IBM'den yeni bir süper bilgisayar daha

IBM, dünyadaki en hızlı ve kapasitesi en yüksek bilgisayarlardan birini daha kuruyor.

IBM'den yeni bir süper bilgisayar daha

IBM Kanada ve Toronto Üniversitesi'nin birlikte oluşturdukları konsorsiyumla kurulacak süper bilgisayar, online olarak 500 milyon DVD kapasiteli olacak ve saniyede 360 trilyon işlem yapabilecek.

IBM Kanada Sözcüsü Chris Pratt, kurulacak özelliklere sahip süper bilgisayardan dünyada sadece 20 tane bulunduğunu belirterek, "Sistemin tamamı 50 milyon Kanada Doları'na mal olacak. Sistem, halen Kanada Meteoroloji İşleri'nin kullandığı ve ülkedeki en hızlı ve büyük bilgisayardan 30 kat daha hızlı ve kapasiteli olacak. Süper sistem, önümüzdeki yıl yazında tam olarak devreye girecek" dedi.

Süper bilgisayar, araştırma projelerini yürütenlerine bilgi sağlamada, iklim değişikliklerini izleme ve ihtimal hesaplamalarında, uzay çalışmalarında, sağlık, astrofizik, kimyasal fizik, toprak ve tapu kayıtları ile uluslararası alanda yürütülen bilimsel çalışmaların veri ihtiyaçlarını karşılamada kullanılacak. Yeni bilgisayar, IBM İData Plex sistemi kullanacak ve kendisine 4 bin server bağlı olacak.

Süper bilgisayarın kuruluşu için gerekli olan 50 milyon Kanada Doları da, Kanada Yeni buluşlar Ulusal Platformu Vakfı, Ontario Eyalet Hükümeti ve Toronto Üniversitesi tarafından ortaklaşa karşılanacak.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Meteoroloji tahminlerini merak etmeye başladım nasıl hesaplıyorlarki bu kadar iyi pc ler gerekiyor...

Way way way bizim eve de alcam bunlardan :P
Bu bilgisayarlar nerde kullanılıolar ya? www'nun altyapısını mı oluşturuyolar ?

Leckhe

meteoroloji tahmin işi değil miydi?
ya da bizimkilerin bilmediği bir gerçek mi var?
havanın nasıl olacağını bilgisayarlar hesapladığına göre 'balkanlardan gelen sıcak havanın havayı ısıtması bekleniyor ' gibi tahminlerden daha gerçekçi bir sonuç çıkarıyor olması gerekir.

500 milyon dvd kapasiteli ne demek ya biz bilgisayarları sınıflandırırken dvd ye göre mi sınıflandırıyoruz allah aşkına. yaz oraya 2 exabyte (2 milyar gb) degerinde olacak deseler bu kanadalılar hep mi böyle yaw:D

Wosvagen in Sloganı olan
"biz daha iyisini yapana dek en iyisi bu"

sözü en çok IBM e uyuyor gibime geliyor.

Adam aşmış olayı ne intel i rakip görüyor ne bişeyi son kullanıcıyı pekte tınmıyor ki zaten son kullanıcı için oldukca iyi cihazları var.

ytl olacak kaç patra ediyomuş bu cihaz

ha ha ha sanki kafa buluyorlar sn/360 trilyon işlem yani sadece oha diyorum:)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play