Huawei İran'a ambargolu parça mı satıyor?

Cep devi, "karmaşık" işler peşinde olabilir mi? İşte şok iddialar ve yaşanan her şey...

Huawei İran'a ambargolu parça mı satıyor

Çinli telefon üreticisi Huawei'nin başı ticari yasakları çiğnediği gerekçesiyle ağrımak üzere. Huawei Technologies'in önde gelen ortaklarından bir tanesi, Reuters'ın ortaya çıkardığı belgelere göre göre 2010'da, İran'a uygulanan ambargoyu delip HP bilgisayar bileşenlerini İran'ın en büyük telefon operatörüne satmaya çalışmış.

Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketi ünvanını Ağustos ayında eline geçiren Huawei, kendisinin veya Hong Kong'da kayıtlı özel bir şirket olan ortağının böyle bir anlaşma yapmadığını, böyle bir anlaşmanın Mobile Telecommunication Co of Iran'a (MCI) en az 1.3 milyon euro'luk ekipmana malolacağını söylüyor. Reuters'a göre anlaşma sağlanmamış olsa da, bu durum Çinli şirketlerin İran'a uygulanan ticari yaptırımları ihlal etmek konusunda ne kadar istekli olduklarını gösteriyor.

ABD'li kanun koyucular, 2012'nin başında ABD Dışişleri Bakanlığı'nı Huawei'nin İran'a cep telefonu izleme ekipmanı satışlarını incelemesi yönünde baskıda bulunmuştu. Ekim ayında House Intelligence Committee tarafından ABD ihracat kanunlarına uymadığı konusunda eleştirilen Huawei, daha sonrasında MTN Irancell'e ekipman sattığı iddialarını reddetmişti.

Huawei'nin uluslararası ve ABD yapırımlarına ilişkin sorunları, 10 yıldan fazla bir süredir devam ediyor. 2003'den bir New York Times makalesi, Huawei'nin Irak'taki Saddam Hüseyin hükümetiyle anlaşmalar sağladığından bahsediyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Çin vs ABD... Soguk savas yillardir var aha buraya yaziyorum yillar sonra tarih kitaplarinda 2. Soguk Savas olarak bundan bahsedecekler

cin firmalarını oldu olası sevmem.hırsızlık kanlarında var.zte iphone 3-3gs'e benzer tasarımlar üretir.huaweininkiler htcnin arka kasa aynı zaten.oppo xperia serisi,xiaomi zaten galaxy=))

@02 Oca 2013 23:35 ATMA Apple fanboyu forum botu... asıl hırsız Apple önce SONY sonra SAMSUNG tasarımlarını ve patentlerini çaldılar... şimdide Huawei'ye sardılar...

@grezimonk bu yazdıklarına inanıyormusun...

@Antiroid Apple=hırsız... adamlar telefon işine girişte SONY'den çalma çırpma yapmışlar...

cin firmalarını oldu olası sevmem.hırsızlık kanlarında var.zte iphone 3-3gs'e benzer tasarımlar üretir.huaweininkiler htcnin arka kasa aynı zaten.oppo xperia serisi,xiaomi zaten galaxy=))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir