Horizon: Zero Dawn İncelemesi

Bazı oyunlar vardır oynamaya vakit ayıramazsın, bazı oyunlar vardır oynamaktan vakit bulamazsın...

MUHTEŞEM GÖRSELLİK VE ATMOSFER

MUHTEŞEM GÖRSELLİK VE ATMOSFER

NPC falan derken anlamışsınızdır ki, elimizdeki oyun saf bir aksiyon oyunu değil. Aslında Horizon: Zero Dawn, içeriğinde pek çok farklı oyun türünden izleri taşıyan bir oyun. Ancak ağırlıklı olarak onun için Aksiyon /  RPG diyebiliriz. Oyunun RPG öğelerine yazının ilerleyen kısımlarına daha detaylı olarak değineceğiz, ancak şu görsellik ve atmosfer olayını aradan bir çıkartalım.

Horizon: Zero Dawn, yalnızca görselliği ve sizi davet ettiği atmosferi için bile oynanabilecek bir oyun. O, özlediğiniz doğa var ya, hah; işte Horizon: Zero Dawn'da ondan bolca var. Gerçekten doğaya hasretlik çekmekteyseniz, yalnızca çevreye bakmak ve önünüzde uzayıp giden çalılıkların arasında dolaşmak için bile bu oyunu oynayabilirsiniz. Veya nasıl söyleyeyim... Trafik gürültüsünün, telefon bildirimlerinin ve günümüz "çekişmelerinin" biriktirdiği stres ve sıkıntıyı üzerinizden biraz da olsa atmak için oyuna girip ok ve yayla iki "geyik" avlamak bile size günlük huzurunuzu sağlayabilir.

ALMA ATLAS'IN AHINI, ÇIKAR AHESTE AHESTE

Horizon: Zero Dawn'daki robotları gördüğümde, aklıma ilk gelen Boston Dynamics'in geliştirdiği insansı ve hayvansı robotları oldu. Görsellik olarak onlara çokça benzeyen, ancak "şimdilik" farklı olarak yırtıcı olan bu robotlar, oyun boyunca avladığınız tek tür değil kuşkusuz. Öte yandan ana ve yan hikayelere bağlı olarak farklı kabilelere karşı da silah kuşanacaksınız.

Robotlar arasında Watcher, Strider, Grazer, Scrapper, BroadHead, LanceHorn ve daha pek çok farklı tür var. Bunlar arasında Strider ve BroadHead gibi bazılarını binek hayvan olarak kullanabiliyorsunuz. Bunun içinse yeteneklerinizi açmanız ve Overdrive yeteneği kazanmanız gerekiyor. Evet, oyunda bir yetenek ağacı bulunuyor. Bu arada hemen kısacık şunu da belirteyim: Oyunun başında her yere yürümek zorundasınız. Sonrasında binek hayvanlarını kullanabiliyorsunuz, fakat oraya gelene kadar yaktığınız kamp ateşlerinin "hızlı seyahat" noktaları olduğunu bilmek fazlasıyla önemli.

Oyunda her yeni seviye ile yeni bir yetenek puanı alıyorsunuz. Aldığınız yetenek puanlarınızı, Prowler, Brave ve Forager şeklinde 3 dalda sunulan yetenek ağacında kullanarak yeni yetenekler kazanabiliyorsunuz. Bunlar neticesinde de savaş yetenekleriniz geliştirebiliyor, silah kullanımınızı zenginleştirebiliyor, daha gizli saldırılar düzenleyebiliyor ve doğaya ilişkin daha fazla yetenek sahibi olabiliyorsunuz.

Bunlara birkaç örnek verecek olursam, mesela; vuruşlarınız daha etkili olabiliyor, yüksek bir yerden atladığınızda ses çıkartmıyor, ip ve binek hayvanı üzerindeyken nişan alabiliyor, birden fazla ok atabiliyor ve topladığınız bitkilerden daha fazla yararlanır olabiliyorsunuz. Bunlar yalnızca birkaçı, oyunda çok çok daha fazlasını bulacaksınız.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
MUHTEŞEM GÖRSELLİK VE ATMOSFER
3
4
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir