Huawei büyük savaşın başladığını ilan etti

Önde gelen bir cep üreticisi, telefon sektörünü yakında büyük iflasların beklediğini öne sürdü!

Telefon üreticileri batıyor mu?

Sony, 2014 yılı için yarım milyar dolar zarar beklerken bu rakamı 2.5 milyar dolara çektiğini henüz açıklamışken Çin'li telefon üreticisi Huawei'den çok tartışılacak bir yorum geldi. Huawei, piyasadaki bazı büyük üreticilerin zor durumda olduğunu ve önümüzdeki iki sene içinde cep telefonu piyasasından çok büyük bazı markaların çekileceğini veya iflas edeceklerini ileri sürdü.

Cep telefonu piyasasının büyük kurbanlar alacağını vurgulayan Huawei'nin cihaz bölümü başkanı, HTC'nin de uzun süredir nakit sıkıntısı yaşadığını hatırlattı. Piyasada ancak Apple ve Samsung gibi büyük oyuncuların kalabileceğini anlatan Huawei, bu büyük firmaların satış rakamları ile rekabet edemeyen firmaların ise havlu atacaklarını iddia etti.

Piyasadaki toplam cihaz satışının arttığını ancak bu artışın Apple ve Samsung'un işine yaradığını, iki firmanın toplam pazar payının %37'ye ulaştığını, diğer markaların ise kalan pazarı paylaşmak zorunda kaldıklarını anlatan Huawei, sonunda bazı firmaların iflas etmek zorunda kalacağının altını çizdi.

Huawei şu anda piyasada %6.9 pazar payına sahip. Ardından %5.4 ile Lenovo ve %4.9 ile LG geliyor. Daha küçük paylara sahip diğer firmaların arasında ise doğrudan teknoloji yatırımı yapmakta zorlanacak bazı markalar bulunuyor ve Huawei bunların satış rakamları ile yeni nesil telefonlar üretebileceklerinden şüpheli. Dolayısıyla iki sene içinde yeni nesil telefonlar ortaya çıktığında küçük pazar payına sahip markaların havlu atması bekleniyor.

Huawei'ye göre, Apple en iyi yazılıma, Samsung ise en iyi donanıma sahip. Huawei ise iletişim sektöründeki uzun geçmişi nedeniyle en iyi bağlantıya sahip ürünleri sunuyor. Huawei'ye göre, diğer firmalar çok yenilikçi bir ürünle bomba patlatmadıkça işleri zor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Samsung batar ama Sony yine batmaz

@22 Eyl 2014 00:19 Sony bilgisayar departmanını sattı, aynı şeyin ileride telefon departmanına da olmayacağını nereden biliyorsun?

Adamlar işi biliyor.

Doğru söze ne denir?

bu işte ayakta kalacaklar samsung lg apple.. belki sony ama zor

Kim bu devler? Sony, HTC ve Nokia

ne SAMSUNG nede SONY batmaz uydurmayın...

Samsung batar diyen kim ya her sektörde üretim yapan firmanın batması imkansıza yakındır,Sony zaten zarar ediyor diye Vaio ları bıraktı yakında Bravia ları da bırakır giderek küçülür yani batmak neymiş görürsünüz.Umarım batmaz :(

bb10 işletim sistemli telefon kullanmamış anlaşılan ki en iyi yazılım apple da demiş.... ayrıca donanım çöplüğü samsung u ağzına alması bile saçma....

00:19 Vaio'ları tarihe gömen sony batarmı niye batsın değil mi.

Samsung herzaman bir numara. S5 = Teknoloji

Nokia Hiiç Batmaz

@22 Eyl 2014 08:08 bencede olmaz çünkü güzel bir trlrfona benziyor

Pazar payı %10 altındaki şirketler için işler çok zor doğru diyor

Samsung batmaz samsung bir cok markayi yedi

@22 Eyl 2014 10:01 başta nokia yı yedi bencede ama apple ve samsung en büyük zarar açıklayacakmarkalar çünkü çin artık kaliteli ürünlerle geliyor avrupaya açılırlarsa samsung ve apple ın işi biter

Blackberry htc lenovo asus bunlar gidici arkadaslar mobil sektorunde yeri yok bunların...Sony ise zararda oldugunu soyledi bakalım artık.

Ben HUAWEI'nin yorumlarına kısmen katılıyor, kısmen de katılmıyorum. Telefon sektöründe büyük iflas durumları yaşanacağı kesin olmakla birlikte, bundan Apple ve Samsung'un etkilenmeyeceğini söylemek bence yanlış. Mobil piyasasında üretici kim olursa olsun, üst seviye cihazları daha makul fiyatlara satmaya başlamadığı sürece yükselen Çin menşeli firmalar karşısında 5 yıl içerisinde hezimete uğrayacaktır. Bu iddiamı abartılı bulanlara, piyasadaki en üst donanımlı telefonu yalnızca 299$'dan satan CyanogenMod'lu OnePlusOne markasını, veya Çin'de bir yılda onmilyonlarca adet satış yapan Xiaomi, Meizu, Zopo gibi markaları ve bu markaların uluslararasına açılmaya/markalaşmaya başlama süreçlerini incelemelerini tavsiye ederim. Zafer kaliteyi ucuza satanın olacaktır, asla "benim malım bu kardeşim, paran varsa alırsın" diyenlerin değil!

bence telofon güzel 2015 te daha iyi olur ::)

beter olsunlar. 1000 liralık telefonu 2000 liraya satamatacaksın artık! hele ol kaba saba öküz gibi tasarımları ve kalitesiz plastik ucubeleri telefon diye yıllarca millete iteklediklerini kar saysınlar.

Batmazlar ancak piyasadan çıkarlar, başka sektörlerde yollarına devam ederler. Panasonic'in yaptığı gibi. İflasın eşiğine gelen yada iflazdan satılarak son anda kurtulan blackbery ve nokia ise sadece telefon sektöründe varoldukları için bu duruma geldiler.

Nokia zaten tarih oldu, Microsoft politika değiştirmedikçe batmaz, istese tüm firmaları batırır ,doksanlarda Apple gibi bir devi batırdığı gibi ama ipot evsanesiyle sonrası iphone kendini kurtardı apple

Geride Microsoft ve Apple kalır. Bunlar işletim sisteminin yanında cihaz veren firmalar olarak, pazarın %80'nine el koyar. Diğerlerinin hiç bir garantisi yok. Hele Google'dan yazılım alıp cihaz üreten firmaların işi sürekli tehlikede, Sony bile olsa...Burada puslu havayı seven kurt misali Microsoft para vermeye devam edip bu firmalardan bazılarını yalnızca wp üretmeye zorlayabilir. Bu durum Androidi'in Çin'e hapsolmasına ve üst seviye, cihaz satamamasına sebep olabilir. Ulusal çıkarlar bunu gerektiriyordur belki de...hangi ulusun çıkarı mı? Bilmeeem...

Samsung sadece telefon ureticisi degildir.her turlu elektronik urunu ureten bir firmadir. Ayrica gir sanayiden tutun da otomotive kadar her alanda istiraki olan bir firmadir. Batmasi o kadar kolay degil.bunu anlayin artik. Adamlara plastik tel.ureticisi diyorsunuz ama sonucta adamlar arza gore hareket ediyorlar.... sizin beyninize gore degil....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir