Hotmail şifreleri ve korkunç gerçek...

Hotmail'in hack'lenmesiyle ortaya çıkan gerçek: En çok kullanılan şifreleri görünce şaşıracaksınız.

  • Ali Güngör
Hotmail şifreleri ve korkunç gerçek...
Posta kutunuzu başka yöntemlerle de ele geçirebilirler

Bir güvenlik blogcusunun ele geçirilen Hotmail hesapları üzerine yaptığı araştırma sonucunda çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı! Yapılan araştırma sonucunda ele geçirilen hesaplara arasında kullanılan en popüler Hotmail ve MSN şifresinin 12345 olduğu ortaya çıktı.

Acuntetix blogcusu Bogdan Calin, 10.000 hesabı inceledi. Bunlardan 82 tanesinin şifresinin 12345 olduğunu gördü. Diğer popüler şifreler ise 12345678, 1234567 ve tahmin edebileceğiniz gibi 111111 oldu.

Anlaşılabileceği gibi kullanıcıların büyük çoğunluğu çok zayıf şifreler kullanıyor. Yüzde 43'ü sadece küçük harf kullanırken, kullanıcıların yüzde 19'u sadece sayısal şifre tercih etmiş. Şifrelerin sadece yüzde 6'sı olması gerektiği gibi güçlü şifrelerden oluşuyormuş.

Elbette bu şifreler kaba kuvvet saldırısıyla değil, daha önceki haberimizde ve devamındaki haberde yer verdiğimiz yöntemle ele geçirildi. Bununla birlikte hackerların işini kullanıcıların ne kadar kolaylaştırdığı ortaya çıkıyor.

Şifreniz yeterince güçlü mü? Hesabınızı ele geçirilmekten korumak için Güçlü şifre oluşturma sanatı isimli makalemizi mutlaka okuyun...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

ben sayet 16 karakter sayı harf ve simgeler den oluyo '^^+dad8454 gibi

12345 nasıl oluyo en az 6 karakter değil mi???

hehehe :D benim şifrem bilgisayarımın seri numarası :) fakat elde edilmeside çok kolay. artık bilgisayarda güvenlik diye birşey yok, kırtasiyeden ajanda alıp oraya not etmem gerekebilir

bilinçsiz kullanıcı diye ben buna derim :p sonra da diyorlar msn im gitti diye :)

hiç sevmediğim şu msn hackdir hacklesen ne olucak yanı görende google ı hacklemiş sancak

2 mail adresim var. bir tanesi sadece iş için kullanıyorum ve şifresini sayı, büyük ve küçük harf ve özel karakterlerle oluşturdum. yaklaşık 10 karakterli bir şifre. diğer mailin adresi ise sitelere üye olurkenkullandığım adres. şifresi 112233 :)) yukarıdaki şifrelerin adresleride eminim bu amaç için alınmış adreslerdir.

güçlü şifre yoktur tembel hacker vardır o yüzden haftada bir mail hesabı değiştirirseniz kimse sizi bulamaz bile ama facebook hesabınız varsa her türlü meydandasınız

ciddiyetsizlerin ciddiye alınmaması gerekir.

gecmis olsun arkadaslara diyelim baska soze gerek yok

12345 sifresini ben istemedigim forumlara uye olmak zorunda kaldıımda kullanıorum :D username ide blabla yaparim

ben hep 99 karakter kullanırım.
not: fazla kaçmasın diye 100 karakter kullanmaktan kaçınıyorum

Numara + Karakter + Numara.

10 Numara :D

Şu şifreleri verecek insanlar büyük oranda , minimum şekilde interneti kullanıyordur. Bunların şifreleri ile ancak arkadaşlarından para istenir bence.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play