Honda'dan farklı bir gösterge fikri

Honda, Insight modelinde yakıt harcamanızı ve çevreye verdiğiniz zararı farklı bir dille gösterecek.

  • Ümit Öncel

Honda'nın 2009 başında piyasaya süreceği yeni hibrit aracı Insight, yakıt tasarrufu konusunda sürücüyü en kısa yoldan uyarmak üzere tasarlanmış. Renk değiştiren hız kontrol paneli, o andaki sürüşünüzün ne kadar yakıt harcadığını size pratik bir şekilde gösteriyor.

Eğer aracınızı nispeten yavaş ve sık vites değiştirmeden kullanıyorsanız hız göstergeniz sağlıklı, yeşil bir renk alacak. Bu düşük bir yakıt tüketimi sağlıyorsunuz anlamına geliyor. Hızlanmaya başladığınızda veya bir anda hızınızı düşürdüğünüzde ise hız göstergesi maviye dönmeye başlayacak. Bu sayede o anda olması gerekenden daha fazla yakıt tükettiğinizi kolaylıkla fark edebileceksiniz. Eğer bu şekilde devam ederseniz göstergenin laciverte dönen rengi size fazla yakıt kullandığınızı ve çevreye zarar vermeye başladığınızı ifade edecek.

Uzun vadede ne kadar yakıt tasarrufu yaptığınızı ve çevreye ne kadar az zarar verdiğinizi göstermek içinse aracın panelindeki dijital yaprakları saymanız yeterli. Siz uzun süre aracınızı uygun şekilde sürerseniz, dijital paneldeki yapraklar büyümeye başlayacak. Kötü kullandığınızda ise yapraklar dökülmeye başlayacak.

Tüm bu özellikleri ile Honda'nın yeni aracı Insight sürüş alışkanlıkları ve yakıt kullanımı anlamında sürücüye gerçek zamanlı ve uzun vadeli bilgi vermek anlamında dünyada bir ilk olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Honda hayat onda :)

bence çok güzel bir çalışma olmuş...

Yaratıcı bir fikir..ancak mavi-lacivert yerine kırmızı renkler kullanılırsa daha etkili olacaktır; renklerin insan psikolojisi üstünde etkisi daha iyi kullanılıcaktır..

Zaten Honda markasının göstergeleri -özellikler geceleri- çok ilgi çekici ancak bir araba sadece göstergeleri güzel diye de satmıyor tabi :)

Sen de yorum yaz