Hükümran Senfoni Dünya devlerine kafa tutuyor

Türk yapımı online oyun Hükümran Senfoni, 3 ayda ulaştığı kullanıcı sayısı ile devlere meydan okuyor

Hükümran Senfoni Dünya devlerine kafa tutuyor
Hükümran Senfoni: 3 ayda 100 bin kayıtlı kullanıcı...

ODTÜ Teknopark'taki Ceidot Oyun Stüdyoları yöneticisi Erkan Bayol, 9 Mayıs 2008'de 1. Tur Açık Beta testlere başlayan Hükümran Senfoni Online'ın, 3 ay içerisinde 100 bin kayıtlı kullanıcı barajını geçmeyi başardığını söyledi. Bayol, oyunun henüz açık beta aşamasında bulunmasına rağmen Türk oyun severlerin gösterdiği ilgi ve güvenin "olağanüstü" olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye'de en çok oynanan ve Almanya'da üretilen tarayıcı tabanlı oyunlardan Travian'ın 2004 yılında yayınlanmaya başlandığını ve o dönemden bugüne kadar Türkiye'de 400 bin dolayında oyuncusu olduğunu anlatan Bayol, "Yani 4 yılda 400 bin seviyesine gelmiş bulunuyorlar ki bu rakam ciddi bir başarıdır" dedi.

Yine Almanya'da geliştirilen Ogame'in 2002'de çıktığını ve Türkiye'deki oyuncu sayısının da 300 bin civarında olduğunu ifade eden Bayol, şöyle konuştu: "Bu oyunlar, dünyanın en büyük yayıncıları tarafından yayınlanan ve çok eski oyunlar. Kendi türlerinde hepsi birer klasik. Bu oyunların bu kadar uzun zamanda ulaştığı oyuncu kitlesine bakarsak Hükümran Senfoni Online'ın henüz test aşamasında olmasına rağmen, 3 ay gibi kısa bir zamanda 100 bin rakamını geçmesi ciddi bir başarı. Büyük ihtimalle oyun, Türkiye'de bugüne kadar en hızlı büyüyen tarayıcı tabanlı oyun oldu. Bu hızla giderse birinci yılın sonunda Türkiye'nin en çok oynanan tarayıcı tabanlı oyunu olacak."

Yurt dışı planlarında neler var?

Ar-Ge faaliyetlerinde önceliklerinin Türkiye olduğunu belirten Bayol, oyuna ilişkin hedefleriyle ilgili şunları kaydetti: "Oyunu elimizden geldiğince mükemmel hale getirmek için özellikle yurt dışı ile olan yayıncılık görüşmelerimizi durdurduk. Pek çok firma oyunun başarısından haberdar. Oyunu hemen hemen hepsi yurt dışında yayınlamayı istiyorlar, ancak hem daha cazip şartlarda anlaşma imzalayabilmek için, hem de birden çok pazara odaklanarak iş gücümüzü fazla bölmemek için şu an bir sonuca gitmeye çalışmıyoruz" dedi.

Oyunun Türkiye'de bu hafta içinde satışlarına başlayacağını ve test aşamasından büyük ölçüde çıkmış olacağını söyleyen Bayol, "Oyuna yeni bir şey ekleme yerine sadece oyunu sağlıklı bir şekilde ayakta tutacağız ve yurt dışı pazarları için anlaşmalar üzerinde çalışmalarımıza yılsonuna doğru başlayacağız" diye konuştu.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Hep Hükümran Senfoni'den bahsediliyor. Bu desteği biraz da At&Kılıç'a gösterseniz?

insanlar meraktan başladı herhangi bir geleceği yok.

Oyunu bende oynuyorum gayet güzel zaten ben eski bi heroes oyuncusuyum flash tabanlı ama çoğu şey düşünülmüş bundan sonraki gelişim gidişatı oyuncuların ihtiyaçlarına göre şekillenir heralde sadece online oyuncu sayısı 800 900 civarlarına geldiği zaman server kopmaya başlıyor ama ben uzun bi süre oynamayı düşünüyorum Allaha şükür ki crysis in alanında yakaladığı başarıyı hso. da yakaladı :)

insanlar meraktan başladı herhangi bir geleceği yok.

Hiç güzel değil :S

mynet üyeliği istiyor yaa bu? başka yöntemi yok mu?

bence alanında rakibi yok.

ogameyi tek geçerim

benim bildiğim hükümran senfoni rpg tarzında bir oyun bunu ondan ayrı olarak online strateji gibi yaptılar yani firmanın esas oyunu bu değil.

Benim bildiğim bu oyun üç boyutlu olacaktı yanlışmıyım?

açık konuşayım hiç beğenmedim, bir online oyuna bakit harcayacaksam böyle bi niyetim varsa ozaman knight online oynarım, üstünede tanımam.

Benim bildiğim bu oyun üç boyutlu olacaktı yanlışmıyım?

oyunun üç boyutlu oyunuda yapılacak yapım aşamasında herhalde

açık konuşayım hiç beğenmedim, bir online oyuna bakit harcayacaksam böyle bi niyetim varsa ozaman knight online oynarım, üstünede tanımam.
_____________________________________________

Online Oyunlarda... WOW birinci gelir... arkasından AOC gelir... sonra HGL gelir... sonra LAII gelir sonlara dogru KO gelir :)

hani nerde milliyetçilik yok online oyun oynarsam knight oynarım öteki başka bişey der bırakın bunları beyler birazcık milliyetçilik yokmu sizin içinizde kaç tane türk yapımı oyun varda bunu kötülüyosunuz bunu kötülemek için daha iyisini sizin yapmanız gerek daha iyisini siz yapında alnınızdan öpelim bir türk olarak ha beni yanlış anlamayın ben manisalıyım oyunu yapanlarla bir alakam yok türk olmaktan başka alınlarından öpüyorum o gençleri.

arkdasım zorla tutan yok knight oynuyorsan git oyna bsde oynadık ama bi faydasını grmedik su anda bıraktım artık oynamayacagım bnce sizde bırakın en kötu bagımlılık o ama ynede bunuda bi denemek istiyorum oyunu weyha linki nrdn oynayabilirim yardım pls

oyuna girerken sunucuyla bağlantnız kesildi hatasını alıyorm bu ne demek???

sumucumuz kesildi diyor ne oluyor

knigth online alemin kralı, kim ne derse dedin, herkes biliyor, wow çocuk oyunu çizgi film gibi bişey onada baktık kafadan sallamayın sıramala verirken.knight hakkında hiç bilginiz yok demektir dünyaya bakın bakalım ne oynuyor, sıralama sizin tercihinizdir, ama dünya öyle demiyor :)

2.konu knight bağımlılık diyen arkadaş senin iraden zayıfsa bundan bize ne !
Senin iraden zayıfsa sen oynamazsın, çok şükür bizim öyle bir sorunumuz yok, boş vaktimiz oldukça oynuyoruz normal bir oyun gibi, seninle alakalı şeyleri genele yayma, faydasını sen görememişsin biraz zeka istiyor faydasını görebilmek için, ben senin faydasını görmediğin oyundan 1 sene içinde araba aldım.

harbiden acaip uyduruk bir oyun

nasıl üye oluyosun bana yazarmısınız yaaaaaaaaa??????bende oynamak istiyorum

yaa kardesim oyun açılırken yükleniyor yazıyo ama bişi olmuyo deli olcam yaaa lütfen düzeltin şunu gardasım

süper oyun beyler herkese öneririm manya i oldum oyunun :D

Bence bu oyun çok güzel.Fakat dünyaya yeterince tanıtılmamış.bu oyuna destek veriyorum

bu ne ya, benim bildiğim hükümran senfoni Rpg tarzında bi oyun olacaktı demosunuda seyretmiştim oysa bu web tabanlı browser oyunu ne alaka iğrenç bişey.

action rpg olarak duyuruldu vidyoları konuldu hatta phys x lede anlaşma sağlanıldı sonra web tabanlı oyun yapıp oyuncu sayımız çok fazla diyorlar o yuncuların hepsi rpg yi bekleyen oyuncular kim ne yapsın browser oyununu ?

ya bu hükümran dünyaya kafa tutuyor şöyle manyak böyle manyak dediler. Flash oyunu yaptılar :-) gelde kafayı yeme. Bide şuna çok güldüm oyunun teknik özelliklerinde birbirinden tamamen ayrı 2 ırk yazmışlar dalga geçer gibi. Bari birbirinin aynı 2 ırk koysaydınız. Abi bunlar milletle kafamı buluyo çokmu amatörler anlamadım abartı bir firma abartı bir proje yalan dolan diz boyu.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir