HTC'den büyük patent zaferi

Apple, aralarında bu önemli patentinin de bulunduğu davada HTC'ye karşı hezimete uğradı!

HTC'den büyük patent zaferi

İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin Apple ve HTC arasındaki patent savaşında HTC'den yana karar vermesi, uzun süredir devam eden çekişmenin sona yaklaştığının bir işareti olabilir.

Mahkemeye göre çoklu dokunmatik girişi, hareket ile kilit açma ve listenin sonuna gelindiğine gösterilen "sekme" efekti ile ilgili patentler bütünüyle veya kısmen geçersiz sayıldı. Patentler, "fazlasıyla belirgin" olması nedeniyle İngiltere'de dikkate alınmayacak.

Bu kararın ardından zafer sevinci yaşayan HTC, yaptığı açıklamada "Apple'ın ihlal ettiğimizi söylediği 4 patentten 3'ü geçersizdi ve HTC, dördünücüsünü de ihlal etmedi." Apple'ın geçersiz sayılan patentleri arasında ünlü "kaydırarak kilit açma" patenti de bulunuyor.

Bu karar, üreticilerin Apple'ın hak sahibi olduğu bu özellikleri kullanabilecekleri ve davanın diğer davalar için örnek teşkil edebileceği anlamlarına geliyor.

Bununla birlikte Apple'ın bu karara da itiraz edeceği düşünülüyor. Dolayısıyla bu davanın tamamen kapanmış olduğunu söylemek henüz mümkün değil.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Dokunmatik ekrana dokunmanın, masaüstünde tıklamanın bile patenti Apple'da şu anda. Durum böyle olunca ne yapsın HTC, ne yapsın Samsung

Çürük elmanın saçma sapan açtığı davalar kullanıcılarda kazandığı sempatinin azalmasına neden oluyor.

@05 Tem 2012 12:26 kullanıcılar derken kendi azınlığınız adına konuş....

Ya arkadaslar hani bir ata sözu var cok iyi bilinir ..ECELI GELEN KÖPEK CAMI DUVARINA ISERMIS. Aple nin iside bu misal fazla söze gerek yok.

hetece epıla karşı zafer mi kazanmış? ha haaha iyi güldüm valla ya :)

Bugün 11:21 (Gecmiste Var Olan Teknolojileri Bir Sekilde Yandas Amerikan Patent Ofisinin Destegiyle Zimmetine Gecirdigi Icin Butun Diger Firmalara Ozellikle Yandas Amerikan Mahkemelerin Sacma Sapan Kararlari Dogrultusunda Funboylarinda Saksaklari Arasinda Kullanicilar Magdur Birakilmaktadir.Diger Adiyla Tekellesmektedir.En Azindan Apple'in Istedigi Odur.Saygilar.)

@05 Tem 2012 14:55 Aynen benim düşüncelerimi yazmışsın, aynen katılıyorum.

@05 Tem 2012 14:55 benimde düşüncelerimi yazmamışsın yani katılmıyorum... nokta...

bence epıl yellenmenin de pantentini alsın.

Her kuşun eti yenmez... Ava giden avlanır... Avcı kendisi av oldu... Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak... Daha aklıma gelirse yazacağım... Hah hah haaaa...

ŞU KURTLU ELMADAN KURTULAMADIK GİTTİ YAKINDA EVLERDEKİ KAPI KOLLARINA BİLE PATENT ALMAYA KALKARLAR

beter olsun pislik Apple inşAllah tez zamanda batar...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir