HTC Sense 5 gerçekleri!

HTC'den, ilk kez One'da kullandığı Sense 5 arabirimi hakkında önemli açıklamalar geldi...

  • Ender Duman
HTC Sense 5 gerçekleri!

HTC, ilk kez geçen ay piyasaya sürülen HTC One modelinde kullanıcı karşısına çıkan yeni sürüm Sense UI arabirimini tasarlarken, kullanıcı davranışları araştırmalarını incelediğini açıkladı. Yeni arabirim gerçek kullanıcı davranışlarına ve genel insan davranışı teorilerine dayanılarak tasarlandı.

Firmanın kullanıcı davranışlarından sorumlu başkan yardımcısı Drew Bamford, araştırmaların, kullanıcıların widgetlarla uygulamalar arasında bir fark görmediğini, kullanıcıların ancak yüzde 10'unun widgetları kullandığını gösterdiğini açıkladı: Hava durumu, saat ve müzik gibi canlı olanlar dışında widgetlar pek kullanılmıyor. Ayrıca kullanıcıların yüzde 80'i, cihazları aldıktan bir ay sonra ana ekranı düzenlemekten vazgeçiyor, olduğu gibi bırakıyor.

Sense UI arabiriminin beşinci sürümünü tasarlarken bütün bunları dikkate alan firma, BlinkFeed adını verdikleri bir arabirim geliştirdi. Sosyal ağlardan aldığı güncel bilgileri dönüşümlü olarak ana ekranda paylaşan arabirim, taze içerik sağlayarak farklı bir kullanıcı deneyimi sağlamayı amaçlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

"Sosyal ağlardan aldığı güncel bilgileri dönüşümlü olarak ana ekranda paylaşan arabirim, taze içerik sağlayarak farklı bir kullanıcı deneyimi sağlamayı amaçlıyor." kısaca Windows Phone 8 Live tile araklama mı? Bir de Windows Phone u beğenmezler. Çocuk kilidi? O da Windows Phone 8 çocuk odası araklamaydı sanırım. Bunun adı özgür yazılım. Yani araklama..

@08 Mar 2013 00:15 Git sen o zaman Windows Phone 8 kullan. Windows'un arakladigi o kadar cok sey var ki Windows Phone'dan önce de flipboard vardi mesala.

windowsla androidi bir tutmak mi? gülünç.

Tasarımı harika olmuş htc one'ın. Ama gel gör ki android işletim sistemi.mwindows phone 8 olsa koyruğa girerdim şimdiden. Bu arada iphone 5 kullaniyorum, sıkıldım şu veletten, yenilik yok apple'de. İlk çıktığı günkü gibi.

windowsla androidi bir tutmak mi? gülünç. Ziyaretçi (Mobil) Bugün 01:34 evet bence de android halt etmis windowsun yaninda...

Bencede çok gülünç android çok basit kalıyor yanında ??

adam doğru demiş benim de ekranımda bir müzik bir de hava durumu widget i var. teli alalı 3 ay olsu artık bıraktım ana ekranda birşeylerle uğraşmaya

Araklamanın kralını Microsoftun İşletim sisteminde yıllar önce apple'dan yaptığını unutmayalım, popüler olan, başarılı olan ne varsa benzeri çıkar, bunu normal karşılamak lazım.

@08 Mar 2013 10:23 windows ibm'in kendi bilgisayarları için geliştirdiği dos tabanlıdır mac ise unix tabanlıdır ayrıca apple'ı batmaktan da bill gates kurtarmıştır

Özellikle buraya yorum yapanların arasında genel olarak özgür yazılımn mantalitesini anlayamamış olanların çokça bulunduğunu görüyorum. Bu sadece bu haber için geçerli değil. 3D masa üstleri, uzaktan masaüstü erişim gibi bir çok özellik özgür yazılm camiasında microsoft ve diğer firmalardan daha önce yapılmaya başlamış ve tartışılmıştır. Tek fark özgür yazılım camiasının özel firmalar gibi kendilerinden bir aşırtma yapılıp yapılmadığını inceleyecek birimlere sahip olmamadındandır. Nitekim yakın zamanalarda sayısı az da olsa özgür yazılım vakıfları kendi kodlarının özel firmalar tarafından kapalı olarak kullanıldığı şeklinde mahkemelere verip kazandıkları da olmuştur. Kaynağı kapatmadan kullanmalrında özgür yazılım açısında bir sorun olmamakla birlikte kapatarak kullanmak yasaktır. Kısaca özgür yazılım hakkında yorum yapmadan önce neye özgür yazılım denir, nerelere özügür yazılımlar kullanılyor ve nerelerde diğer yazılımlardan çok daha ön planda neden sorulanı araştırıp okumak gerekir.

Arkadaşlar windows ile android'i mobil cihazlarda kıyaslamaya çalışıp windows üstündür diyerek işin içinden çıkmışsınız komik ya. Biraz rakamlara bakın bakalım, windows için kaç tane uygulama var markette? mobil dünyada android yokken windows mobile vardı ama kendini geliştirip yazılım desteği veremedi windows, yeni yeni win8 ile birşeyler yapmaya başladı ama boynuz kulağı geçti çoktan. Bir kere android açık kaynak kodlu bu da geliştirmeye ve mobil cihazı kişiselleştirmeye açık yapıyor. şimdi soruyorum win8 mobile kullananlar telefonun ana ekranına ne kadar mudahale edebiliyorsunuz. Hep aynı ekranı görmekten ne zaman bıkacaksınız (iphone daki gibi) android de böyle birşey yok en basitinden. Istediğin gibi değiştirebilir istersen htc nin sense arayüzü yerine atıyorum GOlauncher kullanbilirsin. Ama boşuna yazıyorum bu dediklerimi anlayacak kapasite olsaydı zaten yukarıdaki yorumları yapmazdınız :)

Windows 8 mobil de ara yüz kullanılmıyor ve tüm markalar, bilgisayarlarda olduğu gibi tek tip oluyor. Yani windows gene tüm markaları ve tüm kullanıcıları tek tip olmaya zorluyor.

Sen de yorum yaz