Hotmail liderliği Gmail'e bırakmak üzere...

Gmail koşuyor, Hotmail bakıyor: Ücretsiz e-posta hizmetlerinde kral değişmek üzere mi?

  • Ümit Öncel
Gmail yükseliyor, Hotmail düşüşte
Gmail'in popülerliğinin artmasının sebepleri arasında sürekli eklenen yenilikler gösteriliyor.

Pek çok internet kullanıcısının en az bir adet ücretsiz e-postaya sahip olduğu biliniyor. Bu konuda öncü olanlardan biri de Microsoft'un Hotmail hizmeti. Yıllarca neredeyse rakipsiz olarak ücretsiz e-posta hizmeti vermeyi sürdüren Hotmail'in tahtını Yahoo bile sarsmayı başaramamıştı. Fakat diğerlerine göre daha genç sayılabilecek Google'ın ücretsiz e-posta hizmeti Gmail bu konuda önemli adımlar atıyor.

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre 2008 yılı içerisinde Gmail'in kullanıcı sayısı %43 oranında artarak 29,6 milyona ulaştı. Aynı dönemde Hotmail ise %5 bir düşüş yaşadı ve 45,7 milyon olan kullanıcı sayısı 43,5 milyona geriledi. Ziyaret sayılarında 2008'de Gmail'in %39'luk artış yaşadığı ve Hotmail'in %4 kan kaybettiği görülebiliyor.

Bu rakamlara göre 2009 için yapılan öngörüler ise Hotmail'i zor günlerin beklediğinin habercisi. Gmail'in yükseliş oranın biraz daha artması ve 2009'da %46 daha büyümesi beklenirken, Hotmail'in %3'lük kan kaybı ön görülüyor. Eğer bu ön görüler doğru çıkarsa 2009 sonunda Gmail toplam 43 milyon tekil ziyaretçiye ulaşacak ve 42 milyonda kalacak olan Hotmail'i tarihinde ilk kez geçmiş olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

gmail şu an zaten kral :P

herkesin işletim sistemi kendine özgü mail hizmeti olabilmeli. Microsoft tabanlı herşey var. Güvenlik güncelleştirmeleriyle herşeyinizi koruyorlar.Başka hizmetlerinde güvenliğini sağlıyorlar.Ancak kullanıcısıyla büyüyor ücretisiz hizmetten yararlananlar da ücretsiz yardımcı olabiliyormuş.Oysa elimizdekilerin değerini bilmeliyiz.

pop3 desteği olmadan çok bile gitti

önce bu konuda neyorum yazacagıma karar veremedi m ama hotmail burda msn messenger destegini arkasına aldıgı sürece baya bi kullanılmaya devam eder sesli konuşma görüntülü konuşma bunlar cogu kişi tarafından kullanılıyor ama google talk pek kullanılmıyor ondan dolayı hotmail daha kullanılmaya devam eder gmail devrimsel yenilikler yaparsa belki millet vaz gecer hotmailden yoksa zor ...

Hangi arama motoru size sürekli güvenlik programı kullandırtıyor derse yanıtınız ne olacak? Türlü sitelere ulaşıyorsunuz bir çok şeyler ediniyorsunuz ücretli veya ücretliyi ücretsiz olarak bile bulan yok değil. Hangi arama motorunda internet güvenliği programını en az olarak kullanıyorsunuz derlerse yanıt çok basit olacaktır.En ünlü arama motoru bile tüm sitelerini güvensiz göstermişse o başka tabii.. Bazı internet güvenliği programları hangi sitenin ne olduğunu tooolbaar ile anlatabilen imkanlar üretiyor.İşte şu site de bunlar var girebilmek için iyi bir şeye ihtiyacınız var dedirtiyor.....

Gmail bir çok konuda Hotmail'den üstün olarak görünüyor. Ancak Gmail, Hotmail'in gelen e-postaları klasörlerde otomatik olarak sıralaması özelliğine de sahip olsaydı, Hotmail'i bir daha hiç kullanmazdım...

hotmail'ı tanımam..gmail bir numara her zaman..yerini de hak ediyor..hotmail son hatırladığım kadarıyla hem ağır bir arayüze sahipti hem de spam sorunları vardı..hala değişmediyse kesinlikle gmail derim..

Kral değişmek uzere sözunu pek dogru bulmuyorum.
Zaten Gmail başlı başına bir kraldı

msn nin gmail ile birleşmesi hotmailin sonu olur :)
Keşke birleşse

GMAİL gibisi yok :)
Google sen bizim herşeyimizsin :D

hotmail, msn massenger olmasaydı 5 para etmezdi :)

gmail in seveni git gide artıyor....

Gmailin popülerliğinin artmasında en büyük etken olarak Outlook vb. mail programları ile ücretsiz kullanılabilmesi (ücretsiz POP3 hizmeti) olduğunu düşünüyorum. Hotmail yıllardır bizi internet tarayıcı ile kullanmaya mahkum etti. Gmailin ücretsiz POP3 hizmetini ilk duyduğum gün hesap açıp Outlook ile kullanmaya başladım

msn olmasa kim özellikle hotmail i seçer ki ...

Bende hotmaili terk edenlerden biriyim ve çok mutluyum ...

microsoft tahtı kolay kolay bırakmaz...

hotmaili ben de sevmiyorum. gmail kolay ve hızlı. yahoo bana çooook uzak.

Gmail internet hizmetlerini bedava sağladığı için kullanıcı sayısını arttırıyor ama şöyle bir dezavantajı da var. Gelen mailleri tarayarak mail ieriğinde geçen kelimelere göre kişiye özgü reklam üretiyor ve durum da kulağa hiç hoş gelmiyor. Hotmail'e bu anlamda daha çok güveniyorum. Ayrıca yukarıda geçen mail kullanma yüzdelikler neye göre hesaplanıyor bir de ona bakmak lazım. Genelde kullanıcı olarak tek mail adresi almakla yetinmiyoruz. Hatta cepte bir hotmail hesabı bulunduruyoruz ki msn'e girelim. Gmail bundan daha fazla yaygınlaşmaz umarım. O ve onun reaklam numaralarına maruz kalmak zorunda olmayız.

Hotmail daha önemli yeniliklere imza atıyor şu sıra. Gmail'i önce betadan kurtarsınlar. :)

Bende bir gmail kullanıcısı olarak çok memnunum....İlk çıktığı zamanlardan beri kullanırım.Hotmail de yeni yeni toparlanıyor...Ama yine de en iyisi gmail...Hem msn kullanmak için hotmail şartı da yok,niye hotmail kullanayım ki :)

Türkiye'de 25 milyon MSN kullanıcısı var ve maalesef bunların büyük çoğunluğu MSN'i sadece hotmail ile kullanabileceklerini sandıkları için hotmail kullanıyorlar. MSN Messenger'ı, gmail başta olmak üzere diğer mail hesaplarıyla kullanabilme bilinci geliştikçe hotmail daha da dibe vuracaktır.

basit bir pop3 ve imap ozelligini bile parayla satmaya calisirsan olacagi bu.
tabi bu ozellikleri bilmeyen arkadaslar da bunlari bi arastirsinlar bana hak verecekler.

Var mi Yahoo gibisi....

15:05 Sana Gmail hesabın ile MSN hizmetlerini kullandıran Gmail mi?

Gmail çıktığından beri bir numara zaten... Hotmail'i hiç sevmedim hiçbir zaman.

microsoft taht maht kaptırmaz hepsine yer açan da zaten kendisi...bugünlere getirende kendisi...

otomobilinize dört mevsimlik lastik alıyorsunuz ya işletim sisteminizi ve sizi koruyan güvenlik de buna benziyor ancak eksikleri yok değil kullanıcı bunları görüyor ancak nereye yazacağını bilemiyor istenilen bilgi geç geliyor veya gelemiyor.İnternet öyle bir yerki hava da asılı duran off road gibi bir yer ve alınan önlemlere rağmen pc nin içine veya yedekleme ünitelerine habersizce girip çıkabiliyor ve zarar vermiyor olanlarıda insanları huzursuz ediyor arada bir diğer güvenlik şeyini kullanmanızda fayda var.

Hotmail Çok Güzel...
Microsoft Yeni Hizmetleriyle Çok Güzel Yaptı Hotmaili..
Ortada MSN Faktörü Olduğu Sürece Kral Pek Değişmez Gibi..

Hotmail'in sunduğu skydrive servisinden yararlanmamdan dolayı kullanıorum.aslında her ikiside güzel seçenekler sunuyolar ama Gmail özellik olarak(öncelikle pop3 ve IMAP) Hatmailden(sadece kendi programıyla) daha iyi olduğu ortada. Umarım ikisi daha büyük rakip olur birbirilerine çünkü kazançlı olan son kullanıcı olacaktır.

Tarafsız Olarak belirtmek isterimki; Google Şirketi, kişilerden yaptığı her programla ve yazılımla,siteyle vs. bilgi topluyor. Insanlar bunun farkında değil veya inanmak istemiyor.. Mesela En basitinden kullandığınız youtube bile alışkanlıklarınızı kaydediyor ve bunların birçoğu, birçok ülkede yasadışı fakat ne benim gibiler ispat edebildiğinden bu durumu, ne de google evet ben topluyorum tarzı söylemlerde bulunmadığından ispatı mümkün değil. Birde şöyle bi durum varkı microsoftda zaten senelerdir bilgi topluyor aynı google gibi ve bunları bize ürün satarken gözönünde bulunduruyor ve aslından bu tür şeyler zaten şirket olmanın temelini oluşturuyor ve politikalarında büyümelerinde vs.lerinde var.

Ancak benim rahatsız olduğum nokta, google bunu aşırı derecede abartarak şirketin bütün politikalarını ve kişiler üstündeki başarısını bu bilgilerle sağlaması. Bu nedenden google'ın hiçbir yazılım vs. ürününü kullanmıyorum... Bunu bukdr açıktan ve dalga geçercesine yapmayan şirket olan microsoft'u bu yüzden tercih ediyorum...

zamanında icq nun başına gelen hotmailin başına da gelebilir, bir zamanlar herkes icq kullanıyordu ne oldu puff, eğer gtalk biraz daha geliştirilirse bir çok kişi msn kullanmayı kademeli olarak bırakır diye düşünüyorum, şahsen ben gtalka geçmeye hazırım.

gmail hesabımla msn'i kullanabileceğimi öğrendiğimden beri gmail kullanıyorum

hotmailin skydrive ndan yararlaniyorum demiş bir arkadaş. Arkadaşım gmailinde "Dökümanlar" bölümü var ki skydriveden 100kat daha iyi ve konforlu. skyrive .txt dosyasını göstermezken pcne indirmek zorunda kalıyorsun, google dökümanlarda bu txt dosyasını okuyabilirsin üstüne grafik ekleyebilir daha cok özelliği kullanabilirsin. Yani özetle Google her alanda gaza basmış durumda, sen habersiz kalmışsın anlaşılan

Windows Live Kesinlikle Çökmeyecektir..

Hiç bir şirket temiz değildir. Doğru microsoft da google da bilgi topluyor.
Microsoftu neden sevmiyorum?
-Arge'ye yeterince önem vermediğini ve bu yüzden de kullanıcıların isteklerine uygun ürünler geliştiremiyor.
Ben de artık tamamen gmail'e geçtim. Sebebi ise hotmail'in email trafiğimi yönetememesi. gmailde filtreleme özelliği başlı başına bir devrim.
msn'i de gmail hesabımdan kullanıyorum artık.
Fakat hotmail'in skydrive hizmeti googledocs ile kıyaslanamaz.
zira google docs'da dosya paylaşımından ziyade belge düzenleme (pdf, rtf, xls, ppt, doc vs...) ve yönetme ön planda.
skydrive ise her türlü dosyayı "paylaşabileceğiniz" (açabileceğiniz veya düzenleyebileceğiniz değil) kısmen de olsa rapid'e tercih edilebilecek bir özellik.

<i>zamanında icq nun başına gelen hotmailin başına da gelebilir, bir zamanlar herkes icq kullanıyordu ne oldu puff, eğer gtalk biraz daha geliştirilirse bir çok kişi msn kullanmayı kademeli olarak bırakır diye düşünüyorum, şahsen ben gtalka geçmeye hazırım.
</i>...aman ne önemliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Sen de yorum yaz