Hızlı ve kesintisiz dosya indirme...

Internet'ten dosya indirirken saatlerce beklemeyin. Hızınızı katlayın, kesintilerden etkilenmeyin!

  • Selim Öztürk
Dosya indirme

İnternet üzerinde kesintisiz sörf yapmak kadar bu geniş dünyada dosyaları bilgisayarımıza hızlıca indirmek de oldukça önemli. İnternet'te aradığımız yazılımları, videoları, yani kısacası büyük ebatlı dosyaları kesintisiz indirmek her kullanıcının hakkıdır. İnternet üzerinden dosyaları bilgisayarlarımıza transfer etmek için pek çok yazılım var. Eğer herhangi bir dosya indirme aracı kullanmıyorsanız Internet Explorer veya Firefox gibi browser'larınızla da dosyaları elbette PC'lerinize indirebiliyorsunuz. Ancak olay acaba bu kadar basit mi?

Kesintisiz transfer

Bir dosyayı kesintisiz sistemimize indirmek isteriz. Ancak bunu yaparken mutlaka yardımcı bir araca da ihtiyacımız olur. Çünkü, örneğin Windows XP kullanıcılarını baz alırsak (dünya çapında kullanımının yaygın oluşunu dikkate alarak) Internet Explorer kurulu sistemlerinde dosya indirirken internet bağlantılarının kopması durumunda dosya transferi bitecektir. Ancak bağlantınız tekrar geri geldiğinde dosya transferinize kaldığınız yerden devam edemezsiniz ve işleme baştan başlamak durumunda kalırsınız. Böyle bir durum elbette çok sinir bozucu olabilir; özellikle kotalı ADSL kullanıcılarını düşündüğümüzde tekrar edilen transferlerin kota kullanımını fazlasıyla sömürdüğünü biliyoruz.

Hızlı transfer

Kesintisiz dosya indiriminin yanında dosyaları sistemimize olabildiğince hızlı indirmek isteriz. Server'lar ve internet bağlantı hızımızın elverdiği ölçüde bunu yapabilmemiz de mümkün. Kesintisiz ve hızlı dosya transferi için hazırlanan bir takım programlar var. Bu programlarla bu tür sorunlar artık tarihe karışıyor. Böylece bu programlar sayesinde, internet üzerinden dosya indirmek artık olabildiğince basitleşiyor.

Ve FlashGet

İnternette pek çok dosya indirme programı bulabilmeniz mümkün. Bunlardan kendinize en uygun olanını seçmelisiniz elbette. Ancak biz bu makalemizde dünyada genel olarak kullanımı yaygın olan Flashget'i inceleyeceğiz. Flashget, alanında başarılı bir yazılım ve kullanıcıların pek çok ihtiyacına cevap verebilecek nitelikte.

Flashget'i indirmek için tıklayın.

FlashGet kurulumu

FlashGet, varsayılan olarak C:\Program Files\FlashGet klasörüne yüklenecektir. Eğer yükleme esnasında kısayol oluştur seçeneğini işaretlediyseniz masaüstünde bir FlashGet ikonu da göreceksiniz. Buraya çift tıklayarak FlashGet'i açabiliriz. Bu adımdan önce bir şeyi daha belirtmekte fayda var: FlashGet indirdiği dosyaları genel olarak 'Downloads' adı altında bir klasöre depolar. Bu klasöre de C:\Downloads yoluyla erişebilirsiniz.

FlashGet'in özellikleri

FlashGet'i yükledikten sonra artık dosyaları FlashGet yazılımıyla sisteminize hızlı ve kesintisiz şekilde indirmeniz mümkün. FlashGet ile dosya indirme hızınızı neredeyse 5 kat arttırabilirsiniz. Bunun yanında Türkçe desteği de bulunan yazılımla 6 ayrı dosya transferini aynı anda yapma şansınız var. Ayrıca yazılımda, dosyaları günün istediğiniz bir saatinde otomatikmen bilgisayara indirmeniz için opsiyonlar da mevcut. 4 GB'a kadar büyük dosyaları indirme kapasitesi olan FlashGet, kendini sık sık güncellemesinin yanında ücretsiz olmasıyla kullanıcı dostu olduğunun altını çiziyor.

FlashGet ile dosya indirirken

FlashGet'le dosya indireceğiniz zaman karşınıza resimdeki gibi bir pencere gelecek. Bu pencerede dosyayı nereden ve nereye indireceğinizi ayarlayabiliyorsunuz.

Bunun yanında dosya transferi sırasında FlashGet penceresini sürekli açık tutmak durumunda değilsiniz. Bunun için FlashGet yazılımı size bir kolaylık sunuyor. FlashGet penceresini kapatsanız bile program aslında kapatılmıyor, sadece görev çubuğunda küçülüyor ve yukarıda dosya transferlerinizi takip edebileceğiniz ufak bir kutucuk da var.

Firefox ile FlashGet'i kullanmak

Firefox ile FlashGet yazılımını kullanmanız için 'Flashgot' eklentisini indirmeniz gerekiyor. Bu sayede Firefox ile sorunsuz şekilde FlashGet'le dosya transferi yapabiliyorsunuz.

Firefox'un Flashgot eklentisini indirmek için tıklayın.

FlashGet'te farklı skinler

FlashGet yazılımının arayüzünü değiştirmeniz mümkün. Bunun için bu adrese girdikten sonra dilediğiniz skini sisteminize indirebilirsiniz. Seçtiğiniz skini indirdikten sonra bu dosyayı FlashGet>Skin klasörüne yapıştırın. Ardından FlashGet'i tekrar başlatın ve Görünüm>Skin(veya arkaplan) seçenekleriyle yüklediğiniz skinleri dilediğinizce kullanın.

Alternatif dosya indirme araçları

Elbette FlashGet alanındaki yazılımlardan sadece bir tanesi. FlashGet'in dışında bulabileceğiniz pek çok yazılım var; işte bunlardan birkaçı:

Getright'ı indirmek için tıklayın

Download Accelerator Plus'ı indirmek için tıklayın

Go!Zilla'yı indirmek için tıklayın

Gigaget'i indirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

flashget hala son sürümünün betalarını çıkara dursun diğer download yöneticileri uçuyo internet download manager (IDM) rapidshare gibi sitelerden dosya indirebiliyo ya da orbit downloader bir sitede gördüğünüz flash daki mp3 ses dosyalarını veya videoları alabiliyo (youtube gibi) . eğer flashget elini çabuk tutmazsa ve yeni özelliklerle bir an önce gelmezse tarihe gömülecek gibi

Orbit Downloader programıda çok güzel.Hatta flashgetten daha iyi diyebilirim.Video sitelerinden videoda indirebiliyor.Rapidden de indirme yapabiliyor.Sanırım yakında flashgetin pabucunu dama atar.

Flashget 16'lı indirme yaptınmı Rapidshare kotasından kat kat fazla yiyor gereksiz kasılmalar oluyor.Ve bazen olan dosyayı 5.25Kb olarak gösteriyor İDM 5.12 De bunların hiç biri yok ve süper bir özellik limit koyabiliyorsunuz.Mesela şu an idm hız limiti 80'de ve ben chip.com.tr de rahat rahat gezebiliyorum Diğerlerinde bantgenişliği sınırlaması olmadığı için internete giremiyorsunuz elbetteki hız limitleyicisini "OFF" yaparsanız hızınız 120 lerden düşmez pek 1024/Adsl kullanıyorum (:

Teşekkürler Chip

Hemen hemen herkes Flashget i kulanırken ben kullanamıyorum bana kullanımı çok zor geliyor kullancı dostu deniliyor ama bana tam aksine kullanıcıyı zorluyor gibime geliyor. IDM yi kullanıyorum ve başka bir dosya indirici düşünemiyorum. IDM derim başka birşey diyemem

free dowload manager varken flashget e hiç gerek yok ayrıca orbit downloader da başarılı bir program

Ben Internet Download Manager (IDM) kullanıyorum çok güzel program.Sizlere de tavsiye ederim.FlashGet'i bilmem ama IDM ile Rpaid'den dosya indirilebiliyor...

IDm bir numara bence....

Teşekkürle ama bana göre internet download manager 5.12 veya diğer sürümleri daha iyi flash get rapidi desteklemiyo premiumum ama yinede kullanmam ;) İDM

FlashGet de kullandım oda güzeldi sadece rapid ve mozilla opera gibi browser larda eklenti olmadan çalışmıyordu.Orbit hız olarak benzer hatta FlashGet göremediğim 130 kb çıkıyorum.Deneyin derim...

internet download manager dan daha hızlı indirme yöneticisi öncelikle mevcut değildir. free download manager i çok severek kullanıyordum. ama idm bambaşka arada 20 KB ları bulan indirme hızı farkı var.

bazı arkadaşlar Flashgeti yerin dibine sokmaya çalışmışlar.sanıyorum bu programı tanımamaktan geliyor.eğer download hızını unlimitedden manuele alırsanız istediğiniz kadar yavaşlatıp hızlandırabilirsiniz veya uğraşmak istemiyorum derseniz automac seçeneğini kullanın.tabi diğer yandan rapidden indirme yapamaması kötü eğer yukardaki yorumun demek istediği rapidshare' free olarak kullananlar ise.

Rapidden dosya indirme konusunda firefox'un kendi indirme yöneticisini kullanırım hep flash getin destegi yok rapide var ama bi sürü ayar yapmak gerekiyor.
Firefox kullanmamın sebebi ' İDM ' gibi yazılmlarda başlarda 120 kb ile çekilen bir dosya aralarda 30 40 kb'lara kadar düşebiliyor buda zaman kaybına neden oluyor ama firefox hep sürekli kesintisiz 100 kb ile indirme yaptıgı için hız sabit düşme olmadan rahatça indirme yapabiliyorsnuz ve daha hızlı oluyor.

Arkadaşlar (İnternet Download Manager) adlı programdan daha iyisi yok bu konuda flashget yer yüzünün en gereksiz programı

orbiti tek geçerim flasgetten çok daha iyi ve kaliteli bir program

internet download manageri tek geçerim adamlar işi biliyor ....

1.İnternet download Manager
2.flashget
3.free download manager
4.orbit download manager

1 numara hep download manager flashget ücretsiz alternatiftir...

Forever Internet Download Manager (!) FlashGet ; isim yapmış olduğu için kullanılıyor ama işi bilen kişiler tarafından tercih edilemeyecek kadar kötü ..

internet download manager rep rep rep :)

orbit indireceğiniz dosya başka sunucularda var mı diye bakıyor. boylece tek sunucuya baglanma limitini kırmış oluyorsunuz. farklı sunuculardan en iyi hızı yakaladığınızda indirme hızında gözleriniz bir yana kulaklarınız, diliniz, burnunuz, deriniz buna inanamıyacak... kullanmayan bilemez :D

Ben daima IDM kullandım ve hiçbir sorunum olmadı. Hatta web sayfasının içinden flash video (FLV) indirmeyi oldukça kolaylaştırıyor. Sağ tıklıyorsunuz "FLV video içeriğini IDM ile indir" diyorsunuz o kadar.

güzel bişeyler yazmaya çalışmışsınız.tbr. fakat neden flashget. o bi zamanlardı. idm varken orbit fdm. falan o mu kaldı şimdi örnek gösterecek?

İdm ve Orbit daha iyi orbit ücretsiz olduğu için şu anda onu kullanıyorum..

internet download manager i tek geçerim, flashget ile kıyaslamam bile..

idm yi kullanan bi daha bırakamaz

IDM yi kullandım :) Orbititde kullandım. Ben IDM de pek fark görmedim. IDMde max 150 ye kadar çıktım. orbitte 247 yi gördüm.

orbit en iyisi

Bence de ORBİT
üstelik ücretsiz.

arkadaşlar önemli olan şu kadr veya bu kadr Kbps görmek diil..önemli olan download sırasında o dediğiniz seviyede yazlımın ne kadr süreklilik gösterdiğidir...ben IDM ile indirme hızmı sonuna kadr sömürebiliyorum...ancak unutmamak gerekir ki bunda site sunucularının bandwidth genişlği de etkilidir..bazen en baba download manager bile yetersiz kalabilir ve doğal olarak download hızınız yerlerde sürünebilir...

IDM den inmek,attan inip eşeğe binmektir :)

elinize sağlık ama orbit de iyi

rapidshare flashget desteğini kaldırdı.

söz konusu bile değil arkadaşım; sadece premiumlar kullanabiliyor. yaptığı değişiklik ise beleş kullanıclar için gördüğünüzü yazın uygulamasının değişmesidir.

(rapidshare flashget desteğini kaldırdı.)

Flashget'i uzun süredir kullanıyorum. Şimdiye kadar keşfettiğim en iyi programlardan biri. Tek başarısız özelliği torrentlara çok uzun sürede bağlanması, bazen de hiç bağlanamaması. Şimdiye kadar 1-2 torrenttan başka indirememişimdir. Onun yerine torrentta uTorrent veya Limewire kullanıyorum.

idm tek tutarım

orbitte rapiden normallden yavas indiriyoki....

Orbit güzel bir program hemde rapidshare desteğide mevcut premium olmasa bile free indirebiliyoruz bağlantı kesilme veya indirmenin durması gibi bir sorun olmuyor bu programla

kesinlikle internet download manager 1 numara , idm denemeyen arkadaşların mutlaka denemesini öneririm. idm'nin en sevdiğim özelliklerinden biride youtube, google video ve her türlü flv video sunan siteden şak diye videoları indirmesi , ayrıca hızlı . flashget'i unutmuştum chip hatırlattı sağolsun

ben orbit ide idm yide kullanıyorum ikiside birbirinden iyi

idm tek geçerim her zaman eğer onu beyenmezseniz orbitdownloader da güzel ama ilk ve tek tercihim idm ;)

çok program kullandım ama;
1-IDM
2-Orbit

Bu ikisi süper

flas get ile nasıl video indirilio örneğin facebook taki videoları

bence en hızlısı internet download manager denemenizi tavsiye ederim.

en iyisi Download Accelerator Plus (DAP)
bundan daha iyisini yok gibi,15 20 dakikada inebilen dosyalari 2 dakikada indirilebiliyor

idmn ilk tercihim

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play