Hotmail'in yeni arayüzü beğenilmedi

Değişim her zaman iyi bir şey değildir. Hotmail'in yeni arayüzüne gelen şikayetler bunu kanıtlıyor.

  • Mehmet Aydın Bahadır
Hotmail'in yeni arayüzü beğenilmedi
Yeni arayüze gelen tepkiler oldukça sert

Değişim her zaman iyi bir şey değildir. Hayattaki bir çok olgunun internet ortamında da gerçekleşmesi gibi bu fesefe de internette çoğu zaman kendine yer buluyor. Hotmail'in yeni arayüzü için Microsoft'a iletilen şikayetler bunu kanıtlıyor.

Hotmail'in klasik arayüzünün rafa kaldırılması çoğu kullanıcıyı rahatsız etmiş gibi görünüyor. Oysa yazılım devi yeni arayüz için yayınlanmadan önce: "Daha kullanışlı, daha hızlı ve estetik" yorumunu yapmıştı. Fakat kullanıcıların Microsoft'a ilettikleri mesajlar pek de içaçıcı değil.

Microsoft'un Hotmaildeki değişimi yazdığı blogdaki bir kullanıcının yorumu her şeyi anlatıyor aslında: "Bu format korkunç bir facia! Her kim böyle bir değişikliği organize ettiyse yaptığı tam bir saçmalıktan ibaret. En yakın zamanda e-mail hesabımı değiştireceğim ve başka bir sağlayıcıdan e-posta hesabı alacağım!".

Tartışma forumlarında yeni Hotmail arayüzünün hız konusunda bir fayda sağlamadığı gibi testlerde eski arayüzün gerisinde kaldığı belirtiliyor ayrıca kullanışlık konusunda da ciddi eleştiriler yöneltiliyor.

Microsoft'un son olarak eski arayüzü tamamen rafa kaldırması ve kullanıcıları yeni arayüze alıştırma çabası tepkiyle karşılandı. Oysa geçtiğimiz bir kaç güne kadar kullanıcıların Hotmail hesaplarındaki seçenekle eski arayüzü kullanabilmeleri sağlanıyordu.

Microsoft'un karşılaştığı ilk Hotmail faciası bu değil. 2006'da da değiştirdikleri arayüz için bir çok şikayet almışlardı ve gelen tepkilere karşı direndiler. Microsoft yaptığı son değişiklikten de geri adım atmayacağının belirtilerini veriyor, kısacası kullanıcılar bu arayüze alışmak zorunda.

Yapılan hız testleri ne diyor?

Gelen şikayetler üzerine yapılan testler, yeni Hotmail arayüzü hakkındaki şikayetlerin çok da haklı olmadıklarını, ama hız bakımından eski arayüzle çok da büyük bir fark olmadığını gösteriyor. Test sonuçları eski arayüzden iyi sonuçlar verse de bunun çok da büyük bir fark olmaması gözümüze çarptı.

Gelen kutusu, sisteme giriş, yeni mesajları gösterme ve yeni mail yazma gibi seçeneklerin eski arayüze oranla az da olsa daha hızlı açıldığı gerçek.

Son olarak böyle bir değişimin çok da gerekli bir değişim olmadığını söylemeliyiz. Microsoft'a tavsiyemiz, eskiye alışmış kullanıcıları şikayetlerini göz önüne alarak eski arayüze dönme seçeneğinin açık olması gerektiği.

Sayfa yükleme sürelerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz...

Yapılan hız testleri ne diyor?

Okuyucu Yorumları

Toplam 78 Yorum

Bence gayet hoş. Windows 7 ye adapte edilmiş gibi sanki. Ama kullanım olarak bi fark yok ki herşey aynı yerinde. Sadece biraz değişmiş ve hızlanmış. Bence bu eksi değil artı bi gelişme.

bence çok güzel olmuş hoş ve sade bi arayüz ve çok daha hızlı

bence yeni tasarım çok güzel nie böyle dırdır ederlerki kardeşim
eskisinden çok daha güzel görünüyor bence

bende hız olarak değişiklik var evet ama orda sil yada nebilim işte gelen kutusu nu gösteren resimler vardı hiç değilse o resimleri kaldırmasalarda böyle sanki boş duvara yazı yazılmış gibi duruyo

gayet kullanışlı ve hızlı sanırım hotmail şimdi hotmail oldu değştirmezseler iyi olur çünkü hızlı çalışıyor testleri doğru yapın

bencede guzel olmus bu kadar abartılacak bır konu degıl

bence de gayet iyi. eski yüzüne göre daha iyi ve daha hızlı.

Aradaki fark 60-70 milisaniyeden ibaret. Son zamanlarda bilişim dünyasında ne kadar görsel yenilik yapılsa hepsine muhalefet olunuyor.

Hayat sadece işlev değildir arkadaşlar, biraz da göze hitap etmesi gerekir. Bu noktada yeni tasarımı beğenmemiş olabilirsiniz elbette, zevkler ve renker tartışılmaz fakat 60ms için bi temaya aşırı tepki göstermek niye?

Bence de berbat bi arayüzü var. Keşke kullanıcıya eskisini kullanma seçeneği sağlasalardı!

Ben görünüşten ziyade hıza önem verdiğim için bana çok hoş geldi.

msn 9 u arayuzunu monte etmişler son derece mantıklı benimde hoşuma gitti karakterler daha gerçekçi goze daha hoş geliyo bence microsoftu karalama kampanyalarından biri daha....

Gayet güzel olmuş.

Benimde hoşuma gitti eskisiyle arasında çok bi fark yok sadece renkler deişmiş biraz sadeleşmiş.

ben çokk beğendim.güzel olmuşş.Değişim iyidir ;)

Bence de insanların yeni şeylere alışamamasından kaynaklanıyor gibi..

ne anlardan yenilikten merak temeyin ilk böyle soğuk davranırlar sonra hemen alışırlar facebook da yeni arayüzüne tepki gelmişte ama facebook un baya bir kullanıcısı var açıkcası ben sevdi m xd

açıkçası eski sürüme göre daha hızlı çalışıyor bana verdiği ilk izlenim bu ve eski sürümde bazen kitlenip kalıyordu...

bu yeni sürümde özellikle posta gönderirken kolaylıklar olmuş göndereceğiniz kişiler ayrı ayrı bölünmüş kişiler, kategoriler ve sık kullanılan kişiler diyerek ayrılmış isteğinize göre seçebiliyorsunuz..

bence de gayet başarılı. oldukça şık bir görüntüsü var ve eskisine göre yavaş da değil. birçok live servisine kısayollar ile ulaşım sağlanabiliyor. eksiği olarak ise eskiden klasörlere sağ tuş ile basıp işlem yapabiliyorduk şu an bu özellik bulunmuyor. feedbackler ile bunu tekrar gözden geçireceklerini düşünüyorum.

Ben de beğenmedim açıkcası.

ne artısı eksininde ötesi artık gmail kullanmaya başlıyorum. hem pop3 destekli hemde ikide bir değişiklik yok.microsoft'un paşa gönlü bilir.

bence çok güzel bir arayüz eskisinden de güzel ben çok beğendim

Ben beğenmedim açıkcası.Hele de sayfanın üstündeki masmavi msn reklamı korkunç gerçekten.Mavi renkten başka bir tema seçerseniz gerçekten bir facia ortaya çıkıyor.Tam bir zevksiz gibi oluyorsunuz.Ayrıca hızda da ahım şahım bir hızlanma yok bence.Eski siyah renk temalı hotmailimi geri istiyorum:(

İnsanlar adapte olmakta zorluk çekiyorlar.

Facebook da ilk değişikliği yaptığında hiç kimse kabullenemedi.

Ben olacakları daha önceden kestiripyeni tasarımı uzun süre denedim. Tabii ki komple geçiş olunca entegrayson sorunu yaşamadım.

alışagelmişe adapte olmak biraz zaman alır onun için bu tür tepkileri biraz normal karşılamak gerekir . . . yeni arayüzü ben beğenenler arasındayım, hızlanmış olması güzel . . .

Bence bugüne kadar yapılan en yumuşak arayüz ve evet bunun için teşekkür edilebilir...

yaa bi şeyden anlamayan yeniliklere açık oolmayan insanlar yüzünden koskoca hotmail bu kadar küçük düşürürmeye çalışılırmı yaa akıl var nizam var göz var hayret bişi çok güzel olmuş bence.

Hotmail'in hızından memnun olmayanları gmail kullanmaya davet ediyorum.

bencede gayet güzelharikavallaha daha estetikkolay bıraz daha fazla tema olsa iyiydi

Bana biraz değişik geldi ama eskisinden hızlı olduğu çok bariz. Bence görünüm o kadar çok önemli değil. Hız açısında iyi olsun yeter

ne yapsalar beğenilmez xp'de beğenilmedi vazgeçilmiyor eski tasarımda beğenilmedi şimdi vazgeçilmiyor şimdi bundan yenisi gelincede bu vazgeçilmez olacak

"Bu format korkunç bir facia! Her kim böyle bir değişikliği organize ettiyse yaptığı tam bir saçmalıktan ibaret. En yakın zamanda e-mail hesabımı değiştireceğim ve başka bir sağlayıcıdan e-posta hesabı alacağım!"
Bu sözün altına imzamı atıyorum..

artık bazı fikirleri deiştirmek gerek gelişen bi teknolojimiz var herşeyin gelişmesi güzelleşmesi gerekir bu tür ayrıntılara takılmayalım boşwerin kullanın gitsin bu arayüz yemicek ya sizi

Sadece IE8 için değiştirmişler bu çok açık Operada direk kitleniyor hiçbir işlem yapılmıyor IE8 de ise eskisinden hızlı çalışıyor msin açık kaynak veya tekelleşme konusunda düşüncelerini değiştirdiği falan kesinlikle yalan hala sadece kendisine çalışıyor

Çok dandik olmuş. Bende katılıyorum. Hız olarak da gmail kadar hızlı değil

Bence güzel olmuş yeni tasarım. Daha kullanışlı ve hızlı; ancak e-posta listesi ve okuduğunuz e-posta tam ekran gösterilmiyor. Bunun dışında iyi.

Insanlar aliskanliklarindan kopamiyor, tek sorun bu.

gmailden şaşmam,tavsiye de ederim fakat eski dönemlerden kullandığım için arasıra bakmak durumunda kalıyorum..hızdan geçtikde..mailimi hiç açamıyorumki şimdi..

alışkanlıkları değiştirmek zor. ama kötü de değil. ben beğendim. hayatta herşey eskisi gibi kalmıyor arkadaşlar. kendinize bakın mesela. yüzünüz kırışıyor. göbeğiniz büyüyor. :-))

Bunun Microsoft ile ilgisi yok. İnsanlar ile ilgisi var. 20,000 olumsuz feedback gitti diye MS kalkıp geliştirme politikasını değiştirecek değil. Çünkü, o 20.000'den hariç 1,8 milyar civarında e-posta hesabı var!!!

Ondan bu tür yaklaşımlar, insanları daha çok tepkiye sürükleyecektir. Ben yeni arayüzünü daha çok beğendim.

Çok iyi olmuş. Tebrik ediyorum sürekli bir yenileme ve geliştirme çalışmaları içinde oldukları için...

iletileri sağ tıklayıp yeni sekmede açamamız oldukça kötü! önceden ne güzel iletileri sekmeler halinde açıp okuyabiliyorduk. böylece aynı anda yeni ileti oluştururken diğer yandan öteki iletileri okumak mümkündü (yeni ileti ekranından çıkmadan). tasarımı iyi ama çoklu pencere açamamız kötü :((

millet yenilik özürlü olduğundan oluyor.eskiden kurtulmak yeniyi aramak yerine millet kafasının dikine gidiyor.facebook ta gayet güzel hotmailde

bu başlık altındaki yorumların geneli;
''yeni tema güzel olmuş'' şeklinde,
kullanıcıların çoğunluğu beğendi....
genel çoğunluk beğendiyse daha o birkaç kişiye söz düşmez!

benim için hızlı olması önemli.

bence gayet güzel

evet yeni hotmail gerçekten berbat ayrıca opera mini(4.2) de açmıyor.

Microsoft ufak bir değişiklik yapıncada anında eleştrirler.
Tabi bu kişiler birde basbas bill gates e yada microsoft a isyan ederler.
Yeniliği beğenmezler.
Değişikliğe tahammül edemezler.
Ancak gelin görünki linux a geçin yok Mac e geçin derler.
Yada ufak tefek görsellik ekleyince windows da bu xp nin aynısı yok vistanın aynısı derler.
Bu antimicrosoftçuları tatmin etmenin bir yolu yoktur.
Bencede zaten microsoft başka sunuculara geçerlerse geçsinler mantığıyla bakıp bu anticileri arasından ayıklamak istiyor.
Onlar bence doğan görünümlü şahine binmeye mahkum insanlar.
Mercedes versen illede şahinim der.
Bu arada lafım şahincilere değil onlar anladılar beni.

Neyse görüşüme gelince microsoftun yaptığı birçok şey hoşuma gidiyor. Sanki beynimi okuyolar.
Evet ben microsoftçuyum,
ben microsoft yandaşıyım....

I'am a PC

I LOVE MICROSOFT

benim hız önemli o yüzden outlook ile direk serverdan indiriom yok aryüz yüz yok zart yok zurt alakadar etmio bbeni

yenisi berbat bişey.önceki hızlı silme olayı yenisinde yok...hiç beğenmedim...

neyini beğenmediler yeni versiyonu anlamadım. eski versiyonda posta göndereceğimiz kişileri eklerken uğraşıp duruyorduk şimdi ise çok daha basit bir şekilde kişileri ekleyebiliyoruz. henüz fazla kullama fırsatım olmadı ama eminim daha bir çok özelliğide düzeltmişlerdir.

Yeni yüz dedikleri yıllar önceki görünümü gibi geldi bana. Ya ben unuttum eskisini ya da tekrar eski görünüme dönmüşler. Hız konusunda zaten microsofta hiçbir zaman hak vermemişimdir. O kadar paranız, donanımınız, yazılımcınız, şanınız şöhretiniz var. Bunca yıl neden o ağır, ve başarısız hotmail hesabını insanlara kullandırttınız?

Yeni arayüz eskisine oranla daha hızlı. Tarayıcıyı yormuyor. Özellikle işlemcisi daha yavaş sistemlerde farkı açıkça görmek mümkün. Tek sorun seçilen temalar çok parlak. Daha koyu renkli temalarla bu sorun çözülür sanıyorum.

yav ben pardus kullanıcısıyım ama microsofta karşı nedir bu kardeşim. siz hakketten hiç bişeyi beğenmiyorsunuz. o zaman kullanmayın.

merhaba.bende yeni ara yüzü beğenmeyenlerdenim.asus x52sa notebookum var.1024 internet ile hotmaili henüz açamadım.gelen mesajların hiçbirisini görmek henüz nasip olmadı:)bu durumu pek anlayamadım.soruna katkısı olan varmı.buna microsoftta dahil:)saygıylar...

Sorun yok bende.Eskisinden çok daha hızlı.

büyük ihtimalle senin bağlanamamanın sebebi local bir sorun. Ülkemizde bolbol yaşanan bişey. Problem yok ;)

Bu arada eğer web arayüzünü kullanmak istemiyorsanız, Windows Live Mail diye bişey var, Msn kurulurken o kutucuktan işaretlerseniz outlook benzeri bir arayüzle pc nizde postalarınızı yönetebiliyosunuz.
Buda bir alternatif..

bence süper olmuş karmaşadan uzak durulmuş.. gayet basit ve temiz

Bence beğenmeyen kullanıcıların bir çoğu sorun yaşadığından değil, değişime direnen (tutucu) kişilerden oluşuyor. Vistayı da, ilk çıktığında XP'yi de pek çok kişi eleştirmişti.

Eskisinden cok daha guzel ve hızlı neresini begenmemisler acaba!!!!

Neresi beğenilmemiş? Adamlar gayet güzel yapmışlar.

Bir öncekinde olan özellikler bu yeni sürümünde yok;örneğin tek bir tık ile silinmiş öğeler klasörünü boşaltabiliyorduk.Şimdi iki tık yapmak gerek. Daha bir yığın var. Yenilik tamam, hep varız da bu kadar sık yenilik yapacağız diye aşırı hızlı davranınca çuvallamak (tabirim için mazur görün lütfen) ne yazık ki kaçınılmaz olmuş. Ne yaparsın ki diğerlerine kıyasla daha işlevsel olduğu için yine de ''Hotmail'' ama bir eskisi açık ara daha iyi idi...

Yahu ben mail okurken msn zımbırtısı açılmaya çalışıyor ve pc kısa bir süre kilitleniyor, bu olayı halledebilen biri varmı, gerçekten çok can sıkıcı, uçak gibi bilgisayar var ama nafile

Vay bee ben de beğenmemiştim sadece ben değilmişim.

Gayet güzel. Nesi varmış????

hızlı ve güzel olmuş

ie8 de mükemmel.. yeni hotmailde çok iyi..

Evet malesef bende begenmedim çok itici berbat bir teması var kılasiğe geçerim daha iyi bide hotmailde çıkan reklamlar bence sesli reklam olmamalı mesale bir reklam çıkıyor mesaj reklamı çıkıyor ve mesaj sesi çalıyor siz bianda sanıyorsunuzki kendi telefonunuz çalıyor ama yok malesef degil bu bir reklam sesiydi olamaz böyle bişey hotmaili her açtıgınızda yada sayfayı yenilediginizde kolonların sesini önceden kapatmayı unutmayın sevgili arkadaşlar istemiyorum ben bunları. hatta biarada adult reklamı yapıyorlardı bayagı bir zaman önce eskiden, böyle halka açık bir faliyette böyle şeylerin yaşanması çok yanlış çünkü artık çocuklarında elinin altında unutmayalım

adamlar daha ne yapsın,eleştiriyi çok seven bir toplum olduk.

Bence de çok dandik olmuş. gmail çok daha iyi

arayüz berbat olmuş, eskisine geri döndüm. Birçok eklenti yeni sürümde çalışmıyor. Gerçi onunda yenileri yakında çıkar ama arayüz sıkıntısından dolayı yeni bir tasarıma gidebilirler...

Bencede çok sade ve kullanışlı.Gerçi Live mail (yeni outlook diyebiliriz) varken kim hotmail üzerinden maillere bakar ki. :) Birkaç yıl oluyo hotmail e girmeyeli. eski tasarımıda görmemiştim zaten :D

beğenmeyen kullanmasın ne vıdı vıdı yapıyorsunuz gidin kendiniz mail serverı oluşturun madem o kadar biliyorsunuz bedava bulmuşsunuzda buluyorsunuz

Gmail varken başkasına ne hacet?..

gmail gamil gmail gmail gmail

uyanın ey insanoğlu

Artık Hotmail geri vitese taktığına göre şikayetlerde haklılık payı olduğuna onlar da kanaat getirmiş demektir.Daha yeni olupta daha iyi ve daha işlevsel olanı kim istemez ki.Yoksa bazı arkadaşların dediği konu basite indirgenip; yok yeniliğe karşı çıkmakmış,yok alışkanlıklardan vazgeçemeyenlerin vıdı vıdısı imiş...Koca şirket bu son haline çeki-düzen vermeye kalktığına göre şikayetlere hak vermiş olmuyorlar mı ?

evet ben uzun yillardir gmail kullaniyorum. anlasilir basit ve cok cok kullanisli. Allahtan o rezil hotmail ile icli disli olmuyorum, bakmak icin oylesine hesap actim felaket derecede karisik. kullanici işin icinden cikamaz. Gozunu seveyim gmail.

ben bu olaydan hiç memnun degilim tam 2 yıl boyunca eski arayüz için bedava yardım konuları açtık yardım sağladık şap diye yani tasarım ortaya geldi geldini boş verin calışmalarımızda komple silindi ben şimdiye kadar görsel ve video anlamlı calışmalar yaptım bu tasarım için adamlar hepsini bi cırpıda sildi ilk defa bi sağlayıcının kullanıcılarının bilgilerini sildiğini gördüm bence berbat hatta lanet bir tasarım arayüz olmuş bunu kim tasarlamışsa iyi yapmamış

ya Allah askina yapmayin beyler bayanlar.. nesi guzel bu surumun?! bana tek sebep goster desinler kullanmaman icin, atilan mailin altindaki reklamlar derim. Tumunu yanitlayinca alt kisimda abuk subuk reklamlar oluyor. Hotmaili niye bu kadar şişirirsiniz anlamam. berbat birşey olmuş ve hala daha iyi olmus falan diyenler var. birakin lutfen. birtek siz anlamiyorsunuz bu işten

Gmail ile kıyaslanamaz bile bu hotmail. Gmail'in gelişmiş ve gelişmekte olan Labs özelliği, reklamsız ve hızlı oluşu bile büyük bir fark... Daha birçok özellik ile bu farkını ortaya koyuyor Gmail. Ayrıca Google, kullanıcı tepkisi nedir iyi bildigi için kökten bir değişiklik yapmıyor tema seçeneği sunuyor. MSN mi kullanmak istiyorsun Gmail hesap ilede kullanabilirsin. Sırf msn için hotmail açanlar var şu memlekette.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play