HTC'de umutlar, şimdi de One 2'ye bağlı...

Ne One'dan ne da One Maxx'ten beklediğini alamayan HTC'de şimdi gözler, One 2'ye çevrildi...

HTC'de umutlar, şimdi de One 2'ye bağlı...
HTC One Max, beklenen ilgiyi göremedi...

HTC, 2013 yılında önemli modellere imzasını atmış olabilir. Ancak HTC One'ın kritik başarısı, ilk Android patlamasında firmanın alıştığı büyük satışlara dönüşmeyi başarabilmiş değil.

Firmanın yakın zamanda yayınladığı finansal rapora göre, HTC, arka arkaya iki çeyrekte zarar etmekten kıl payı kurtulmuş durumda. Ne yazık ki yapılan tahminler, gelecek dönemler içinde  HTC'nin lehine gözükmüyor. Reuters'ın haberine göre HTC, son çeyrekte 10 milyon dolarlık net bir kar elde etmiş durumda ve bu rakam, beklenenin oldukça altında kalıyor.

Neyse ki firma, kar anlamında artıda kalmayı sağlamış durumda ama bu duruma Beats Audio'da sahip olduğu payı satarak ve 85 milyon dolarlık bir gelir elde ederek ulaştığı unutulmamalı. Yani satış başarısı gelmezse, ibrenin yeniden eksiyi göstermesi kaçınılmaz gibi görünüyor.

Samsung'un Android marketi üzerindeki hakimiyeti devam ederken ciddi bir şekilde azalan satış miktarları, HTC'nin canını çok sıkıyor. Yakın zamana ait olan değerler, HTC'nin akıllı telefon marketi üzerinde sahip olduğu payın sadece yüzde 2.2 olduğunu gösteriyor. Oysa ki HTC, iki yıl önce marketin yüzde 10.3'ünü kontrol etmekteydi. Arka arkaya gelen 9 çeyrekte bu pay ciddi bir şekilde azaldı.

Tabii ki bu azalmalar karşısında pek çok önlem alındı. Bu önlemlerin başında ise üst düzey yöneticilerin yenilenmesi ve Robert Downey Jr.'ın baş rolünü aldığı bir reklam kampanyası bulunuyor. Ancak tüm bu çabalar çok da büyük bir değişiklik yaratmamışa benziyor.

Eleştirmenlerden oldukça iyi not alan HTC One Max'ın satışının başlaması ile firmanın umudu artmıştı ancak, bir kez daha, firmanın beklentileri gerçekleşemedi. Görünüşe göre kullanıcılar, HTC One Max'a ısınamabilmiş değiller.

Artık sadece 4 milyar dolar değerinde olan Tayvanlı firmanın umudu ise, heyecan ile beklenen HTC One 2'ye bağlanmış durumda. Öyle ki One 2'nin görücüye çıkma tarihinin önümüzdeki ay olması bile söz konusu...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

htc cokk kazık bi firma amiral gemisi olmayan hiç bi modelin albenisi yok ben desire 600 kullandımm cok kasıyodu saglamdır o ayrı konu s600 işlemçili telini bile 1500 den aşagı satmıyo bu yıda s800 işlemçili geçen yılın telini cıkarır 2000 lira ister yine tutmaz tutmuçakda htc farklı bişeyler vadetmedigi sürecee batmaya mahkum

one 2 için sabırsızlanıyorum

Fiyat politikasını değiştirmeli bence.

Tasarımı çok güzeldi özellikleri de fazlasıyla iyi micro sd girişi olmaması pil i de bence çok yeterli sayılmazdı kamerası da bence yeterliydi ama insanların gözleri mpixel olayında :) gece video çekimlerinde biraz sıkıntı yaratıyordu onun dısında sorunu yok. Tasarımı bozmazda belirttigim sıkıntıları halleder yada cok azaltırlarsa ben alırım :)

Kendi kendini batırdı htc.Htc one max modelinde snapdragon 800 işlemci ile 3gb ram koysaydı samsung galaxy note 3 satışlarını büyük ölçüde baltalardı.piyasada'da yine daha fazla pay kapardı

Yapma htc erken cikarma 805 i bekle

bu kadar müthş model çıkarmasına rağmen neden insanlar tercih etmiyor anlamak güç

@21 Oca 2014 09:25 Çünkü HTC ciddi hatalar yapıyor da ondan:2 sene önce çok sayıda model çıkardı ama hemen hemen bütün modellerde bir yerden donanımdan kısıyor,fiyat desen yüksek kalıyor.Üst seviye bir telefonunda rakipler çoktan Snapdragon 800 e geçmişken hala 600 kullanırsan tüketici burun kıvırır tabii.Beats audio ortaklığı iyiydi ama bitmesi bir dezavantaj.Yazılım dersen yeterli değil.Biradere çalıştığı yerden orta sınıf HTC verdiler emin olun ekran kilidi iptal edilemiyor.Tuş ışığını kapatamıyorsun vs. Samsung gibi profesyonellik yok.Eski model dokunmatik ekranlı camı hasarlı bi HTC vardı 10 telefoncuya sordum hiçbiri almak istemedi.Abi bunun piyasası yok satamayız dediler,camını bile bulamadık ve çöpe gitti.Güncelleme sorunu zaten malum.Birader geçen senelerde büyük bir hevesle HTC Desire HD almıştı,kamerası çok kötüydü öyle ki hiç titretmeden sabit çekilen fotolar hep flu çıkıyordu hatta bana sen iyi çekemiyosu abi demişti ama sonra bana hak verdi.Arada sırada tel kilitleniyordu,şebeke kapanıyordu,pil sarfiyatı fazlaydı.(o zamanlar HTC nin en üst sınıf telefonuydu)Telefonu kısa sürede sattı.Bunun gibi olaylar toplumda soğuma yaratır ve olumsuzluklar satışları ciddi olarak düşürür..

htc daima fiyatları yüksek tutma derdinde. O yüzden de daima KAYBEDECEK

Hem fiyat hemde güncelleme bakımından sınıfta kaldı HTC. Eski cihazlarını güncellemediği için millet samsung'a yöneliyor.Samsung s2'ler hala güncellenebiliyor çünkü...

one 2 ilginç bir ad seçimi

Hayvani fiyatlarla satışa sunarsa batar tabi.

htc fiyatları düşürmediği sürece böyle ifkasın eşiğinde gezinmeye devam eder.son çıkardığı one max 2200 lira ile pazara girdi ve üstünde 800 değilde bi eski model işlemci olan snapdragon 600 vardı.insan niye alırki bu aleti.daha ucuz ve daha iyileri varken.

htcnin türkiyede kendi servisi yok yerine kvk gibi başarısız bir firma bakıyor samsungun ücretsiz değiştirdiği kulaklığa kvk 66 tl istedi ürünün 20. iş gününde cihaz elime geçti bu da az da olsa markadan soğuma nedenim oldu

HTC fiyat olarak beklenen donanımı veremiyor. Yine fiyatın yüksek olsun ama adam gibi işlemcini Ram 'ini yükselt sadece ppi değeri ile olmuyor bu işler çok sıkı HTC taraftarıydım ancak Sony ' e geçiş yapacağım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir