Huawei, kendi işletim sistemini geliştiriyor

Android'i istediği gibi kontrol edememekten şikayetçi olan cep devi, onu bir kenara atmak isteyen firmalar arasına katıldı!

  • Zeynel A. Öztürk
Huawei, kendi işletim sistemini geliştiriyor

Çin merkezli telefon üreticisi Huawei, ABD'de daha güçlü bir konuma gelme planlarını birkaç gün önce açığa çıkarmıştı. Ancak firmanın yakın gelecek planları bundan ibaret değil gibi görünüyor. Yeni bir rapora göre Huawei, Android'i bırakıp kendi ayakları üzerine yürümenin yollarını arıyor.

The Information'a göre Huawei'nin eski Nokia çalışanlarından oluşan İskandinavya'daki geliştirici takımı, yeni bir mobil işletim sistemi geliştirmeye başladı. Rapora göre Huawei, "Android'in koltuk değnekleri üzerinde olmak istemiyor". Bunun nedeni ise firmanın Android'i tam anlamıyla kontrol edemiyor olması.

Huawei, Android'den uzaklaşmaya çalışan ilk Android üreticisi değil. Kısa bir süre önce Samsung'tan bir yetkili, "ekosisteminiz yoksa, geleceğiniz yoktur" demiş ve Tizen OS'u gelecekte daha çok üründe kullanacaklarını söylemişti.

Bunlar Huawei'nin Android'i hemen bir kenara bıraktığı anlamına gelmiyor. Çoğu Android'li cihaz üreticisi gibi Huawei de Android arayüzüne kendi dokunuşlarını ekliyor. Firma, kendi EMUI arayüzünü geliştirmeyi sürdüreceğini söylüyor. Firmaya Apple'dan katılan tasarım şefi Abigail Brody, EMUI için önemli yeniliklerin yolda olduğunu, dikkat çeken görsel hataları düzelttiklerini söylüyor. Brody'ye göre güncelleme, EMUI arayüzünü Google'ın Material Design'ına yaklaştıracak ve uygulama listesini yenileyecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

android yoksa batmaya mahkumlar...

Mamemo meego Symbian Bada webos... yakında bu gruba tizen ve Huawei os girer

@23 Haziran 2016 21:22 windows'u unutmuşsunuz

@23 Haziran 2016 21:22 Symbian Nokia'nın aptallığından o listede, eğer bırakmasalardı hala şimdiki listede olurdu.

@lterlemez Nokıa nın Symbian a yeterli yatırım yapmamasının sebebi Nokıa nın Microsoft tarafından önce yumuşatılıp sonra alınma politikasıdır.

@23 Haziran 2016 21:22 benim yazacagım aos girermi

Samsung ile ortak olarak tizen i kullanabilir. Zaten Huawei samsung ile ortak çalışmak istiyordu.

Geç Windows Phone'a yazılım derdinden kurtul..

@ZiyaretBitti yazılım derdinden kurtulamaz daha beter olur bom boş yazılım mağazasını görmedin heralde...

Güzel daha fazla sistem üretilmeli.Bir kaç tanesinin tekelinde kalınmamalı ki rekabet olsun ve kalite olsun ve bu işlerden geçinenlerede daha fazla kapı açılmış olsun.

Tamam, kendi isletim sistemlerini gelistirsinler de once ortak market icin bir konsorsiyum kursunlar. Programlar ortak olsun. Yoksa Symbian, WP ya da BB gibi destek bulamadan dibi gorurler. Insanlar farkli markaya gectiklerinde herseyi yeni bastan ogrenmek ve yeni programlara adapte olmak istemiyorlar.

Kulağa güzel geliyor kendi işletim sistemini ve ekosistemini kurmak ama uygulama mümkün değil bence. Çünkü bu işte en önemli şey 3. Parti uygulamalar. Geliştiriciler her platforma ayrı ayrı uğraşmaktansa tek platforma stabil yapıyorlar.

Windows Phone gibi olur sonu. Arkadaşlar bakın ben İphone 5S kullanıyorum ama şu bir gerçek bakın aklın yolu birdir İOS ve Android dışında başka bir mobil sistem yaşayamaz artık bunu herkesin kabul etmesi lazım. Windows Phone ne vaatlerle çıktı ne hayallerle çıktı sonuç ortada şimdi adı bile geçmiyor yani demek istediğim Android ve İOS dan başkası yalan boşuna uğraşmasın çinliler ..

Android başlarda güzel gibi gelsede zamanla samsung ile başlayan bu furya daha çok cep üreticisi tarafından benimsenecektir. Zira kullanıcılarda android'in kasmaların ve gereksiz enerji harcamalarından şikayetçi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play