HTC ceplere yasak mı geliyor?

Nokia'nın HTC'ya karşı kazandığı bu zafer, One gibi HTC modellerini yasaklatacak kadar ciddi!

HTC ceplere yasak mı geliyor?

Nokia, kendisine ait patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle HTC'ye 50 ülkede dava açmıştı. Bu davalardan biri nihayet sonuçlandı.

HTC One'da bulunan ses ve veri iletimi tekniğinin kendine ait patentli bir teknoloji olduğunu savunan Nokia'nın davasını İngiliz mahkemeleri haklı buldu. Bu sonuç, HTC One ve başka modellerin İngiltere'da satışının yasaklanması anlamına gelecek. Ancak daha da kötüsü, aynı dava 49 başka ülkede de görülüyor ve Nokia'nın bu davaları kazanma olasılığı çok yüksek görünüyor.

HTC'nin ayrıca Nokia'ya yüklü miktarda tazminat ödemesi de gündemde ancak tazminat miktarlarını mahkeme belirleyecek. Fakat ağır bir tazminat karşısında, zaten zor günler yaşayan ve nakit sıkıntısını aşamayan HTC'nin iflasın eşiğine gelme riski de bulunuyor.

Nokia'yı satın alan ama henüz devir işlemlerini bitirmeyen Microsoft'un 2014 başında şirketi devraldıktan sonra HTC davaları hakkında nasıl bir tutum takınacağı da merak ediliyor zira HTC aynı zamanda Windows Phone işletim sistemli telefonlar üreterek Microsoft'u destekleyen bir firma. Ancak Nokia satın almasından sonra iki firmanın arasının açıldığı da biliniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

1 aylık haber

HTC batmamalı. Şu Android ekosistemi Samsung gibi plastik çöpçülerine kaldı ya. Yazık. En güzel arayüz HTC'de.

türkiye de dahil mi buna eğer dahilse fairphone gibi yurt dışından getiririz zaten nokia lumiada birşey yapmıyo dava nedeni de belli htcnin windows phone lu cep üretmeyi durdurması ama htc haklı nokia windows phone pazarını kaplarken htc artısı olmadan niye kuru kuru cep üretsin microsoft htc' ye sense izni verse android kullanıcıları windowsa geçer

ve MS HTC'yi yutar...

@03 Kas 2013 20:26 Nokia doyurmadı gözünü, HTC'yi de bedavaya düşürecek.

Nokia halt Etmiştir,fakat savaşa ve çatışmaya iştirak Edenler sevinsinler'ki. böyle savaşa Dayanıklı ? Süper? mobiltelefon var.fakat HTC almayan pişman olur zaten.

@03 Kas 2013 20:30 iyi işte ne mutlu sana yasaktan önce kapmışsın süper telefonunu :)

@03 Kas 2013 20:30 HTC Şuan en kaliteli telefonları üreten başlı firmalardan birisi

@03 Kas 2013 20:30 Az önce hangi dili konuştun?

@03 Kas 2013 22:46 Birde güncelleme desteği güzel olsa HTC tadından yenmiyecek bi telefon.Hem şık , hem kaliteli , hemde sağlam.

nokia akıllı ol

Kesinlikle patenti ihlal etmiş, bir ekranı, hoperlörü, flashı ve kamerası var aynıları Lumia 925'te de var kesinlikle kopya (!)

@03 Kas 2013 21:39 cahil önce hoparlör'ü yazmayı öğren sonra konusursun lumia alıp bu kadar savunma whatsapp'dan daha resim gönderme bile yapamıyorsunuz

@03 Kas 2013 22:46 adam dalga geçmiş zaten anlayamıyor musun?

@03 Kas 2013 21:39 htc one daha önce çıktı nasıl kopya oluyo

Belki Microsoft satın alır :D

HTC'ye gözdağı veriyor. Tekrardan Windows Phone ürettirecek Microsoft...

Hala HTC ihlal etmemiş gibi konuşuyorsunuz. Bu kadar bilgiliyseniz buraya yorum yazan değil inceleyen mühendislerden olsaydınızda bizde size inansaydık. Nokia sonuna kadar haklı. Pazar payını yükseltmenin tek yolu haksız yere pahalı telefon satan firmaların ayağını kaydırmak. 1.600 TL lik telefonu 1.999'dan satışa sunarsa haksız yere kazandığı paraları böyle iade eder işte..

22.46 sen önce imla kurallarını öğren.hoparlör özel isim mi de kesme işaretiyle ayırıyorsun ?

Yazık oluyor böyle firmalara.

Haha :)) güzel cevapti

Tabiki nokia daha da yasssakkk savaş yeter artık bıktım mason inşallah nokia iflas olsun

Tabiki nokia daha da yasssakkk savaş yeter artık bıktım mason inşallah nokia iflas olsun

Yok ya müşteriler nokia yasaklansın nokia gitsin bıktım hepsi dünya senin mi dandik nokia dandik wp

HTC Amerika'da satış rekorları kırıyor, dizginlemeleri gerekiyordu.

Ben nokia lumia 920 aldım bin pişman oldu sakin nokia almayın htc one aldım harika 1 numara en kaliteli gerçekten htc al pişman olmayacak kesin

@13:07 LOL! Nefret, nefret, nefret, nefret, NEFREEEET!!! Hahahahahahaha! XD

Ben samsung s3 aldım bin pişman oldu sakin android almayın nokia Lumia 920 aldım harika 1 numara en kaliteli gerçekten nokia al pişman olmayacak kesin ( copy - paste - edit ) :D..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir