Hükümetten "oyun öldürür" kampanyası!

Oyunları hedef alan sert açıklamalara mutlaka rastlamışsınızdır. Ama bu iddia sanki biraz abartılı.

  • Selim Öztürk
Hükümetten "oyun öldürür" kampanyası!
Change4Life adını taşıyan bu kampanyada oyunların erken ölüme sebebiyet verdiği öne sürülüyor.

Bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerinde çok ciddi yan etkilerinin bulunduğunu öne süren araştırmaların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Bu dalganın son halkası da İngiliz hükümetinin başlattığı bir kampanya oldu.

Change4Life adını taşıyan bir kampanyaya önderlik eden İngiliz hükümetine göre oyuncuların ömrü diğer insanlara nazaran daha kısa. Diğer bir deyişle, oyunlarla fazla haşır neşir olan insanlar, oyunlarla pek bir alakası bulunmayan diğer insanlarla karşılaştırıldığında daha genç yaşta hayatlarını kaybediyor.

Bu reklam kampanyasına göre, özellikle televizyonun karşısına geçen genç yaştaki bireylerde bazı ciddi kalp rahatsızlıkları görülüyor ve bu da erken ölümleri beraberinde getiriyor.

Ne diyelim; biz de söyleyenin yalancısıyız...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Heyecan anında kalp atış hızı çok arttığı için sürekli tekrarlandığında uzun dönemde ciddi kalp rahatsızlıkları oluşması gayet mümkün. Hatta belli bir yaştan sonra kalp krizi riskini de artırır. Oyun oynarkenki heyecan bir şiddet filmi izlerkenki heyecandan daha fazladır çünkü oyunda karakteri kişi kendisi yönetiyor ve o an o kişinin kendisi olduğunu düşünüyor, kendini tamamen oyun karakteriyle özdeşleştiriyor ve oradaki şiddet dolu ortamı tüm benliğiyle yaşıyor.

Enteresan, nası yapmışlar ki bu araştırmayı, oyuncu nesil daha o kadar yaşlanmadı ki, şimdiki yaşlı nesilin gençlik zamanlarında bilgisayar diye bişey yoktu be. Deneksik araştırma mı olur. Sallamışlar bence.

Bir doktor olarak gözlemim bilgisayar oynayan kişiler ya obezite oluıyor ya da aşırı zayıf oluyorlar. Bende oyun delisi bir doktor olarak özellikle civilization, silkroad, WOW gibi uzun soluklu oyunların başında günlerce oturduğumu bilirim. (hatta bütünlemeye kalırdım diyebilirim) Ne zaman hafta boyunca oyun oynasam kilo almış olarak masa başından kalkardım. Hastalarımda da bunu gözlemliyorum. Arada çok zayıflara da rastlasamda oyunlarla haşır neşir olan kişiler genelde kilo alıyor. Genelleme yaparsak oyunlar yemek düzenini ve beslenme alışkanlıklarımızı bozabiliyor...
Sadece kişisel gözlemim kesinlikle bilimsel bir alt yapısı yoktur arkadaşlar.

uzun süre pc başında vakit geçirmek hareketsizliğe hareketsizlikte; şişmanlık ve asosyalleşmeye sebep oluyor.bu kişiler toplumsal yaşamla uyum konusunda zaman içinde sorunlar yaşıyor. bu da insan üzerinde ciddi bir strese ve bu streste zaman içinde sağlık sorunlarına yol açıyor. hareketsizlik sebebiyle oluşan hastalıklarıda eklersek. araştırmanın doğru olduğunu kabul edebiliriz. her şeyi tadında yapmanın abartmamanın!! gerekliliği ve önemi burdan anlaşılıyor.

yorum yapayim:

Yok deve ..!!!!

Sürekli Counter-Strike oynayan bir gencin sosyal hayatta nasıl sağlıklı ve normal olmasını bekleyebilirsiniz ki?

erken ölüm söz konusu olamaz ama ciddi psikolojik vakalar ortaya çıkabilir.12 14 saat pc başından kalkmayan bir çocuğun veya kişinin nasıl bie sağlık sorunu ile karşılacağı belli olmaz.sınırı geçmemek lazım..

"Alkışlarla Ali Sami'yi davet ediyoruz."

Atın ölümü arpadan olsun.

yaa ölürr o zaman tv ye bakanda ölür cep tel kullanda olür mp3 kullannda ölür (çoçuklar oyunun ne olduğunu biliyor cahil değiller)

Bilgisayar oyunları öldürmüyor. Bütün gününü bilgisayar karşısında geçiren insanlar var. İster oyun isterse msn aynı şey. Harektsizlik öldürür. Sanırım obezite ile ilgili bir kampanyaya benziyor daha çok.

Hadi ordan. Karalamak için ellerinden gelenleri yapıyorlar.

bu hayatta her soru bitti herşey tartışıladı çözülüd oyunların öldüğrmesine geldi öylemi. yaw abuksubuk haberler.

Herkese postal 2'yi tavsiye ediyorum...Dünyanın en iyi oyunu...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play