HTC'nin işletim sistemi geliyor!

HTC, Android ve iOS'a meydan okumaya hazırlanıyor! Cep devinin yeni işletim sistemi haberimizde...

  • Cem Şancı
Çinli kullanıcılar için HTC'den özel mobil OS

HTC hakkında çok ilginç bir haber ortaya çıktı. Telefon üreticisi firma, Çin pazarında kullanılmak üzere özel bir mobil işletim sistemi hazırlıyor.

HTC'nin başkanı bu operasyonu bizzat yönetiyor. HTC'nin yeni üreteceği sistemin Android üzerine kurulup kurulmadığı belli değil ancak HTC sistemi Çin'e özel bir mikroblog sitesi olan "Weibo" gibi ünlü servisleri çalıştıracak şekilde hazırlıyor.

HTC, yeni mobil işletim sistemi için bir yayın zamanı açıklamıyor ancak kaynaklar yeni sistemin 2013 sonunda piyasaya çıkacağını düşünüyor.

Çin hükumeti uzun zamandır, Çin için özel bir işletim sistemi istediğini dile getiriyordu. Böylece Çin vatandaşlarının batılı şirketlerin işletim sistemlerine olan bağımlılığını azaltmak istiyorlardı. HTC de telefon satışlarında yaşanan büyük düşüşün ardından, kendine yeni bir pazar arıyordu. Çin'e özel işletim sistemi sayesinde HTC 1 milyarlık Çin pazarında, kolayca telefon satabilecek bir fırsat yakalamış olacak. Bunun da ötesinde HTC'nin yazdığı mobil işletim sistemi, Çin'de yüksek talep görürse, dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemlerinde zirveye de oynayabilir.

Eğer bu ilk adım başarılı olursa, işletim sisteminin diğer dillere çevrilip diğer pazarlara açılması da ihtimal dahilinde. Bu durumda HTC, Apple ve Google gibi devlere doğrudan rakip olabilir. Ne kadar başarılı olur; işte orasını tahmin etmek güç...

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

HTC yaptıysa alınır

@30 Ağu 2013 14:06 önce bi çine gitte alırsın :D

@30 Ağu 2013 14:06 kardeş haklı harwarede ve software hünerlerini gördük hayırlısı olsun

Çin için bir şey demek zor ama global anlamda (android üstüne kurulu olmazsa tabi) başarı yakalaması zor. iOS, Android market anlamında bu kadar gelişmişken. Kaldı ki WP8 de toparlanıyor.

Htc böyle bişey yapmayacağını açıkladı günaydınlar chip online

Htc ne ya . Yeni mi türedi.

umarım çok başarılı olur ve dünya çapında yapılır. androidden kurtulur bu insanlar. hantal işletim sisteminden bıkmayan kalmadı.

Çin mali uzak dur vampir hain turkistan'a bak

@30 Ağu 2013 16:20 HTC Taiwan markası... Çin değil...

@grezimonk taiwan göbekten çine bağlıdır.zaten kendileri de çinlidir.

bu haber yalanlandı!

HTC yaparsa güncelleme vermez millette almaz. Bu kadar basit. Çin'li alır belki ama Avrupa'da kesinlikle tutmaz.

gereksiz bi proje, musteri kaybedicek

gereksiz bi proje, musteri kaybedicek, android ve ios varken kimse tercih etmiycektir.

HTC yaparsa şık ve kaliteli olur. Uygulama marketi de geniş çapta başlarsa ilk günden HTC nin alacağı paranın haddi hesabı yok. Yeterki düzgün yapsınlar.

Stabil bir sistem yaparsa mükemmel olur ayrıca android uygulamalarınıda çalıştırabilse en iyi sistem olur. Ayrıca yakında Jolla çılacak gerçek linux android uygulama ekosistemiyle birleşecek

Samsung denedi olmadi, tutacagini sanmam

Windows Phone 8 ve Üstü asıl meydan okuyor ve gerçekten büyük bir başarı kazandı. Lider o olacak yani çok saçma olmuş bu yaptığı HTC'nin.. Microsoft dan bahsediyoruz burda.

Bir zamanlar androide de bu ne ya deniliyordu buralarda

@31 Ağu 2013 04:52 hala diyen ios ve windows fanları var.. android geldi geçti dumana kattı ortalığı...ama bizde takım tutar gibi işlediği için bu işler tabii haliyle bazı sesler hiç susmayacak.samsung tizen i htc kendi işletim sistemini çıkarsın..destek vereceklerse bir sene deneyip çöpe atacaklarsa bir anlamı yok.

Sonu BlackBerry olmasa bari...

Nokia bile dersini alıp akıllandı, Blackberry direkten döndü ve pıstı, Samsung bile Bada'yı bıraktı, HP bile kendi işletim sisteminden vazgeçip cihaz stoklarını 100 dolara dağıtıp temizledi. Hey HTC, sen nereye böyle?

Sen de yorum yaz