Hollywood'un artık yeni bir takıntısı var...

Film endüstrisi torrent ile başa çıkmayı beceremedi ama şimdi, güçlü bir düşmanı daha var!

  • Levent Öztürk
Hollywood'un artık yeni bir takıntısı var...

Teknolojinin arkasındaki büyük güçlerden biri, bir şeylere bedava ulaşma isteği olmuştur ve filmleri bedavaya izleme arzusu, internet üzerinde BitTorrent gibi sistemlerin geliştirilmesine sebep oldu. Ancak Variety'nin söylediğine göre, Hollywood'un bir türlü yenemediği takıntısı torrent artık film dünyasının en büyük düşmanı değil. Onun yerini alan ise, Netflix tarzı, stream hizmetleri. Bu tip hizmetler torrent ile aynı içeriği sunarken, dosyanın indirilmesi için bekleme ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Aynı durum, bir süredir spor kanalları için de geçerli. Sevdikleri sporların önemli maçlarını izlemek isteyen insanlar, artık bu maçları internet üzerinden izlemeyi tercih edebiliyorlar.

Benzer hizmetleri inceleyen Variety, stream sitelerinin reklamlar ile çok fazla gelir elde etme imkanları olduğunu söylemekte. Bu siteler, belirli bir kullanıcı kitlesine sahipler ve reklam verenlerden para kazanabiliyorlar.

Endüstrinin yaşamakta olduğu bir diğer problem ise, istem dışı bir şekilde de olsa telifli pek çok içeriği yayınlayan YouTube olarak karşımıza çıkmakta. Buradaki en büyük problem, hemen hepimizin bir stream sitesini açarak sevdiğimiz bir klibi izlemeye veya artık unutulmuş bir televizyon programının bir bölümünü izlemeye alışmış olmamız.

Hollywood'un ve film endüstrisinin stream hizmetlerini, torrent gibi hedef tahtasına oturtması çok kolay gözükmüyor. Belki de bu hizmetlerle mücadele etmek yerine kendi benzer hizmetlerini kursalar, bu işten çok daha kalı çıkabilirler...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Asacaksın 3-5 tanesini taksim meydanında görecekler o zaman korsan kullanmayı. Ne bedavacı insanlar olduk ya!!

@16 Mart 2015 10:53 Len bırak... Bilgisayarını açıp baksak ,100 tane program çıkar. Neyin türküsünü söylüyorsun sen yav!!

aynen torrent amcamızı rahat bıraksınlar azcık

Teknoloji gelisiyor, yasal kanadi da genislemeli, kapatalim o zaman interneti icerik yapimcilarina vergi verip eriselim her siteye.

Sonuncu cümleye yıllardır katılıyorum ve her zaman aynı şeyi söylüyorum zaten :D

Hollywood gözünü para burumuş ilede para illede para , bir filimi 4 mil yon usd ye yapıp gişeden 300milyon usd kaldıran var + bd si DVD si biton para alıyor emeğini kat ve kat çıkarıyor hala oturmuş yok torentti yok stream siteleriydi ağlıyor lar bunların para kazamalarına bi kısıtlama getirilmeli. Hollywood kayak istiyoda atan yok tören şöyle diyenleri verecen sopayı verecen sopayı.

Sen de yorum yaz