Hollywood Her Yerde!

Kullanışlı DVDx, tek bir tıklama ile DVD üzerindeki filmleri VCD biçimine dönüştürüyor ve yazmak için uygun bir hale getiriyor... Ayrıca halen ücretsiz olarak dağıtılıyor. CHIP, bu araçtan nasıl maksimum performans elde edebileceğinizi pratik ipuçlarıyla gösteriyor.

Hollywood Her Yerde! (Sayfa 2)

6. Sürücüyü hızlandırmak ve alt yazıları görüntülemek

DVDx, verileri parçalar halinde direkt olarak DVD’den okur. Bu, DVD sürücüye fiziksel olarak ağır bir yük bindirir ve dolayısıyla ömrünü de kısaltır. Bunun için “Save your DVD Drive” seçeneğindeki değer için en azından 20 Mbyte atamalısınız. Böylece DVDx söz konusu veri gruplarını bilgisayarın hafızasına atacak ve ancak hafızadaki veriler işlendikten sonra DVD sürücüye yeniden başvuracaktır. Şayet 128 MByte’tan düşük bir sistem hafızasına sahipseniz, okunan verilerin saklanacağı yeri Location açılır listesinden “RAM” yerine “Hard Disk”i seçerek sabitdisk olarak değiştirebilirsiniz. Bu sayede işlenecek veriler hafıza yerine geçici olarak sabitdisk üzerine kaydedileceklerdir.

Subtitle alanında da ilginç seçenekler bulunur. Bazı filmler, konuşmaları farklı dillere tercüme etmek için, çeşitli nedenlerden ötürü bir türlü senkronize olarak ekrana gelemeyen alt yazıları kullanırlar. Bir DVD oynatıcısı yardımıyla filminizde bu tür bir özel alt yazı bulunup bulunmadığını kontrol edin ve Subtitle altındaki açılır listeden kullanmak istediğiniz alt yazıyı seçin. DVDx bunun sonucunda, seçilen alt yazıyı görüntü üzerinde ekrana getirecek ve video ile beraber kodlayacaktır. Ancak bu altyazılar video görüntülerinin bir parçası olarak işlem görecekleri için, ileride görüntülenmelerini engellemek mümkün olmayacaktır.

7. Video CD için doğru MPEG ayarları

Input Settings penceresini kapatın ve Settings/ Output Settings (sayfa s159’daki resim) komutunu çalıştırın. Sol üst köşede bulunan açılır listeyi kullanarak Video veya Super Video CD’ler için kullanılacak parametreleri belirleyebilirsiniz. Ayrıca DVDx, DVD filminizi alternatif olarak AVI biçiminde de kodlayabilir.Ancak burada varsayılan seçenek olarak VCD sunuluyor.

Kodlama biçiminin hemen altından Audio ve Video bilgilerinin aktarım oranlarını belirleyebilirsiniz. DVDx’in bunun için VCD talimatlarını kullanmasına rağmen isterseniz daha yüksek değerlere de çıkabilirsiniz. Sabit DVD oynatıcıların yüzde doksanından fazlası sadece Video ve Audio (1.374 KBit) aktarım oranlarının toplamının uygun olup olmadığını kontrol ederler.Yani bu sayede ses bilgisini “Audio Bitrate” altından 128 KBit’e düşürebilir ve Video bilgisini ise “1.246 KBit”’e çıkartarak görüntü kalitesini iyileştirebilirsiniz.

Ayrıca Motion Search seçeneğini de “High” olarak belirleyerek hızlı sahne değişimleri esnasında resim bloklarının oluşmasını engelleyebilirsiniz. AMD işlemcisine sahip kullanıcılar ise, “MMX Only” modu sadece Intel işlemciler tarafından kullanılabileceği için Calculation açılır listesinden “MMX+3D Now” seçeneğini işaretlemeliler.

Eğer bir Pentium 4 ile çalışıyorsanız programı Başlat/Programlar/DVDx/ DVDxP4 komutunu kullanarak açmalısınız. Bu sayede DVDx’in bu işlemci için özel olarak uyarlanmış bir versiyonu ile çalışabilirsiniz. Bu versiyon P4 işlemcilerinde yaklaşık yüzde 30’luk bir zaman kazancı sağlıyor.

8. Film çözünürlüğü ve büyüklüğünü belirlemek

DVDx, “Export Settings” altında PALVCD’ler için uygun olan 352x288 noktalık çözünürlük değerlerine sahiptir. Tüm filmin istediğiniz biçime dönüştürülmesi için Max Frame kutusunun yanında bulunan “Whole” düğmesine tıklamalısınız. Buranın üzerinde bulunan “Zoom” fonksiyonu ile widescreen filmlerin alt ve üst taraşarındaki siyah alanları küçültebilirsiniz.

Dikkat ! DVDx sahip olduğu bir hata nedeniyle, eğer film 4:3 veya 16:9 biçiminde sunulmuyorsa, resim sayfa hareketlerinin hesaplanması esnasında maalesef yanlış sonuçlar elde edebiliyor. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için Zoom altından Custom’ı seçin.Ana pencerede artık DVD’den okunan resmin görüntüleneceği bir çerçeve ekrana gelecektir. Output Settings penceresini kapatmak için Apply düğmesine tıklayın ve daha sonra Settings/Crop/Edit Coordinates komutunu çalıştırın. Ekrana gelen pencereye “X1:0”, “X2:720”, “Y1:-100”, “Y2:676” değerlerini girin. Özel olarak girilen bu değerler sayesinde filminiz doğru resim yüksekliği kullanılarak ekrana gelecektir.

9. Filmi doğru bölmek: CD büyüklükleri

Şimdi Output Settings penceresini tekrar açın. Burada bulunan “Volume don’t exceed” altından filmi, kullanacağınız disklerin büyüklüğüne uygun olarak parçalara bölebilirsiniz. DVDx bunun için VCD’ler (“74 Min VCD”, “80 Min VCD”) ve “ISO Data” için farklı disk büyüklüklerini ayırt edebilir. VCD ve SVCD’ler daha az hata düzeltme eklentilerine sahip oldukları için, bir disk üzerine, aslında bir CD için mümkün olandan daha fazla bilgi yazmak mümkündür. Yani bu sayede VCD ve tabii Super Video CD’de (SVCD) 700 MByte’lık bir disk üzerine 800 MByte yazabilirsiniz.

Buna karşılık “ISO Data” seçeneğini kullanacak olursanız, DVDx yukarıda bahsedilen noktaya dikkat etmeyecek ve filmi, diskin imkan tanıdığı büyüklüğe göre parçalara ayıracaktır. Aynı zamanda bu ayrım işlemi film hareketi dikkate alınmadan basit bir şekilde yerine getirilecektir.

İkinci CD’nin yeni filmin yeni bir bölümü ile başlatılması ise daha pratik olacaktır. Bunun için medya büyüklüğü olarak “Custom Chapter”ı seçin ve hemen yanında bulunan Settings düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen pencere üzerinde listelenen bölümleri, Selected Size kutusundaki toplam büyüklük 740 (74 dakikalık disk) veya 800 MByte’ı (80 dakikalık disk) gösterene kadar yukarıdan aşağıya doğru seçin. Daha sonra Create Volume düğmesine tıklayın. İkinci CD’nin büyüklüğünü de belirlemek için biraz önceki işlemleri tekrar edin. DVDx bu sayede iki farklı video kaynağı oluşturacak ve bunları istediğiniz bölümden itibaren ayıracaktır. Pencereyi “Close” düğmesine tıklayarak kapatın ve daha sonra Output Settings penceresinde yaptığınız değişikliklerin uygulanması için Apply düğmesine tıklayın.

10. Videoyu kodlamak ve CD’ye yazmak

Kodlanan video dosyasının saklanacağı konumu ve ismini belirlemek için program ana penceresinden File/Select Output komutunu çalıştırın. MPEG Output başlığı altında bulunan Browse düğmesine tıklayın ve istediğiniz konumu belirtin. Son olarak filmin işlenmesi için Encode düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Filmin 1 GHz’lik bir işlemci kullanılarak istenen biçime dönüştürülmesi için film süresinin yaklaşık olarak 5,5 katı kadar zaman geçmesi gereklidir. Bu tahmini süre ile üçüncü adımda bahsedilen süre arasındaki fark ise, son ayarlar sayesinde VCD oluşturulurken optimum film kalitesi elde edileceği için ortaya çıktı. Artık oluşturulan video dosyalarını Nero (HeCHIP-Code Basic K‹T, www.nero.com/ en/index2.htm) veya WinOnCD (www. roxio.com) gibi bir CD yazma programının VCD projelerini kullanarak CD üzerine yazabilirsiniz.

Ancak CD’ye yazma esnasında kullandığınız programın filmi bir kez daha dönüştürmemesine dikkat etmelisiniz. Örneğin Nero’nun yeni bir versiyonunu kullanıyorsanız, dönüştürme işleminin VCD eklenmesi esnasında da gerçekleştirilmesi istenebilir. Bu sorguya olumsuz cevap verseniz dahi, Nero sorunsuz bir şekilde yazacaktır.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Hollywood Her Yerde! (Sayfa 2)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir