IBM'e özel görev

Amerikan Savunma Bakanlığı, geleceğin süper bilgisayarını üretmesi için IBM'le anlaştı.

Amerikan Savunma Bakanlığı'na bağlı çalışan İleri Savunma Araştırmaları Projeleri Ajansı (DARPA-Defense Advanced Research Projects Agency), geleceğin süper bilgisayarını üretmesi için IBM'le 244 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Günümüzdeki süper bilgisayarlardan 100 kat daha hızlı olacak olan yeni makineler gücünü IBM'in POWER işlemcilerinden alacak. IBM sistem p serisi sunucularından oluşacak yeni makinelerin, saniyede 10.000 trilyon (petaflop) işlem kapasitesini aşması hedefleniyor.

IBM, programlanması, yönetilmesi ve kullanılması günümüzdeki süper bilgisayarlardan çok daha kolay olacak yeni makineleri DARPA'ya 2010 yılında teslim edecek. POWER işlemci ailesinin gelecek sürümü POWER7 mimarisi üzerine kurulacak yeni süper bilgisayarlar, AIX işletim sisteminde çalışacak. IBM'in GPFS (Genel Paralel Dosya Sistemi), PE (Paralel Ortam), çok hızlı ağ bağlantısı ve depolama altsistemi gibi ticari kurumların da faydalandığı teknolojilerinden yararlanacak olan yeni makineler, biyoloji, nanoteknoloji ve ekoloji alanındaki bilimsel araştırmaların çok daha hızlı tamamlanabilmesini sağlayacak.

Uğur Seven - Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Acaba Amerika bu süper bilgisayarı hangi ülkeye barış götürmekte kullanacağı silahların tasarımında ve istihbaratında kullanacak merak ediyorum :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir