Hiç kullanmadığımız 6 önemli PC aracı!

Bir antivirüs kadar önemli olan bu 6 PC yazılımını birçoğumuz hiç kullanmıyor! İşte o araçlar...

Hiç kullanmadığımız 6 önemli PC aracı!
Verilerinizi çevrim içi ve çevrimdışı yedekleme seçenekleriniz bulunuyor

Bilgisayar sahibi olan ve internete bağlanan hemen hemen herkes güvenlik risklerinden haberdar. Birçok kişi zararlılardan çekiniyor ve sanırız antivirüs (veya bir güvenlik yazılımı) yüklü olmayan bilgisayarların sayısı oldukça azdır.

Ancak bazı araçlar var ki sağlam ve güvenli bir sisteme sahip olmak için vazgeçilmez nitelikteler; ancak birçoğumuz bu araçları kullanmıyor. Eğer bunların hangi yazılımlar olduğunu tahmin edemiyorsanız, yazımıza bir göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu araçlar sayesinde bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilir, güvenlik seviyenizi ve kararlılığı artırabilirsiniz.

Yedekleme yazılımı

Yedekleme programları, kimsenin bilmediği gizli araçlar değiller, ancak birçok kullanıcı verilerini kaybetmekten ya çekinmiyor ya da bununla uğraşmak istemiyor.

Yerel yedeklemeler için FBackup'ı, çevrim içi yedekleriniz için ise Mozy'yi (ücretsiz, 2GB) önerebiliriz.

Parola yöneticisi

Parola yöneticisi kullanarak daha karmaşık şifreleri daha kolay depolayabilir, güvenliğinizi artırabilirsiniz

Parola yöneticisi

Farklı hesaplar için kullandığımız farklı şifrelerin tümünü hatırda tutmak zor olabilir. Bir parola yöneticisi kullanarak parolanızı unutma derdinden kurtulabilir, karmaşık ve güvenli parolalar kullanabilirsiniz.

Parolalarınızı yerel olarak KeePass ile depolayabilirsiniz. Çevrim içi, platformlar arası destek sağlayan LastPass ise gittiğiniz her yerden parolalarınıza erişebilmenizi sağlıyor.

Yazılım ve Sürücü güncelleme araçları

Birçok program güvenlik güncellemelerini otomatik olarak yüklese de, birçoğu kullanıcı güncelleyene dek hiçbir şey yapmıyor.

Bu tür araçların tercih edilmemesinin nedeni, hiçbir aracın tüm yazılım ve donanımları tamamen kapsamaması olabilir. Ancak yine de bunu elle yapmaktan kolay hale getiren araçlar var. Device Doctor ile sürücü güncellemelerini, Update Notifier ile yazılım güncellemelerini bulabilirsiniz.

Uninstaller, birleştirme ve bakım yazılımları

Uninstaller

Hepimiz zaman zaman bir yazılımı test etmek için yüklüyoruz ve bir daha hiç kullanmıyoruz. Ancak bu yazılım diskte sadece yer kaplamakla kalmıyor, Windows'la başlayıp sinirlerimizi de bozabiliyor.

Windows, bir program kaldırıcı (uninstaller) ile geliyor. Ancak bu işe özel programlar çok daha iyiler. Revo Uninstaller ve iObit Uninstaller, bu işi iyi yapan programlardan.

Disk birleştirici

Hangi dosya sistemine sahip olursanız olun, diskiniz doldukça dosyaların parçalanma ihtimali artacaktır ve bu sabit diskinizi yavaşlatacaktır. Defraggler veya Auslogics Disk Defrag gibi bir program ile sabit diskinizi hızlandırabilirsiniz.

Sistem bakımı yazılımı

Sistem bakım yazılımları geçici ve çöp dosyaları siler, sisteminizi temizler ve hızlandırır. Birçok bakım yazılımı bir program kaldırma aracı, disk birleştirici ve zararlı koruması da sunar.

Sistem bakımı yazılımı olarak size Glary Utilities'i ve CCleaner'ı önerebiliriz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bahsedilenlerin çoğu gereksiz.Bir tek yedekleme araçları lazım olabilir kimi durumlarda.

zaten bu yazdıklarını advantec system care tek seferde yapa biliyo ayrı ayrı araç denemeye ne luzum var

Alıntı:
""Bahsedilenlerin çoğu gereksiz""

Sana göre. Diğer insanların senin gibi davranmak zorunda olmadıklarını hatırlamayı kendine amaç edinmenin vakti gelmiş.

Tune up utilities tek başına yetiyor senelerdir

Disk birleştirme ve Gereksiz dosya temizliğini her kullanıcının yapması gereken rutin işlemlerden biridir. Windows 7 de disk birleştirme otomatik olarak haftada bir kez yapılsa da alternatif olarak sunulan programları kullanmakta fayda var.

yedekleme hariç hepsini kullanıyorum :)

ashampoo win optimizer 7 ile yedekleme hariç diğer tüm işlemleri kolayca yapabilirsiniz. yedekleme için ise acronis true image tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir