IBM'den "en süper" bilgisayar

Süper bilgisayarların ardı arkası kesilmiyor: IBM, yeni süper bilgisayarını gururla sunar...

  • Ümit Öncel
IBM'den "en süper" bilgisayar
IBM'deki bilim adamları boş durmuyor.

Süper bilgisayarlar arasındaki rekabet tüm hızıyla devam ederken IBM'den dev bir atak geldi. Daha önce duyurduğu ve 4 bin sunucunun bağlanabildiği süper bilgisayarı halen en hızlılar arasında yer alırken, IBM boş durmadı ve daha da hızlısını yapmayı başladı. Sequoia adı verilen yeni süper bilgisayar üzerindeki çalışmalar devam ederken, firma bu yeni süper bilgisayarı 2011'e yetiştirmeye çalıştığını açıkladı.

Şu anda ABD Minesota'da üzerindeki çalışmaların devam ettiği Sequoia ve ona göre daha küçük bir bilgisayar olan Dawn'ın, nükleer testlerin simüle edilmesi için kullanılacağı açıklandı. IBM, Sequoia'nın bunun dışında gelişmiş hava tahminleri ve petrol arama gibi işlemlerde de çok faydalı olacağı görüşünde. Gücü, tam 2 milyon laptop'un gücüne eşit olan Sequoia, IBM'in iddilarına göre ebatları için oldukça düşük bir enerji tüketimine sahip. Diğer yandan yeni süper bilgisayar 96 buzdolabı büyüklüğünde olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

esatmd:
Güç ve özellik konusunda iyide, büyüklükten kaybetti :(

Kıyaslama da orjinalmiş.2 milyon laptop.Ama hangi laptop.

esatmd:
Güç ve özellik konusunda iyide, büyüklükten kaybetti :(
-------------------------------------------------------------------
laptop sandın galiba sen bunu...iş yapmak için bu iş...

iki milyon netbook laptop a mı eşit acaba ? o zaman kıytırık atom işlemcilere göre kesin süperdir. 96 buzdolabı da bizim evdeki gibi mi ? yoksa büro tipi mi ? pehhh

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play