Hiç duymadığınız Google araması numaraları!

Bu 5 arama numarasını öğrenerek Google'da arama uzmanı olabilirsiniz! İşte o numaralar...

  • Zeynel A. Öztürk
Hiç duymadığınız Google araması numaraları!
Google aralarında yardımcı olarak kullanabileceğimiz tırnak işaretlerini, '-' operatörünü biliyoruz. Peki ya diğerleri?

Google'ın arama sonuçları, her zaman istenen doğrulukta olmayabiliyor, reklam ve spam sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Aslında arama sonuçlarının kalitesi, tamamen girdiğiniz arama sorgusuna bağlı.

Herkesin bildiği tırnak işareti veya hesaplamalar gibi bazı arama operatörleri mevcut, ancak sizlerle paylaşacağımız bu 5 Google arama numarasını muhtemelen hiç duymadınız.

Anlaşılmayan terimleri çevirin

Yabancı dildeki kelimeleri tercüme etmek için Google Translate'i kullanabiliyoruz. Peki bir sözcüğe tek yabancı olan siz iseniz ne yapmanız gerekiyor? Teknik terimlerin bir çoğunu kolay anlaşılabilir bir şekilde çevirmek mümkün olmayabilir. Aradığınız şey bir isim ise başına 'images' veya ekleyerek Google Images'da aratablir ve ne olduğuna dair daha iyi bir fikir elde edebilirsiniz.

Arama kısayolları, tam bilmediğiniz bir şeyi arama

Arama kısayollarını kullanın

Google, birçok bilgi için kısayollar sunuyor. Örneğin Fransa'daki saati öğrenmek istiyorsanız 'time in france' biçimindeki bir arama ile cevabı anınıda alabilirsiniz.

Hava durumu, spor müsabakaları, hesaplamalar, birim ve para birimi dönüştürme ve daha fazlası için kısayollar mevcut. Bu kısayolların kapsamlı bir listesini Google'ın Search Features sayfasında bulabilirsiniz.

Tam olarak bilmediğiniz bir şeyi arayın

Zaman zaman aramanız için en doğru sorguyu bulmakta zorlanabilirsiniz. Veya bir kelimeyi nasıl yazacağınızı bilmiyor, eş anlamlıları atlamak istemiyor veya şu an bulunduğunuz sitelere benzerlerini aramak istiyor olabilirsiniz. Google, bu durumlar için bir takım operatörler sunuyor: joker (*), eş anlamlı (~), ve ilgili arama (related:url) operatörleri.

Joker operatörünü kullanarak bir veya birkaç kelimeyi rastgele bir kelime veya kelimelerle değiştirebilirsiniz. related:url operatörü ile bir web sitesine benzer siteleri aratmanız mümkün. örneğin related::

Yüz arama, açılmayan sayfalar için Google Cache

Sadece yüzleri arayın

İsimlerle ilgili yaptığınız resimli aramalar, ilgisiz sonuçlar döndürebiliyor. Bu durumda arama sonucu sayfası açıldıktan sonra URL çubuğunun sonuna &imgtype=face dizisini ekleyin.

Açılmayan sayfaları Google Cache ile gezin

Google, web sitelerini önbelleğinde geçici olarak saklar. Eğer ziyaret etmek istediğiniz web sitesi bir sorun yaşıyorsa veya engellenmişse, ona Google'ın önbelleğini kullanarak ulaşmayı deneyebilirsiniz. Bunun için cache:url şeklinde bir arama yapabilirsiniz.

Örneğin cache:chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Teşekkürler gerçekten yararlı oldu bu bilgiler.

Çok Başarılı Bi Makale Bu Şekilde Gerçekten İsmini Unuttugunuz Siteleri Bulabiliyorsunuz

google yeni arayüzünde sadece türkçe için "Önbellek" kısmı kaldırılmış

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play