Hubble'a yakalanan dev uzayı girdabı!

Bu uzay fotoğrafına baktığınızda sıradışı bir şey görmeyebilirsiniz, ama işin aslı pek öyle değil...

Hubble'a yakalanan dev uzayı girdabı!

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu'nun çektiği bu fotoğraf, ilk bakışta size sıradan gibi gelebilir. Ancak aslında gördüğünüz, bir galaktik fırtınanın ta kendisi.

Galaksi kümeleri, sayısı 10 ile 100'lerce arasında değişen dev gruplardır ve yerçekimi sayesinde bir arada dururlar. Galaksiler zaman zaman birbirlerine aşırı yaklaşabilirler, bu durumda dev boyutta yerçekimi gücü onları değiştirebilir. Yukarıda gördüğünüz Abell 1185 kümesinde ise benzer bir durum var. Küme içerisindeki farklı şekillerdeki galaksiler, birbirlerinin fazlasıyla yakınından geçiyorlar. Bu dev kozmik girdap içerisinde bazı galaksiler parçalara ayrılarak ortadan kalktı bile. Bu parçalar, "The Guitar " ("Gitar") adı verilen ve yukarıdaki resmin hemen dışında bulunan bir şekli oluşturuyorlar.

Abell 1185 galaksi kümesi, dünyamızdan 400 milyon ışık yılı uzakta bulunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Galaxyi bozdunuz be.

gayet güzel bir manzara muhteşem efek olmuş sanki filim.

Efek diyor ya. Gerçekmiş o kardeş. Efekt filmde olur.

400 milyon ışık yılı uzaktaki galaksiyi bozduğumuza inanan arkadaşa sevgilerle...(Bozanları uzaklarda arama, sende güzelim Türkçe'mizi bozmuşsun galaksiyi galaxy'i yazarak.)

400 milyon yıl önceki olayları gözlüyoruz şu an. Ve hiçbirisi şu anda yok. Çoktan fırtınanın etkisi ile birbirine karışıp yok olmaları gerekir.

ilgisi olmayan okumasın arkadaş böle şeyleri gitsin apple ne demiş onu okusun. saçma sapan yorumlar yapmıyorlarmı birde. Valla insanımız sabah akşam sılatıp ıslatıp dövülmeyi hakediyor.

Hep amarika'nın oyunu, illuminati yapıyor bunları! (Cahil haber yorumcusu stayla) :P

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir