Hiç olmayan bu sefer oldu gibi...

iOS ve Android birbirlerini yerken, "başka birisi" sessiz sedasız onları tehdit etmeye başladı bile...

Hiç olmayan bu sefer oldu gibi...

Microsoft'un mobil işletim sistemi pazarında bir türlü dikiş tutturamadığını artık herkes biliyor. Yıllar bıyunca Windows Mobile ile şansını deneyen ama her denemesi hüsranla sonuçlanan dev şirket, son gelen rakamlara bakılırsa bu sefer başarılı olmuş gibi görünüyor; en azından eskisine oranla çok daha başarılı olduğu kesin.

Bunun son sinyallerinden biri de, cep telefonları için olmazsa olmazlar arasında yer alan uygulama mağazalarının son durumu. AllaboutWindowsPhone.com'un araştırmasına göre, Windows Phone 7 için açılan Windows Phone Marketplace'deki uygulama sayısı 40.000'i aşmış durumda.

Bu sayı, Apple'ın App Store'unun 500.000 ve Android'in Market'inin 350.000'lik uygulama sayısının yanında küçük gibi görünebilir. Ama Windows Phone Marketplace'in sadece 1 yıllık bir uygulama mağazası olduğu unutulmamalı.

Bununla birlikte, Windows Phone Marketplace'in hızlı büyümesi de dikkat çekiyor. Şu an 40.000'i bulan uygulama sayısı, sadece 1 ay önce, 35.000 olarak belirlenmişti.

Bu ay içerisinde piyasaya ardı ardına sürülmesi beklenen yeni Windows Phone 7'li ceplerin de etkisiyle, Marketplace'in daha da hızlanması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

o değilde android iosu geççek geçmesin

bada nerelerde yaa

evet bu sefer oluyor. İnceleme şansı buldum yağ gibi de akıyor telefonlar :)

bu google plus ın facebooktan daha hızlı üye yapması gibi. Peki kullanım oranları ne kadar?

Uzun vaadede Windows un kazanma ihtimali var gibi.

tüm dilleri destekler ve her yerde satısa çıkarırsa telleri ve bunların reklamını yaparsa çok daha çabuk yükselecektir.

ne tehdit ama.. bence microsoft bu mobil isletim sistemine ms dos la baslasin ondan sonra windowsa geçsin.. pclerde adam gibi isletim sistemi yapmalari neredeyse 28 yillarini aldi.. ufaktan baslasinlar

n8 e windows phone yüklesinler bi yazılımcı olarak bende windows phone app geliştireyim

Windows telefonum var, bir sonraki için Samsung'un Bada işletim sistemini düşünüyorum, çok hızlı ve mükemmel bir işletim sistemi, hele ki bir de Android programlarıyla uyumlu olursa artık tadından yenmez.

Uzun vaadede Windows un kazanma ihtimali var gibi.
-----------
Pek sanmiyorum Cep piyasasinda taslar yerine oturdu gibi millet kolay kolay aliskanliklarindan vazgecmiyor. Suan MS icin tek sans tablet pazarinda Win8 ile yer edebilmesi onu da yitirirse ilerki dönemde bu dogrudan Windows satislarini da etkileyecektir. Hatirlarsaniz bundan 3 yil önce deliler gibi netbook alma hastaligi vardi bir sonraki kusak tabletler 300$ seviyesinde olunca herkes netbooklarini tabletle degistirecek hatta dizustu kullanicilarinin bile 30% dogrudan tablete yönelir diye dusunuyorum. Eger MS bu konuda birsey yapmazsa ileride kendisine bu pazarda yeni ortaklar bulmus olur.

Microsoft'un 40.000 uygulamaya nasıl eriştiğini de yazsalardı keşke. İşe yarayan 10 uygulamaya karşılık 7 gereksiz uygulama ile. Hatta garip bir uygulamanın 10 çeşidi var. Android ve iOS uygulamaları en azından büyük çoğunlukta işe yarar şeyler...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play