Horizon: Zero Dawn İncelemesi

Bazı oyunlar vardır oynamaya vakit ayıramazsın, bazı oyunlar vardır oynamaktan vakit bulamazsın...

SANAT DEĞİL, ÖNCE ZANAAT

SANAT DEĞİL, ÖNCE ZANAAT

Horizon: Zero Dawn, bir Loot ve Craft sistemine de sahip. O nedenle mümkün mertebe oyunu yürüyerek sürdürmek çok önemli, zira çevrede avladığınız yalnızca robotlar değil. Tavşan, domuz, hindi ve tilki gibi hayvanları da avlayabiliyor ve çeşitli bitkiler topluyorsunuz. Her ikisi de gerek eşya yapmada gerek ticarette kullanmak için önemli.

Evet, oyunda ayrıca bir ticaret sistemi de mevcut. Edindiğiniz malzemeleri, genellikle köy girişlerinde görebileceğiniz tüccarlara satabiliyor, onlardan farklı malzemeler temin etmek için kullanabiliyorsunuz. Bu arada robotlardan da çeşitli parçalar topluyorsunuz. En önemlisi ise metal parçaları. Bunları ok yapımında kullanacağınız gibi, ticaret ve daha pek çok malzemede kullanıyorsunuz. O nedenle yürümekten çekinmeyin, olmadı "AT" üzerindeyken çevreyi kolaçan edin.

Çevreden topladığınız bitkilerin de önemi bir hayli büyük. Özellikle can barınızı doldurmanız için kırmızı olanlara ihtiyacınız var. Sadece bu da değil tabii ki. Bomba yapımında da bunları kullanıyor, hatta kıyafetinize ve silahınıza yetenek kazandırmak için de harcayabiliyorsunuz. Bu sayede oyun sizi tüm haritayı keşfetmeye, etrafı dolaşmaya zorluyor.

Craft sistemiyle kıyafet ve silah ise yapamıyorsunuz. Belli başlı materyalleri tüccarlardan temin etmek durumundasınız. Ancak sonrasında geliştirmek size kalmış.

Bu arada çevreyi keşfetme noktasına şunu da iliştireyim: Oyunda yer alan yön bulma – navigasyon sistemi biraz zayıf kalmış. Yer yer hedefe yaklaşık 50 adımlık mesafedeyken dahi, nereye gitmeniz gerektiğinizi arayabiliyorsunuz. Öyle ki, bazen kendinizi ana haritayı açmış yol çizgisini takip ederken bulabiliyorsunuz.

KEYİFLİ DÖVÜŞ SİSTEMİ

Horizon: Zero Dawn'da nasıl dövüşeceğinizi de siz belirliyorsunuz. Oyun size farklı seçenekler sunuyor. İster direkt olarak düşmanın üzerine çullanabilirsiniz, ister gizlilik yöntemini kullanabilirsiniz, isterseniz de akıl yürütebilirsiniz. Bu anlamda oyunun bu noktada sunduğu dinamikleri çok beğendim. Özellikle benim gibi gizlilik temalı saldırılar yapmayı sevenlerdenseniz, oyun size istediğinizi veriyor. Kendinizi çalılıklar altına gizleyebilir ve düşmanlarınıza sessiz saldırılar düzenleyebilirsiniz. Bu genel olarak işe yarıyor fakat şunu da söylemek lazım ki, bir yerden sonra bu tür saldırılar tekrara düşüyor. Şöyle ki: Özellikle yabanilere karşı savaşırken çalılıklar arasında çalacağınız bir ıslık, düşmanın size gelmesini sağlıyor. Bu yöntemi kullanarak kocaman bir köyü alt edebiliyorsunuz.

Akılcı yöntemlerden kastım ise, çevreye bomba yerleştirmek ve düşmanlarınızı bu yönlere doğru çekerek (ıslık ve taş ile) onları bombaya veya kurduğunuz elektrikli kabloya sürüklemek. Elbette geçtiğimiz hafta yazdığım For Honor'da olduğu gibi onları uçurumdan aşağı itemiyor veya gayzerlere düşmelerine sebep olamıyorsunuz ama olsun, iş yapar.

For Honor İncelemesi

Bir diğer yöntemse, tam aksiyon modu. Eğer ok ve yay tecrübenize ve öte yandan mızrak yeteneğinize güveniyorsanız, düşmanlara bodoslama da dalabilirsiniz. Burada seçim sizin. Ancak oyun aksiyon kısmında biraz ağır kalabiliyor. Yani Horizon: Zero Dawn'da kombolar falan beklemeyin. Aksiyon tarafında oyun şekli daha çok vur – kaç – vur biçiminde olacak.

Son olarak Horizon: Zero Dawn'da yer alan Focus sisteminden de bahsedeyim. Aslında oyunun başında kazandığınız bu yetenek, sizi ana hikayeye de sıkı sıkıya bağlıyor. Minik bir teknolojik cihaz ile kazandığınız bu yetenek sayesinde oyundaki pek çok gizemi çözdüğünüz gibi, dövüş anında zorlu robotlara karşı yapacağınız saldırıları da planlayabiliyorsunuz. Bu yeteneği kullanarak onların zayıf noktalarını tespit edebiliyor ve saldırı taktiklerinizi geliştirebiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir