Hırsız kendini polise nasıl ihbar etti?

Cep telefonunun marifeti: Acemi hırsız arkadaşlarına nasıl çaldığını anlatırken kıskıvrak yakalandı

  • Ümit Öncel
Hırsız kendini polise nasıl ihbar etti?
Acemi hırsız kendini ele verdi.

16 yaşındaki ABD'li genç bir hırsız teknolojinin kurbanı oldu. Önce gidip bir arabanın camını kırarak içerisindeki teybini çalan hırsız, ardından arkadaşları ile buluştu. Onlarla sohbet ederken, hala elinde tuttuğu yeni çalınmış teybi göstererek hava atmaya başladı. Arkadaşlarına detaylı bir şekilde arabanın camını nasıl kırdığını, içerisindeki teybi nasıl söktüğünü ve nasıl kaçtığını uzun uzun anlattı. Fakat birkaç dakika sonra polis ekipleri gençlerin yanına geldi ve hırsızı tutukladı.

Genç hırsız ne olduğunu uzun süre anlayamadı ama sonunda nasıl yakalandığını polis ona açıkladı. Genç arkadaşlarına hırsızlığını anlatıp övünürken, cep telefonu bir şekilde ABD'nin acil arama numarası olan 911'i çevirmişti. Genç bundan habersiz arkadaşlarına hırsızlığı anlatırken ise polis cep telefonunun izini sürmeye başlamıştı bile. Çok geçmeden yeri tespit edildi ve genç elinde tuttuğu araba teybi ile birlikte yakalandı.

Adı açıklanmayan genç, cep telefonunun hızlı aramasında yer alan 911'i yanlışlıkla çevirdiği için hırsızlık kariyerine geç olmadan veda etmiş oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

adamlar anında yer tespiti yapıyor ama bizde nedense bu işler saatler hatta günler sürüyor. çok yazık

evet buradan çıkarılması gereken ders internet kullanımında dünyada 11. cep telefonu tüketiminde 6. olan ülkemizin neden teknolojiden faydalanamadığı.
zira bilgisayar kullanıcıları için bilgisayar sadece OYUN , MSN , GEYIK SOHBETI anlamına geliyor.
Cep telefonuda buna benzer.
internet yaygınlaştıktan 10 yıl sonra akıl edilen TIB bile gereksiz işlerle uğraşıyor. ( Kısmen : Zira engelledikleri uygunsuz içeriği 5 yaşındaki çocuk bile engelleme yontemini geçebilir.)
Okullarda halen dedem zamanında kalma işletim sistemi ve programlama bilgisi veriliyor. Öğretmenlerin bilgisi öğrencilerin bilgisinden beter durumda.
Heryıl milyonlarca dolar sermaye amerikaya uçup gidiyor ( Open Source Yazılım kullanımı yaygınlamadığı için, daha dogrusu bu işletim sistemlerini ve programları kullanabilecek , öğretebilecek, teknik destek verebilecek insan gücü yetersizliğinden. hem kurumsal hem ticari olarak. Kaç bilgisayarcı Linux u windows kadar iyi tanıyor. Hangisi Open officedeki en basit bir ayarı yapabiliyor. veya hangi fotografcı photoshop yerine gimp kullanıyor. örnekler artırılabilir. bir tanesinin fiyatı küçümsenmeyecek rakamlar. digeri bedava daha güçlü. )
Problemi birazda kendimizde aramalıyız.
Kaç kişi gittiği internet cafede LINX niye yok diye sormuşmudur. ama es kazara bir kişi heveslenip (benim gençliğimdeki gibi) bir kaç bilgisayarını linux yapmışsa duydugu şey bu. ne biçim bilgisayar bu. len bunun msn si nerde ? nebiçim windows(!) bu....
işletim sistemi ( heryerde çakma win pro . home olsa veya win7 starter abartmış olmazdım )
160 usd + kdv
( pro nun hiç bi özelliği lazım olmasada kullanırız işte. adam web developer sanki :)) )
office 2003 pro ( yine aşağısı kurtarmaz )
320 usd + kdv
gerisini saymaya gerke yok. bilgisayarın daha %90 ı boşken bilgisayar fiyatına yazılım masrafı çıktı
şimdi bir kurum düşünün. devlet kuruluşu ? kocaaa türkiyede sadece bir ilçesindeki sadece bir binasındaki bilgisayar sayısını düşünün. ve devletin parası nerelere gidiyor hesab edin ( kaç tane resmi kurum oldugunuda ve bunların türkiyedeki birimlrinin sayısınıda bi kafanızdan geçirin. hastaneler , okullar , köy hizmetlerinden tutunda emniyete kadar işimizin düşmediği onlarca kurumdan tutun maliyeye kadar. kaç milyar bina vardır artık bilemem)
askeriyeyi bu konuda tebrik ediyorum. uyandılar ve önemli noktalardan başlayarak pliot uygulamaya geçtiler. yakında hepsi linux olacak insallah.
bu kadar boşa giden paranın , akabinde teknoloji çöplüğ içinde teknoloji yoksunlugumuzun tek sebebi !
AÇIK KAYNAK KODLU YAZILIM KULLANMAYI ÖĞRETECEK ÖĞRETİM ÜYESİ , ÖĞRETİM GÖREVLİSİ , ÖĞRETMEN EKSİKLİĞİ VE KAÇ YILDIR ESKİTEMEDİKLERİ MÜFREDAT !
neyle başlarsanız öyle gider.
Üniversitleleri , milli eğitimi , talim terbiyeyi ve bu konu ile alakalı tüm devlet birimlerini göreve davet ediyorum.
Evindeki Vatandaş istediği işletim sistemi ve programı kullansın, Parası olan özel kuruluş parasını istediği yere harcasın. Ama vatandaşın parasını hiç yere harcamaya kimsenin hakkı yok.

Bugün grafik eğitimi alan öğrenciler
photoshop yerine gimp öğrenseydi
corel yerine sodipod
ulead yerine Kino öğrenseydi

mühendislik çizim yapanlar autocad yerine qcad öğrenseydi

bilgisayar programcıları delphi vb.net yerine (sayamayacağım kadar çok geliştirme aracı ) öğrenseydi ( neyseki php öğretiyolar bu kadar şeyin arasında :)) sunucu lisans masrafı olmasa linnux serverda tercih etmezlerde bir bu konuda alışkanlık kazanmışlar. sanırım oda web yazılımında bir zamanlar microsoft bile apache server kullandıgı için olsa gerek PWS çıkmadan önce )

diğer sektörlerlde de
openn office (word,excel, power point vs hepsinin işini fazlasıyla yapar)

Dünyada bazı ülkelerde resmi kurumlarda OPEN SOURCE zornlulugu var. vatandaşıda teşvik ediyorlar . ( online sistemlerinde evrak alım ve gönderiminde odt , odp vs uzantılı olamayna dosyaları kabul etmemek gibi )

evet. oralarda 10 dk da yer tesbit ediliyor . cep telefonu , adsl , vdsl onlar için eskidi bile. yeni teknoloji saydıgımız 3g bile tarih olacak adamlar GPS il bizim çocuklugumuzda kulalanmaya başladılar. bizde resmi araçlara daha yeni konuyor. bu emniyetimizin eksikliği değil. Alt yapısı oldugu halde ADSL ile türkiyeyi yıllar sonra tanıştıran ( eskiden ödediğimiz faturaları düşündükçe heralde saatte 10 lira kazanmak varken niye saattea adamlar 1 krs kazansın ki ? ) , burnumuzun ucundaki ekonomisi çeyregimiz olamayacak bulgaristanda 16mb internet 10 leva (9 lira) iken , altyapısını da kadrosunuda geliştirmekten uzak ve TEKEL de bir kurumun elindeyse iletişim teknolojisi polisimiz daha 20 yıl daha bekler.

kısacası Ulaştırma bakanlığı , Tib e daha öncelikli görevler düşüyor. Üniversitelerimize ve milli eğitimede. Bilgisayar eğitimi veriyoruz diye ilk öğretimde çocuklara mario oynatmayı bıraktırıp , paintte kukla çizdirmek ve wordde renkli yazı yazmayı atlayıp bir an önce kurumlardaki bilgisayarları linux a geçirmelerini bekliyoruz. TUBITAK pardusu geliştiridi de ne oldu ? yahu kendi ellerimizle yazdığımız işletim sistemimiz var devlet daha para harcayacak yer arıyor. maşallah :))) ne kadar zenginiz.

Harun KARADAĞ

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play