Hollywood'da bilgisayar olmak...

Birçok sinema filminde bilgisayar ya da cep görmek mümkün. Ama bazen ipin ucu biraz kaçıyor...

  • Ümit Öncel
Hollywood'da bilgisayar olmak
Sadece Hollywood bu kadar küçük görüntüden plaka detaylarını görebilir.

7.sanat sinemanın kuşkusuz en büyük malzemesi insan. Fakat bilgisayar ve teknoloji insan hayatının bu denli içine girdiğinden beri, artık bilgisayarların rol almadığı filmlere neredeyse rastlayamaz olduk. Üstelik sadece bilim kurgu da değil, aksiyon, komedi ve hatta aşk filmlerinde illaki ucundan kıyısından bir bilgisayar veya benzeri teknolojik bir cihaz mutlaka karşımıza çıkıyor. Bununla ilgili bir sorunumuz yok ama teknolojinin filmlerde kullanılma şekilleri zaman zaman gerçekten sınırı aşabiliyor.

Eminiz sizler de "bu kadar da olmaz" dedirten sıra dışı teknoloji kullanımları veya klişelerini görmüşsünüzdür. Normal hayatta mümkün olmayan işlemler, Hollywood bilgisayarı için son derece basit. Ufacık güvenlik kamerası görüntüsünün büyütülerek, suçlunun yüzünün tüm detayları ile görüntülenmesi veya her filmde tekrarlanıp duran farklı klişeler.

Bu kez rotamız Hollywood ve yönetmenlerin vazgeçemedikleri teknoloji klişelerine göz atacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bir amerikan filminde uydudan kuzey köreyi izliyolar yaklaşıyorlar yaklaşıyorlar kişilerin yüzlerine bakıyorular göz kornelarından doğrulama testi yapıyorlar sonra binanın içinde sivil varmı diye bakıyorlar hepsi terörist çıkıyo binayı havaya uçuruyorlar.sonra kanal değiştirdim =)

ölümcül deneydede uydudan yüz taraması yaptırıyolardı hele o irom man yokmu işyerindeki pcnni işletim sistemini merak ediyorum linux gibi duruyo ama linux 5476.2 sürümü fln heralde

Uydudan bozuk paranın 50 kuruş mu, 1 lira mı olduğu anlaşılacak kadar zoom yapmak mümkünmüş duyduğuma göre fakat kornea taraması da yapılabilir mi bilmiyorum, onu hiç duymamıştım.

nirvana26 supersin dostum :))))

Abi adama nasıl yukarıya baktıracaksınız kornelası için.

- abi bak kuş :D

Ameriken fimleri sırf amerikan propagandası yapar. Filmin içinde amerika ile ilgili herhangi birşey (Özgürlük anıtı, bayrakları, new york, vs. terimler) geçerse vergi indirimi ve film yapımcılarına destek ayrılıp yardımda bulunuluyor.

Belki filmin çekildği yıllarda plaka okumak mümkün değildi. Fakat artık Yüksek çözünürlüklü kameralarla rahatlıkla okunabiliyor.

Yorumlarin hastasi oldum :D
Bu chip cilgin ya
helal olsun size chip editorleri.
saka yapmiyorum harbi guzel olmus.
Soylemek istediklerimin hepsini yazmissiniz :D

yahu ben de şu body of lies filmindeki uydudan izleme sahnelerine çok takıldım. böyle bişey mümkün mü ya...

nasıl dünyadan diğer gezegenleri iyi görebiliyorsak, uzaydan dünyayı görmekte mümkün.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play