HWBot, AMD'li PC'leri de engelledi!

Windows 8, tarihin en ilginç engellemelerinden birini yaşamaya devam ediyor!

  • Zeynel A. Öztürk
HWBot, AMD'li PC'leri de engelledi!

Hız testi sonuçlarını toplayan web sitesi HWBot, geçtiğimiz günlerde Windows 8'li sistemlerden gelen tüm rakamları engelleme kararı almıştı. Siteye göre Windows 8'deki gerçek zamanlı saat (RTC), 3DMark ve PCMark gibi programlarda CPU base clock değiştirildiğinde (BLCK) yanlış sonuçlar göstermesine yol açabiliyordu.

Site, birkaç gün sonra yayınladığı haberde RTC sorununun AMD işlemcili PC'lerde oluşmadığını söylemişti. Şimdi ise site, Windows 8 politikalarını tekrar değiştirerek AMD işlemcili PC'leri de engelledi.

Bunun nedeni, bir başka web sitesi Ocaholic'e göre AMD çiplerindeki bir durum. Buna göre AMD işlemcili bir kullanıcılı, yönetici izinlerine sahip bir komut satırı açarak "bcdedit /set {current} useplatformclock No" satırını yapıştırdığında aynı sorun oluşabiliyor. Bununla birlikte AMD'de oluşan hata, Windows 8'li PC'lerde sadece bir sonraki sistemi açılışını etkiliyor. İşletim sistemi bunun ardından "useplatformclock" seçeneğini tekrar "Yes" olarak ayarlıyor. Sözkonusu sorun Intel işlemcili Windows 8 PC'lerinde yaşanmıyor.

Hız testi sonuçlarında tutarsızlığa yol açan bu sorunlar, HWBot'un Windows 8'de yapılan testlerde AMD'yi engellemesi için yeterli gelmiş görünüyor. Microsoft, HWBot'un bu kararı hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Sitesinde ASUS'un adını geçirmeyen HWBot'un AMD'li Windows PC'leri engellemesi önemli bir olay değildir.

Çok önemli birşey vay anasını. Adamlar neredeyse yeniden baştan aşağı değiştirirek işletim sistemi koymaya çalışıyorlar sabır biraz.

Bir türlü anlayamadım bu olanların neresinin win8 e engel olduğunu...

başlığa bak habere bak :D

hwbot neyi engelleyeceğini iyi biliyormuş....

win8 başlıbaşına bir hata zaten.

@28 Ağu 2013 17:59 okudunda ne anladın win 8 hata diyon.

AMD işlemcisinde oluşan yazılımsal bir sorundan dolayı Windows 8 ürününde sağlıklı ölçüm yapılamayacağı için HWBot gelme istemem elma yanaklardan demiş kısaca.

Sen de yorum yaz