IBM çikolata krizine de el attı

Teknoloji devi IBM, şimdi de kriz yaşanan çikolata üretimi konusuna el atıyor.

IBM çikolata krizine de el attı
IBM'in yeni görevi, çikolatanın kalite ve lezzetini artırmak.

Dünyada son 15 yıldır giderek artan mantar hastalıklarının kakao üretimini etkilemesi, çikolatasız bir dünya tehlikesine karşı global şirketleri harekete geçirdi. Olası bir krizi önlemeyi hedefleyen IBM ve çikolata üreticisi Mars, ABD Tarım Bakanlığı'nın Tarımsal Araştırma Servisleri'yle, çikolatanın hammaddesi kakaoyu korumak amacıyla bir araya geldi. Kuruluşlar, bilimsel kaynaklarını birleştirerek kakaonun genetik yapısını inceleyecek.

Kakao üretiminin geliştirilmesini ve ıslah edilmesini amaçlayan araştırmacılar, kakao tohumunun genetik yapısının incelenmesiyle, kakao ağacı yetişme programına destek vereceklerini umuyor. Ağacın DNA yapısını anlamanın, zararlı böceklere, hastalıklara ve küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin yol açtığı su sıkıntısına karşı, üretimi daha dayanıklı kılacağı düşünülüyor. Çalışmaların, mahsulleri daha dayanıklı hale getirip hastalık kapmalarını engelleyerek kıtlığa çözüm üretebileceği, kakaonun kalitesini artırarak, çikolatanın tadının daha güzel olmasını sağlayabileceği öngörülüyor.

Elde edilen bilgilerin herkesin erişimine açılacağını belirten IBM Araştırma Merkezi Teknik Strateji ve Global Uygulamalar Başkan Yardımcısı Dr. Mark Dean, "İşbirliği, bilişimsel biyoloji ve süperbilişim konularındaki uzmanlığımızı, dünya ekonomisinde büyük öneme sahip bir tarım ürününün geliştirilmesi için sunmamıza fırsat sağlıyor" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

oynayın herşeyin genleriyle siz. sonun başlangıcı yakındır.

Sanki çok iyi bir şey yapıyorlar...O yaptıkları şey kakao mu olacak ?
Yoksa kakaoya benzeyen yapay bir bitkimsi şeymi olacak ?
Genlerini değiştirdinmi artık o kakaoluktan çıkmıştır..Kim bilir belki daha iyi dedikleri o kakao türü uzun vadede daha da ciddi problemlere sebep olabilir de..????

Ben tamamen doğal olanı tercih ederim..Ama bunu seçme şansımız olacak mı ?

Buradaki amaç genetik özellikleri incelenerek mantara dayanıklı nesili bulmaktır. Böylece mantar dünyadaki tüm kakao ağaçlarını yok etmeden bir tarım ürünü kurtaracaklar. Sonuçta genetik olarak mantara dayanıklı nesil, tarım ilaçları kullanılarak mantardan kurtarılmaya çalışılan doğal dediğiniz nesilden daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca insanın aklını kullanarak; doğru yada yanlış doğadaki dengelere müdahale etmeside tamamen doğal birşeydir. Allah insana aklını kullansın diye vermiş. Eğer kullanmayacaksak bu dünyada işimiz ne acaba? Yiyip, içip, gübreleyip, üremek mi sadece? Sadece tüketmekle olmaz gerektiğinde tükettiklerimizi korumayı da bilmeliyiz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir