HTC, iPhone 5'i yasaklatabilir mi?

Cep devi HTC, elde ettiği bu önemli koz ile iPhone 5'i gerçekten yasaklatabilir mi?

HTC, iPhone 5'i yasaklatabilir mi?

HTC, 2011'in Ağustos ayında Uluslararası Ticaret Komisyonu'na (ITC) şikayette bulunduğundan beri Apple komisyon tarafından soruşturuluyor.  Şikayete göre Apple, HTC'ye ait olan iki 4G/LTE patentini ihlal ediyor.  Şirket ITC'den tedbir kararı konulması ve Apple'ın bu alandaki faaliyetlerinin durdurulması talebinde bulundu.  Eğer bu talep kabul edilirse Apple yeni iPhone'u ABD'ye ithal edemeyebilir.

Businessweek'in haberine göre yapılan son duruşmada Hakim Thomas Pender Apple'ın talebini reddederek HTC'nin patentlerini geçersiz kılmayacağını belirtti.  Hakim, patenti reddetmek için "açık ve ikna edici" kanıtlar görmek istediğini açıkladı.

Hakim Pender "Bir ABD patenti geçersiz ise bu konuda emin olmam şart" dedi.

Dava sadece 4G desteğine sahip Apple cihazlarını kapsıyor.  Şu anda sadece iPad'in yeni sürümünde 4G desteği var ama bugün duyurulacak olan yeni iPhone'un da dava kapsamına girmesi ihtimali yüksek.

iPad ve iPhone'lar Çin'de üretildiği için ABD'ye ithal edilmeleri gerekiyor.

HTC başta Apple'ı 8 ayrı patent ihlali ile suçlamıştı ama geçtiğimiz yıl içinde bu sayı ikiye indi.  Her iki patent de kablosuz cihazlarda veri aktarımı ile ilgili.

Eğer HTC davayı kazanırsa yüksek ihtimalle kararı Apple ile süregelen patent savaşında koz olarak kullanacak.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

samsung htc ve digerleri kendileri bi halta yaramadıkları gibi birde yapanların önüne taş koymaya çalışıyorlar acizliğe bakarmısınız :) bide millet kalkmış yok şu telefon daha iyi bu teledon daha iyi diyor. daha bikaç gün önce samsungun ödediği 1 milyar dolar bile zoruna gider biraz insanın :) patent davası öyle olmaz böyle olur hesabı..

@12 Eyl 2012 18:56 maalesef akıllanmaz bunlar...

@12 Eyl 2012 18:56 hayırdır apple'a ortaklığın mı var bu kadar savunmacısın. esas apple diğer markaların önüne taş koyarak öne çıkıyor. her markaya 3-5 patent davası açıp hem markaın önünü tıkıyorlar hem de teknolojinin gelişimini kendi tekelleri altına almaya çalışıyorlar. teknoloji herkersin üstüne bişeyler koyarak gelişen bi kavramdır. apple benim gözümde bencillik, burnu havadalık ve açgözlülüğün simgesi.

@12 Eyl 2012 19:25 steve jobsın biyografisini okudum ve tesadüfe bakarmısınız applela aynı

@12 Eyl 2012 18:56 Ayni seyi epil yapinca iyi HTC yapinca mi kötü. Bu kadar at gözlügüyle bakilmaz olaya. Bu olaylarin sorumlusu abidik gubidik seylere patent veren Amerikan Patent Kurulusu'dur. HTC patentin sahibiyse hakkini aramak kadar dogal birsey olamaz. Sonucta ayni mentalite Samsung'a 1 milyar ceza verirken iyi ise Apple sahip olmadigi 4G/LTE icin ya ödeme yapmali yada cihazlarinda kullanmamalidir. Sonucta Windows CE'den iOS'tan iki yil önce olan kaydirarak ekran kilitini acma özelligi yüzünden 1 milyarlik zarar olustu diye aglayan kendisiydi.

HTC arkandayım :)

Agzi olan konusuyor iste bakar misin:)Neymis Samsung taminat odemismis.:):)

iyi bir iphone kullanıcısı olarak habere iyi güldüm valla yalan yok :)

geçenlerde bir patent konusunda "bu saçma şeylere patent işleri ileride tekelciliğe yol açabilir" dediğimde arkadaşın biri çkıp über zekalısın demişti. İşte bu tekelciliğin en basit göstergesi. Şu marka şu telefonu şurada sattırmaz diğeri çıkar sende bunu ihlal ettin sen bunu satma. Acaba akıllı telefon sektörü über zekalımı dolu.

@12 Eyl 2012 20:16 apple bunu hakediyo çünkü önceden patent sorunları bu kadar ortada değildi. apple ın bundan nasibini alması gerekiyo yoksa işler daha kötüye gidicek.

Bugün 19:56 iyibir iphone kullanicisi neya aciklarmisin?gelistirmeler kisitli paylasim sifir.kullanici arayuz 5 yillik hic bir tarafini kisisellestiremedigin 10 yasindaki bebelerin elinde oyuncak olan fazlasiyla basit bir telefon.yoksa degilmi?

Googlle direk devreye girip kendi sistemini korumadigi sürece ne Samsung Kore sirketi nede Htc Tayvan sirketi olarak bir yaptirim icine girip kazanamaz bu firmalarin patentlerinin ihlalei FRAND patent olarak es gecilir uyduruks eylerden ceza alirlar bu savasta sadece Google direk olaya mudahil olursa ve 2 sirket carpismaya girerse ozaman bu olay mahkemelerin bitmesine gerek kalmadan Google ve ortak calistigi sirketlerin patent haklari ve Apple patentleriyle bir noktada durur ve Google yazilimda kalici olur ama gene sezsiz kalicaktir muhtemelen esasinda Google elinde 3g ve 4g ve baska patentlerde var 17500 patent sadece Motoroladan alinan bekleyen 10000 patent ve daha baska patent haklari var ama Google olaya mudahil olmuyor ve bu calistigi sirketleri korumuyor. Eger Windows 8 phone tutarsa Google bunun cezasini ozaman görecektir kendi ülke sirketini kollamak adina para kazandigi sirketleri korumadigi icin ileride belki cok gec olucaktir.

he he beter olsun adi apple.

Patent savaşları Apple ın açgözlülüğüyle başladı, Apple ın aza kanaat etmesiyle son bulacak. Apple ın, Microsoft, "facebook" ve elbette ki Google a 'yeter, vurmayın ağabeyler' diyeceği günler yaklaşıyor.

4G gibi evrensel bir teknolojinin birine patentlenmesi çok saçma. Böyle evrensel bir teknolojinin patentlenebiliyor olması tekelciliğe yol açar.

@13 Eyl 2012 11:54 E sen bir şeyi bulduğun zaman patentini almaz mısın şimdi? Başkalarının onu senden izin almadan özgürce kullanmalarına göz mü yumarsın? Patent hakkı son derece doğal bir haktır. E herşey gibi bunun savaşı da olacaktır, hem de kanlısından. Sonucu ise hepimiz bekleyip göreceğiz.

apple ürünlerininin hemen hemen hepsini kullandım.....sadece kasa güzel diye bu ürünleri almam...vatandaş kazık yiyor..ama akıllanmıyor...apple yaptığı hareketler ile çok düşman kazandı...google bilindiği gibi motorola nın sahibi....ve de motorolanın yüzlerce patenti var....şuana kadar google herhangi bir şikayette bulunmadı....birde bulunursa apple için hiç iyi olmaz...

Apple ye vuran altın bulsun. Anlaşma yoluna gitmek yerine mahkeme kararları ile satışları durdurmak yoluna giden apple ne kadar düşmanca davranışlar gösterdi ise şimdi cezasını çekmek zorunda.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir