Hollanda'da yüzen ev devri başlıyor mu?

Karada yer kalmayınca mimarlar dikkatlerini yüzen yerleşim birimlerine yöneltmeye başladılar...

  • Ümit Öncel
Hollanda'da yüzen ev devri başlıyor mu?
İşte yüzen evin bir maketi...

Hollanda'nın dünya çağında ünlü üç özelliği var; keyif verici madde satışının yasal olması, meşhur Red Light bölgesi ve su kanalları. Özellikle Amsterdam'ı boydan boya bölen sayısız kanal turistler için son derece ilgi çekici olsa da, Hollandalılar için bu kanalların yol açtığı bazı sorunlar var. Küresel ısınma ile birlikte yükselen su seviyesi şehri sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya getiriyor. Hollandalı mimarlar ise bu tehlikeye karşı çareyi yüzen evler yapmakta buldular!

Hollanda'nın yükselen su seviyesine karşı mücadele etmek yerine bu durumu kabullenerek bir avantaja dönüştürmeyi hedefleyen bu yeni konsept evlerin önünde uzunca bir iskele bulunuyor. Bu bölüm gerektiğinde karaya geçiş için bir yol olarak kullanılabiliyor, ya da tam 60 teknenin yanaşabileceği iskele görevi görüyor. Soğutma için suyu kullanması nedeniyle aynı zamanda normal evlere göre %25 daha az enerji tüketmesi hedeflenen bu yüzen evlerin gerçekten üretilip üretilmeyeceği ise şimdilik belli değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Heralde betondan olmaz yüzen ev :)

bi zahmet yapmasınlar onlardan yoksa batar :D

Zaten hali hazırda hollanda'da kanallarda yüzen evler var
Ancak bunlar tabikide bu kadar modern evler değil. Daha çok Yüzen bir konteyner gibi.Dikdörtgen şeklindeki evlerde herşey mevcut. Elektrik doğalgaz temiz su internet kablo tv. Adları her ne kadar yüzen ev olsada kanallarda sabit bir yere bağlı olarak duruyorlar. Ama yinede yüzüyorlar :)

Unicorn

dalagada kötü hava koşullarında batmadan durabilicekmi:D

discovery channel de izledım bunları güzel projeler

bir dalga ile evi su basar ve batar proje kötü kanımca

Keşke küresel ısınmayı bu raddeye kadar getiren ülkelerin şehirleri sular altında kalsa da eserlerini görsünler. Sadece onlar değil herkes sorumlu ama onlar dünyayı parmaklarında oynatırken bu konu hakkında birşey yapmamaları onları asıl sorumlu yapar.

"Hollanda'nın dünya çağında ünlü üç özelliği var; keyif verici madde satışının yasal olması, meşhur Red Light bölgesi ve su kanalları."

Hollanda peyniri, Laleler, Su setleri, Hollanda sut inekleri ve dunyanin en iyi su aritma sistemini gectiniz.

Vay be :D

böyle evmi olur ya birakin bu isleri skiysan cik disari top oyna yada cocugunu disari cikar top oynasin cocuk bahcede takilsin yermi?
Robinson gibi ne öyle yahu bos isler bunlar XD

bu yüzen evlerde birde çapa olucak herhalde yoksa yüze yüze hollandanın dışına gider bunlar ayrıca nasıl doğalgaz elektrik vs bağlanıcak bunlara. Sudan mı geçicek bütün kablolar bağlantılar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play