IBM Evrensel Kuantum Bilgisayar Üretmeyi Planlıyor

Eğer bu planında başarılı olursa, IBM, ilk ticari kuantum bilgisayarı piyasaya sürebilir!

  • Ali Ruhi Öztürk
IBM Evrensel Kuantum Bilgisayar Üretmeyi Planlıyor

Şu anda piyasada ticari bir kuantum bilgisayar bulunmuyor. Bu bilgisayarların gerçekten kuantum teknolojisini kullanıp kullanmadığını sorgulamasanız bile, önemli olan bu cihazların özel donanımları. Ancak IBM bu durumu değiştirmeyi planlıyor.

Yapılan açıklamaya göre, şirket ilk ticari ve evrensel kuantum bilgisayarı üretmeyi planlıyor. IBM, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde yaklaşık 50 qubit'lik bir sistem kurmayı hedeflemiş durumda. 50 qubit, bazı hesaplamaları dünyadaki en güçlü süper bilgisayarlardan daha hızlı işleyebilecek bir kapasite anlamına geliyor.

Ancak bu bilgisayarın amacı günlük işleri yerine getirmek değil. Ana bilgisayar devrinde olduğu gibi, bu bilgisayar da ticari işletmeler ve bilim insanlarının özel problemlerini çözmek için kullanılacak. Bu amaç doğrultusunda, IBM araştırma partneri olduğu Canon, Hitachi Metals, Honda, JSR, Nagase ve Samsung şirketlerine kuantum bilgisayar ihtiyaçları konusunda yardım ediyor.

IBM, evrensel bir kuantum bilgisayarın yapabileceklerini kimsenin tam olarak bilmediğini ve cihazın şu an gündemde bile olmayan problemleri çözeceğini iddia ediyor. Şu an böyle bir bilgisayarı üretmenin en büyük zorluğu, hem yeterince hesaplı olmaması, hem de günlük hayatta kullanılabilecek özelliklerinin keşfedilmesinin gerekmesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Classic IBM haberi. Cak, Cuk, Caz, Cuz.. IBM yapana kadar 70 ten fazla firma yapmış olur.. Son 10 senedir IBM ecek, acak dışında haberi yok..

@08 Mart 2017 01:01 sen yine de IBM' i o kadar küçümseme Ziyaretçi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play