullanım yöntemleri mevcut. bunlara dikkat edilmeli.

fakat hepsinden önemlisi gençler arasında hızla yaygınlaşan çin malı, kaçak, kopya telefonlar. ciddi firmaların çindeki tesislerinde üretilen telefonlardan bahsetmiyorum. sar değerlerini bulma imkanınız olmayan, abuk subuk firmalar(?) tarafından üretilen ucuz telefonlardan bahsediyorum.

bir soru amerika daki telefonlarin cogunda anten gizlenmemis yani disarda ayrica kamusal bazi alanlarda kullanimi yasak bilmem anlatabildim mi

bu konuda yorum yapan tüm arkadaşlara katılıyorum,ve onlara ilave olarak,şunları söylemek istiyorum:aslında endüstri devrimi sonun başlangıcı özellikle vahşi kapitalizmin güdümüne geçtikten sonra asla geri vitesi olmadı,globalizm bütün insanlığı yutacak,bazen hep düşünürüm dünyanın uydusu ay;güneşe bizden daha uzak ve yaşam için makul bir yerde iken neden çorak?sanırım gelecek nesiller bu kirlilikten kurtulmak için olağanüstü çaba harcamak zorunda kalacak ve bize lanet edecek,şimdiden onlardan ÖZÜR DİLİYORU:lütfen bizi affedin

bence saçma
cep telefonu ile alakası ne ki çok saçmaaaaaaaaaaa

arkadaşım direk saçma diyip te gecme bilgilen ondan sonra acıklamanı yap bizde anlıyalım neye göre sacma diosun kafadan dolma bilgilerle sacma demeyelim adamlar milyar dolarlık araştırma yapıolar neden boşu boşuna yapsınlar. Belki kendin kullandıgın icin sölüosun ama bi kere kulaktan duyma bilgilerde bile cep telefonun radyosyon yaydıgını herkez bilio o bile kanser riski daha neler vardır.. lütfen bilip bilmeden konuşmayalım...

kanser yapıyor

araştırmaya önem verilmeli görüşmenin sonunda ilaki ağrı his ediyorum birazdaha dikat etmeliyiz hem kendimize hem dünyamıza önem vermeliyiz

eskiden cep telefonumu vardı, kullanmamak lazım, canımızı sokakta bulmadık herhalde

aslında çok iyi önlem alınsa diyecem ama nasıl alınacakki.şahsen ben cep tl kullanmıyorum ama eşim kullanıyor ve 2 yaşında oğlumuz var.çok zararlı olduğunu biliyoruz.ama artık hayatımızda vazgeçilmez oldu

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir