Dizüstünde açılış süreleri daha da kısalacak

Bilgisayarı sadece 10 saniyede başlatan "hızlı açılış" seçenekleri ne durumda? Araştırdık...

Yetenek arttıkça açılış süresi uzuyor

Yetenek arttıkça açılış süresi uzuyor
Android 10 saniyelik açılış süresiyle iyi bir alternatif

Dizüstünün yetenekleri arttıkça yükleme süresi uzuyor. Bu yüzden Windows alternatifleri veya hızlı açılış için yeni Windows 7 ile sorun çıkartmayacak uygulamalar geliştirilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Mesela HyperSpace minimalist bir Linux sürümü. Tam sürüm Windows kurulu bir bilgisayarın hızlı açılış seçeneğinde durumu kurtarıyor. Splashtop ise daha iş bazlı kullanımlar için geliştirilmiş. Sunucu üzerindeki yazılımları uzaktan çalıştırmak gibi seçenekler sunuyor.

Ancak bunlar çok yaygın olmayan, biraz özel yazılımlar. 10 saniyede başlayan Android çok uygun, hem de gittikçe yaygınlaşan bir işletim sistemi. Elbette bu hızlı açılış işletim sistemlerinin, Windows'un yerini almadığını, sadece hızlı açılış seçeneğinde çalıştığını bir kez daha hatırlatalım. Bu yazılımların yetenekleri de açılış süreleriyle bağlantılı. 10-12 saniyede açılış sorun değilse dizüstünün yeteneklerinden daha fazlasından faydalanabilirsiniz. Ancak birkaç saniye bile almamalı derseniz, dizüstünün yetenekleri akıllı telefon seviyesine geriliyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

walla asusta yıldırm işareti war basıyorum ona direk gereken ihtiyaçalar çıkıyor 1tarayıcı music player falan :D

bence hızlı açılış normal bilgisayar içinde olsa iyi olsa daha iyi olmazmı.

neden sadece dizüstü için oluyorki.

dizüstü olmayan kullanıcılarıda düşünmek lazım

saygılar.

Bu açılış süresi insanların gözünde neden bu kadar büyüyor anlayamadım :( 1 dakika olsa ne olur ,1 saniye olsa ne olur .

PC erken açılsa ne olacak?

10 saniyede açıldıktan sonra kullanıcı tarayıcı ile oyalanırken arka planda işletim sistemi yüklense fena olmaz mı?

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Bu açılış süresi insanların gözünde neden bu kadar büyüyor anlayamadım :( 1 dakika olsa ne olur ,1 saniye olsa ne olur .
Dün 19:32
------------------------------------
aynen katılıyorum. sanki tabakhaneye malzeme yetiştirecez. 35 saniye yerine 15 saniyede açılsa sanki dünyayı kurtaracaklar

açılırken hiçte sıkılmıyorum sabah kalktığımda açarım gece kapatarım bilgisayarı açarken bi yere gidip gelsen zaten zaman geçer 10 sn de açılınca dünyayımı kurtaracaz :) tabi hızlı açılması yavaş açılmasından iyidir ama bunu microsoft kendisi yapması lazım ek yazılımlara gerek yok sorunlu olduktan sonra 10 sn de açılsa ne olur

Hiç kapıdan çıkarken aklınıza son anda bişey gelipte imternetten bakmak zorunda olduğunuz bişey olmadı sanırım... Bu açılma süresinin kesinlikle kısalması gerekiyor.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Yetenek arttıkça açılış süresi uzuyor
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir