Hırsızlar artık telefon çalmıyor

Başta çok tartışılsa da, "o özellik" sayesinde cep telefonu hırsızlığı bitme noktasına geldi!

  • Levent Öztürk
Hırsızlar artık telefon çalmıyor

Apple'ın Activation Lock (Aktivasyon kilidi) veya genel olarak pek çok devin telefonlarına dahil etmeye başladığı Kill Switch özelliği ile birlikte, aradan geçen 1 yıl sonunda üç büyük şehirde akıllı telefon hırsızlıklarında ciddi bir düşüş yaşandı.

Reuters'ın söylediğine göre, San Francisco'da hırsızlık yüzde 40 düşerken, New York'ta yüzde 25 düşüş yaşanmış. Londra'da ise, genel olarak akıllı telefon hırsızlıkları yüzde 50 düşmüş. Bu durum da, doğal olarak, çalınan bir akıllı telefonu hırsızların işine yaramaz hale getiren Kill Switch özelliğinin "kötü adamları" alt etmek konusunda etkili olduğunu göstermekte.

Telefon üreticilerinin hırsızlık karşıtı sistemleri ürünlerine dahil etmeleri pek çok ülkede zorunlu kılınıyor ve kanun görevlileri, firmaların bu özelliği, varsayılan olarak aktif bir şekilde sunmalarını istiyor.

Telefonu çalınan herkes bu durumun ne kadar kötü olduğunun farkındadır ve bu oranlar, güvenlik konusunda gayet başarılı bir şekilde ilerlediğimizi gösteriyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bu özelliklerin çalınan bir iPhone un geri dönmesinde işe yaradığına bizzat şahidim

@17 Şub 2015 21:35 Bu tarihi ana tanik oldugun icin cok sanslisin dostum, sanirim yukarilarda bir yerlerde seni sevenler var. Artik bu san ve seref olene kadar seni mutlu etmeye yeter. Kutlu olasin aziz dostum yuce insan!!!!

onunda cozumu bulunmuştur emin olun. :)

hırsız bile iphoneların çöp olduğunu anladı...

Androidde cihaz yönetici özelliği ile cihazı uzaktan yönetebilirsiniz hem zil sesi çıkarma hem ekrana yazi getirip şifre değiştirme gps dan takip etme format lama

Bizim ülkede o telefon çalınır, .... Bu kısma ne gibi kullanacaklarını yazdım ama sonra düşündümde hiç anlatmaya gerek ama şu kadarını söyleyebilirim ki zekamızı daha yararlı şeyler için niye kullanmayız ki?

çalacak niyete girmiş biri çalsa böyle durumda kullanamama gibi bir sorunla karşılaşsa. kırar atar yada parça olarak kullanınır yada parça parça satar. kötü niyetli bir kişiye döndüremezsiniz . ayrıca doğru aletler ve yazılımla kırabildiğini bilin.

@18 Şub 2015 00:Hırsızdan yana olmana gerek yok...

@18 Şub 2015 00:19 biz de girelim o zaman o işe sen yardımcı olur musun baya bilgili gibi duruyorsun da sen de yapıyorsun belki de bu işi

yalnız apple fatura olmadan zaten telefonu açmıyor. o iyi işte. apple tr'de öyle.

Bir akrabanin telofonu calindi poliste bir sey yapamayacagini söylemis yani bu imei kayit olayi ülkemizde sadece birileri daha fazla para kazansin para mantigidir. Türkiyede uygulanan kayit sistemi ile kayip yada calinti teli kullanan kisiye ulasmak 1 dakika sürmez ama sistem sadece toptancilari korumak üzerine kuruldugu icin bir ise yaramiyor ama asil göRevlerinden biride bu olmasasi gerekiyordu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play