HTC, bir zamanların grafik devini satın aldı!

Bir zamanlar ATI ile yarışan grafik devi, günümüzün cep devi tarafından resmen satın alındı!

  • Zeynel A. Öztürk
HTC, bir zamanların grafik kartı devini satın aldı
HTC, grafik çipi üreticisi S3'ü satın aldı

Akıllı cebin önde gelen isimlerinden HTC, 1990'larda Nvidia ve ATI ile boy ölçüşen grafik çipi firması S3'ü satın aldı.

TechCrunch'a göre HTC, Via Technologies'in S3 Graphics bölümünü satın alıyor. HTC'nin şirketin tüm hisselerini 300 milyon dolar karşılığında alacağı söyleniyor. HTC'nin ortak kurucusu Cher Wang, aynı zamanda VIA Technologies'in de başkanı ve WTI hisselerinde büyük bir paya sahip. Via'nın bundan elde edeceği miktar ise 147 milyon dolar olacak. S3 Graphics'in diğer bir yatırımcısı olan WTI Investment International ise 153 milyon dolar alacak.

HTC'nin bu sayede grafikle ilgili bazı patentlere ve teknolojilere sahip olacağı biliniyor. Dolayısıyla HTC, Apple karşısındaki yasal savaşta bu patentlerden yardım alacak.

1989'da Kaliforniya Bay Area'da kurulan S3 Graphics, hayatına PC'ler için 2D grafik kartları üreterek başlamıştı ve pazarın en büyük şirketlerinden bir tanesiydi. 1990'ların sonlarında 3D kartların patlama yaşaması ile S3, ViRGE grafik çiplerini ortaya çıkardı. Ancak bu çipler Nvidia, ATI, 3dfx gibi rakip firmaların çipleri kadar hızlı değildi. S3 Graphics 2001'de Via Technologies'e 323 milyon dolar karşılığında satılmıştı. Şirket "Chrome" adı altında PC grafik çipleri üretmeye devam ediyordu ancak Nvidia, AMD veya Intel gibi büyük bir pazar payı elde etmeyi başaramadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

S3 Virge efsanesi de sonunda el değiştirdi.

s3 gerçekten kaliteydi inanın çogu kartı günümüze kadar sorunsuz çalışarak gelmiştir hala bile çogu pc de vardır eminim :D

patent ... patent.. ilk ben düşündüm saçmalığı çoğunlukla..
ayarsız bi para makinesi..

Saçma sapan yalandan bir firmaydı. İyi oldu en azından birilerinin işine belki yarar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost