Hiç çökmeyen tarayıcı Vivaldi!

Chrome'un karşısına dikilen yeni tarayıcı Vivaldi, asla "çökmeyeceğini" iddia ediyor!

  • Cenk Atlı
Hiç çökmeyen tarayıcı Vivaldi!

Chrome'un bir süredir artık Microsoft Internet Explorer'dan daha popüler bir tarayıcı haline gelmesinden beri, Mozilla Firefox gibi diğer rakipler de yarıştan kopmamak adına bazı önemli yeniliklere imza attılar. Hatta, pazara yeni bir heyecan katabilecek bazı yepyeni web tarayıcılarının da duyuruları yapıldı. Opera'nın kurucularından Jon Von Tetzschner'ın imzasını taşıyan ve geçtiğimiz günlerde ilk kararlı sürümü indirilmeye sunulan Vivaldi de bunlardan biri.

Aynı zamanda Google Chrome'un da kullandığı Chromium motoru üzerinde temellenen Vivaldi, pazardaki diğer tarayıcılarda bulunmayan özellikleri sunduğunu iddia etmesi açısından oldukça iddialı.

Diğer bütün tarayıcılara göre daha fazla seçenek sunduğu belirtilen Vivaldi ayrıca kullanıcılara tarayıcı üzerinde daha fazla kontrol olanağı da sağlıyor.

Bu seçeneklerden birisi tarayıcı üzerinde çok sayıda web sayfasını herhangi bir zorlanma ya da çökme tehlikesi olmadan rahatlıkla kullanabilme olanağı. En azından Vivaldi'nin mimarları bunu iddia ediyor ve tarayıcılarını, "hiç çökmeyen tarayıcı" olarak tanımlıyor.

Vivaldi'nin getireceği yenilikler arasında aynı anda birçok sekme açma imkanı sunan sekme kümeleri, aynı anda çok sayıda sayfayı görme olanağı veren sekme döşemeleri yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Dünya üzerindeki browser'ların hepsi vasat olmaktan ileri gidemiyorlar. Bu nedenle Firefox ve Thunderbird için iki tasarım gönderdim. Mozilla'ya ise, şu mesajı iletmek isterim: Zirvede olmak, yok olmaktan iyidir!..

@cleverman Yorumunuz için size ne kadar teşekkür etsem az. Aslında tarayıcılar için vasat kelimesi bile yetersiz iyimser bir tanım! Eski bir bilgisayarım var, Photoshop CS6 kullanıyorum hızlı rahat kullanıyorum, her işimi pratikçe yapıyorum ama internet tarayıcıların en hafifi bile Photoshop`tan çok daha hantal, berbat şekilde sistem kaynağı sömürüyorlar!

Öyle bir başlık koymuşsunuz ki sanki Vivaldi gerçekten hiç çökmüyormuş gibi.

Opera 12.16 ve öncesi çizgisini korumuş olmaları benim için en önemli mesele. Gerisi zamanla olur, acelemiz yok :)

ben yükledim bir cacık etmez. çökmüyor diyor da chromium üzerine kurmuşlar chromium çökerse bu da çöker chromedan ne farkı var acaba

çöküp çökmeyeceğini bilmiyorum ama gayet hoş bir tarayıcı olmuş firefox kullanan kişi olar beğendim

Çökmemesi veya çökmesi değil. Mesele chrome gibi güncel ve kullanıcı dostu olabilmek.

Yenilik derken? Firefox'a sekme grupları geleli aylar oldu.

@729virgul14 Geldi ve hatta kimse kullanmıyor diye kaldırıp isteyenler eklenti olarak kurabilir diye açıklama yapıpı eklentisini yaptılar diye biliyorum.

Bu motorda tek merakım mozillanın neler yapabileceği gerisinin bir önemi yok

@17 Nisan 2016 20:53 Firefox, Chromiuma geçerse yok olur...

Yükleyin firefox 64 sürümünü ekleyin addblock u hayatınızı yaşayı ne chromu yav

@17 Nisan 2016 21:44 Google kro ları kendine bağlamak ve üzerlerinden para söğüşlemek için tarayıcı yapmış işte. Bırakın Firefoxa bulaşmasınlar :)

Arayüz olarak sevmesemde, özellikleri açısından güzel bir tarayıcı olmuş deyebilrim.

Maxthon Cloud Browser..

maxthon, opera, firefox, chromodo ve dragon web browser hepsinide denedim. ancak içlerinde Chrome kadar stabil ve hızlısı yok arkadaşlar. 12 yıllık bir internet kullanıcısı olarak en son sürümleri üzerinden bir sıralama yapmak gerekirse 1-Chrome 2-Opera 3- Midori browser olarak sıralarım. Haberdeki vivaldi'yi test aşamasından buyana takip ediyorum. Son kararlı sürümünü 3 gün kullandım açıkçası hiç hoşuma gitmedi. Arayüz eski dost fakat kullanım ve özellikler açısından karmaşık diyebilirim.

Yedekte tutuyorum ne zaman Opera Çinlilere satılır bunu kuracam..

Eğer eski bir donanımınız varsa 1080p videoları bile akıcı bir şekilde izleyebilirsiniz. Bunu ne Chrome ne Firefox ne de diğer tarayıcılar yapabilir. 9 yıllık bilgisayarımda şu an da Opera'nın Beta versiyonun kullanıyorum ama zaman zaman Vivaldiyi es geçmiyorum özellikle video izleyeceksem.

Safari varken hepsi boş. Apple haricinde vakit kaybetmeyin, hele hele google'ın açık kaynak kandırmacalarına hiç aldanmayın. Apple ürünleri kullanmaya başladığımdan beri rahatladım.

Sizi izlemedikleri tarayıcı, Firefox. Reklamlara kanmayın. Sadece Firefox kullanın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost