Hollanda mahkemesinden ilginç yargı!

Kablosuz bir ağa sızmak çoğu ülkede bir suç olabilir ama Avrupa'nın göbeğindeki bu ülkede serbest!

  • Melik Arslan
Hollanda mahkemesinden ilginç karar!

Teknolojinin nimetleri artarken, güvenlik sorunları da beraberinde geliyor. Bu nimetlerden yararlanmak isteyenler, güvenliğini de sıkı tutmaya çalışıyorlar, çalışmıyorlarsa da çalışmalılar. Çünkü sizi kablo derdinden kurtaran kablosuz ağ teknolojisi, kablolu ağdan daha kolay hack'lenebilir durumda. Ancak hack'lemek, sizin verilerinize erişmeye, sizin zarar görmenize neden olduğu halde, Hollanda mahkemesi bunu bir suç olarak görmüyor.

Kablosuz ağın kaynağında bulunan bilgisayarlara erişilmediği sürece kablosuz ağ hack'lemenin bir suç olmadığını kabul eden Hollanda mahkemesinin bu kararı, bir öğrencinin Marelant Koleji'ndeki öğrencileri tehdit etmek için güvenli bir kablosuz ağa sızması üzerine çıktı. Öğrenci, bu olayı 4chan isimli siteden de duyurdu.

Olayın sonrasında yakalanan öğrencinin, kendisini nasıl ele verdiği bilinmiyor fakat tahminler 4chan'in durumu polise bildirmesi üzerinde yoğunlaşıyor.

Bilişim suçları kapsamında çok eski, 1990'lara dayanan bir yasası bulunan Hollanda, bilgisayarı da "depolama, işlem gücü ve veri transferi gerçekleştirebilen aygıt" olarak tanımlıyor. Bir modemin, veri depolamadığı için, mahkemelik bir durum söz konusu olduğunda bilgisayar olarak yargılanması mümkün olamıyor.

Bu durumdan anlaşıldığı kadarıyla Hollanda'da kablosuz bir ağı hack'lemek neredeyse serbest...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

şifreleyende adamakıllı bi şifre kullansında hacklenmesin.

düzgün ayarlanmış ve şifre tipi olarak wpa2 seçip 63 karakterli alfanumerik şifre oluşturursanız kimse size bulaşmaz...

O zaman Hollandalilara Fritz Box 7390 gibi icinde 512 MB hafiza barindiran bir cihazi tavsiye ediyorum ;) Böylece birisi ile mahkemelik olurlarsa kazanma ihtimalleri hayli artar.

Canları yanarsa deiştirirler .d

Bencede mantıklı ! Ama o ip üzerinden yapılacak olan bir saldırının madur ettiği üçüncü kişiler bu durumda o ip adresini kullanan kişiyi mi dava edecek ? Yoksa modem sahibini mi ?

O zaman Hollandalilara Fritz Box 7390 gibi icinde 512 MB hafiza barindiran bir cihazi tavsiye ediyorum ;) Böylece birisi ile mahkemelik olurlarsa kazanma ihtimalleri hayli artar.

Gerçekten çok ilginç.

Ya zaten nerde korsan orada Hollanda. Adamlar zaten kamuda ve işyerlerinde Linux kullanıyor. Evdeyse kullanıcıların çoğu korsancı veya korsana destek verenlerden. Warez sitelerinin çoğu Hollanda kökenli. Hack(er) olaylarına da şaşmamalı. Ama yine de bilgisayar tanımı biraz ilginç olmuş :)

avrupanın göbeğimi?

demekki konunun yetersiz ve eksik düzenlenmesindense hiç düzenlenlenmemesi daha iyiymiş.. en azından kıyas yoluyla daha ciddi hükümler uygulanabilir bu sayede.. :)

ben robot filminde robot üreten şirketin ceo sunun söylediği aklıma geldi birden.cinayet kanunlara göre bir insanın başka bir insanı öldürmesidir.ortada bir cinayet yok :D tam hatırlamıyorum sözleri ama buna benzer bir şeydi.

İyi de illaki o kablosuz ağın bir kullanım hakkı sahibi var ve o ağa sızmakta o hakkın gasbıdır ve suçtur.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play