IBM beynimizi PC'ye sığdırmaya çalışıyor!

IBM imkansızı başarmak üzere: Sanal kedi beyni tamam, sırada sanal insan beyni var...

  • Ümit Öncel
IBM beynimizi bilgisayara sığdırmaya çalışıyor
Bilim adamları insan beynini bilgisayar ortamında tekrar yaratmaya çalışıyorlar.

IBM'in bilim adamları şu sıralar Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı'nda çok ilginç bir deney üzerinde çalışıyorlar. Yapmaya uğraştıkları şey insan beyninin tüm fonksiyonlarını gerçekleştirebilecek bir bilgisayar!

Gerçek dünyanın, gerçek zamanlı verilerini alarak bunları işleyebilecek ve yorumlayarak kararlar verebilecek olan bu "sanal beyin" şimdiye kadar sadece bilim kurgu yazarlarının yakından ilgilendiği bir konuydu ama bilim adamlarının yaptıkları açıklamaya göre oldukça önemli bir aşama kaydedilmiş durumda.

Bilim adamları şu anda yaklaşık bir kedinin beyni kadar bir ölçekte bu deneyin başarılı olduğunu söylüyorlar. Yani şu anda erişilen noktada yaklaşık %4,5'i çapında bir beyin kapasitesi ile çalışılabiliyor. Kapasite dışında diğer bir sorun ise henüz bilgisayarın insan beyni kadar hızlı çalışmıyor olması. Sanal beyinin hedeflenen tüm işlemleri gerçekleştirmesi, insan beynine göre tam 83 kat daha yavaş gerçekleşiyor.

Görünüşe göre bilim kurgu filmleri gerçek yaşama bir adım daha yaklaştı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

insan gibi düşünen makinalar. sanırım böyle bir filim izlemiştim ve sonu pek hoş deildi insanlık için

Mümkün değil...

Peki ruhunu kime üfleteceklermiş?

Böyle birşey zaten Türk bir adam tarafından yapıldı .. Kral ve Ben ' de izlemiştim .. biraz araştırma yaparsanız bulursunuz...

"IBM imkansızı başarmak üzere": imkansız zaten,içinizi ferah tutun:) hız konusunu aşsalar bile ne yapabilecekler,sadece kapsamlı bir yazılım geliştirmiş olacaklar.bir pc senin dediğin dışında bişey yapabilirmi? en basitinden kendi kendine rasgele sayı üretsin bakalım:) onu geç,sayının ne olduğunu bile kendi kendine nasıl algılayacak.bunu çözmek için insanların nasıl şekilde düşündüğünü yani algı olayını çözmeleri lazım.bu kadar karmaşık bir şeyin üstesinden gelebilecek insan yok zaten

Bunu gerçeğe dönüştürmenin hızla felan hiçbir alakası yok. Daha doğrusu konuda bahsedilen hız iki nokta arasındaki tekil bağlantıda gerçekleştirilen hız değil. Zaten beynimizde de bir nöron hücresinden başka bir nöron hücresine olan tekil bağlantıyı sağlayan aksonlar bilgisayarlarda kullandığımız elektrik kablolarından daha yavaşlar. Beyindeki hız daha çok yolların(aksonların) fazla ve çok yoğun oluşundan ileri gelmektedir.

Deneydeki sorun ise hız değildir, beynin tüm çekirdeklerini, tüm yapılarını tam olarak analiz edebilmiş değiliz. Korteks, mesensefalon, cerebellum, bazal gangliyonlar vs. neredeyse tüm nukleusların işlevini ancak kaba bir şekilde tanımlayabiliyoruz. Korkuyla ilişkilendirdiğimiz amiygdala diye bir çekirdek var mesela, evet biliyoruz korkuyla ilişkili olduğunu ve birkaç şeyi daha ancak tam olarak hangi çekirdekleri nasıl etkilediğini, başka hangi durumlarda aktif veya pasif rol aldığını vs. bilmiyoruz.

Beyin, her biri yüzlerce farklı göreve sahip onlarca(alt çekirdekleriyle birlikte yüzlerce) çekirdeğin birbiriyle koordine çalışmasıyla(bir de aralarındaki bağlantı yollarını düşünün) ortaya bir şeyler çıkartabilen bir organ. Eğer bunu simüle etmeyi deneyebilecek kadar bile bilgimiz olsaydı dünya çok daha farklı bir yer olurdu.

terminatörler doğuyor

adamlar çalışıyor,ter akıtıyor.bizde aval aval bakıyoruz .ondan sonrada niye onlar öylede biz böyleyiz muhabbetleri yapıyoruz

yeterince insan beyni var ama bir işe yaramıyor...

Düşünsenize;
7 - 8 yaşınızdaki bir anıya benzer bir olay yaşadınız ve beyin hemen aradaki bağlantıyı kurup o anıyı tazeledi.
Ve mili saniyeler içinde gözlerinizin önüne getirmiş gibi canlandırdı.

Beyin çok hızlı.

2200 Yılınada Girsek ( Kıyamet Kopmazsa ) Bilgisayarlara Biz Birşey Vermeden Onlar Bize Birşey Vermez. Bunu Aklınızdan Çıkarmayın.

--------------------
yeterince insan beyni var ama bir işe yaramıyor...
Bugün 01:31
--------------------
aynen katılıyorum zaten bu hep boyledir ınsan oglu elındekının kıymetını bılmez.

Yormayin aklini beyler bilim adamlari kendilerini oyalamak ve para kazanmak icin iyi bir yol secmis ® : )

Yapay zekanın anlamını bilseydin böyle bir yorum yapmazdın sanırım
Sana hiçbirşey verilmeden konuşmayı, yürümeyi öğrendin değilmi...
"2200 Yılınada Girsek ( Kıyamet Kopmazsa ) Bilgisayarlara Biz Birşey Vermeden Onlar Bize Birşey Vermez. Bunu Aklınızdan Çıkarmayın."

adamlar neler üzerinde çalşıyor bizde öyle haberlerde internette fln görüp aval aval bakıyoruz.türk insanı akıllıdır ama aklını kullanmayı bilmez işte bizim tek sorunumuz bu.

En az nükleer savaş kadar tehlikeli şeylerle uğraşıyorlar. Bu yapay zeka ve sanal algı olayını kendi kendine öğrenme ve insan benzeri karar alabilme boyutuna taşırlarsa sonumuz SKYNET, Terminator, MATRIX öngörülerindeki gibi yapay bilincin egemen olduğu, insanların işlevsel bir aygıt (örnek: matrix'te pil) haline getirilip etkisizleştirildiği bir gelecek olacak. Atom bombasını da insanların yaptığını düşünürseniz, üretilen teknolojilerin ne denli tehlikeli hale gelebileceğini anlamak hiç de zor değil.

saçma olmuş... sonuçta beyin hakkında bilinenler çok az hatta neyi bilip neyi bilmediğimizi dahi bilmiyoruz. Bilmediğimiz bilgiyi bir bilgisayara nasıl yükleriz?

ya insanın beyni kadar bilgisayar yapmak imkansız dır ama olsa bilgisayarlar sonsuz belleğe sonsuz çekirdeğe sahip olurdu bu imkansız bennimiz çok hızlı milisaniyelerle ölçülemeyecek kadar hızlı

Sen de yorum yaz