HSBC Türkiye'ye hacker şoku!

Türkiye'de faaliyet gösteren bir bankanın kredi kartı bilgileri çalındı. İşte o banka ve yaşananlar!

HSBC Türkiye'ye hacker şoku!
HSBC Türkiye'ye hacker şoku!

HSBC, Türkiye'deki 2.7 milyon müşterisinin kart bilgilerinin çalındığını açıkladı. Banka, yapılan saldırıyı fark eder etmez gerekli önlemleri aldığını ve gerekli yasal işlemleri başlattığını ilan etti.

Hürriyet'in haberine göre HSBC, açıklamasında "Müşterilerimiz için, bu olaydan kaynaklanan herhangi bir risk yoktur" dedi.

HSBC'den gelen açıklamanın tam metni şu şekilde:

"Bankamız, yakın zamanda kredi kartları ve banka kartları sistemlerine yönelik bir siber saldırı tespit etmiş ve durdurmuştur. Olayla ilgili başlattığımız inceleme, BDDK ve ilgili diğer resmi kurumlarla ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği içerisinde devam etmektedir. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı'na konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulmuştur. Bankamızın kart operasyonları normal akışına uygun olarak sürmektedir.

Söz konusu olay neticesinde, yaklaşık 2.7 milyon müşterimize ait kart ve kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi ismine ulaşılmıştır. Müşterilerimize ait başka herhangi bir finansal veya kişisel bilgiye ulaşıldığına dair bir bulgu yoktur. Tüm işlemler için kontrol ve izleme düzeyleri artırılmış, ilave güvenlik önlemleri uygulamaya alınmıştır.

Müşteri bilgilerinin gizliliği ve güvenliği, en büyük önceliğimizdir. Tüm müşterilerimize Bankamız tarafından gerekli bilgilendirme yapılmış ve özür dilenmiştir. Müşterilerimiz açısından bu olaydan kaynaklanan herhangi bir finansal risk bulunmamaktadır. Müşterilerimiz, bankacılık işlemlerine güvenli bir şekilde devam edebilirler."

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

halen klasik asp kullanırlarsa olacağı buydu...

@12 Kas 2014 20:17 hey yavrum hey

Çok büyük bir skandal, kişisel bilgilerimiz başkalarının ellerinde, inanılmaz ve kabul edilemez bir durum. Bu iş burada biter artık.

iyi hekleyememisler. :D

2.700.000Kişi x 80TL Yıllık aidat = 216.000.000TL

Musteri Bilgilerinin Guvenligi Ve Gizliligi Onceligimizdir Derler:)) Sakamisiniz Nesiniz!Gizlilikmi Kalmis Guvenlikmi?Adamlar Talan Etmis Ne Varsa..

bir aralar bankaları hackleyenlere ödül vericez diyorlardı alın hacklediler ödülü nerde işsizler gitmiş bir de suç duyurusu yapmışlar sen verini koruyamadıktan sonra cia senin sırtını koruyamaz yeni yöntemler geliştirin ana sistemlerinize linux kurun tecrübeli programcılar edinin merdivenaltında sigarasını tüttüren dayıya yaptırmayın böyle işleri bunun yaşanacağı biliniyordu felaketi önleyemezsiniz ama hasarsız kurtulurdunuz şimdi ne yaparsanız yapın!

@13 Kas 2014 13:47 ne gerek var çalılınan devletin parası bankalar yabancı parayı götüren yabancılar , çalınan para olursa devlete baıtk olarak gönderirler vergiden düşerler. kazıkta gine halka patlamış olur yani devlete gerçi onlarda aykkabı kutularıyla götürüyo birazda biz götürelim demişler.

Hacker tanıdığı olan varmi yas 12 bana eğitim verebilen

hacker olan 6 yıl ceza one yaa sanki dokunma bilgiseyara fiyince dokunmuyooo

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir