IBM'nin Windows 7'ye cevabı: Ubuntu

Windows 7 fırtınası tam gaz devam ediyor ama birileri bu fırtınayı durdurmaya kararlı...

  • Ümit Öncel
IBM'nin Windows 7'ye cevabı Ubuntu
Ubuntu, Windows 7'ye alternatif olabilecek mi?

IBM son zamanlarda bütün dikkatini Cloud Computing olarak da adlandırılan web tabanlı uygulamalara vermiş durumda. Fakat Microsoft'un çokça konuşulan yeni işletim sistemi Windows 7 için geri sayım devam ederken, IBM'in de buna bir karşılık vermesi bekleniyordu. Son gelen haberler IBM'in Windows 7'ye yanıt olarak popüler Linux dağıtımı olan Ubuntu'ya ağırlık vereceği yönünde.

IBM şu sıralar Ubuntu'nun ticari kanadı olan Canonical ile iş birliğini arttırmış durumda. İki firma hızla, düşük maliyetli PC ve netbook pazarında ses getirecek bir Ubuntu atağına hazırlanıyorlar. Fakat IBM ve Canonical'ın önündeki en büyük sorun olarak dağıtım kanalları konusu görünüyor. Microsoft şu anda Windows 7'nin dağıtımı için pek çok özel anlaşmaya imza atmış durumda ve bu anlaşmaların büyük kısmı da ayrıcalıklı anlaşmalar. Microsoft iş ortaklarının Windows 7 ile birlikte bir de Ubuntu yüklü ürünleri yan yana satmayı tercih etmesi ise pek olası görünmüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

IBM yarışamaz windows ile. Tabi bu benim görüşüm..

boş işler ibm kendi kuyruğunu kurtarmanın peşinde ama olamaz yapamaz çünkü ubuntu için photoshop,3d max gibi yazılımları tabiki yeniden kodlayabilecek kadar babayiğit yazılımcılar ile yeniden kodlanmış vaziyette satabilecekse durum değişir.

Ubuntu da güzel bir Linux dağıtımı. Kolay kullanım açısından Windows'un eline su dökemese de sistem olarak çok kararlı. Şahsen 1 aydır Ubuntu kullanıyorum. Windows beni bu kadar tatmin etmemişti.

Önce ses problemlerini çözsünler. Kullandığım tüm linux dağıtımları ubuntu da dahil , -realtek hd audio- ses kartımı tanımıyor... Ve saçma sapan işler yapıyorlar. Örneğin kulaklık taktığımda hem hoparlörden hem kulaklıktan ses gelmesi gibi :) Önce herşeyi 4x4 lük çalıştırsın linux ondan sonra görüşelim....

windows un ortaya çıkmasına en büyük sebebi IBM ile yaptığı anlaşma olmuştu.şimdide microsoftun tekelciliğini bitirebilecek tek şirket yine IBM dir.Böylece artık diğer yazılım firmalarıda sadece windows a destek vermeyip özgür yazılımlarada destek verirler.(yani İnşallah)

ubuntu 9.10 denemeden konuşmayın

Artık Dell'in bilgisayarlarında Ubuntu yüklü olarak gelecek.

aybiem her çıkan windowsla inatlaşıyor ama sonunda aynı sistemi kendi de kullanıyor.

ibm bu işin altından kalkıp kalkamayacağı tabi ki meçhul ama ibm'i küçük görenler daha yeryüzünde windows diye bir şey yokken ibm'in olduğunu unutmasınlar. günümüzde de serverlarda önde gelen firmalardan. umarım bu konuda bir şeyler yaparlar. çünkü windows'a rakip çıkması her zaman kullanıcıya kar sağlar. yoksa windows durduk yere kendi kar marjını düşürmez. bunun için rekabet gerekir ve ne yazık ki şu an rakip yok. yoksa Türk Lirası ile yarım binliğe işletim sistemi çıkarıyorlar bu nasıl bir zihniyet. ilk çıkan windowslar piyasada tutunmak için 100 dolar civarında çıkmıştı. Türkiye'deki durumla bir görmeyin bunu dolar çok fazla değer değiştiren bir para birimi değil. adamlar şimdi tekel oldukları için çok rahat bir şekilde 300 dolar üzeri işletim sistemi çıkarıyorlar. ama piyasada alternatif olsa kullanıcıların seçebileceği başka alternatifler olsa bakın bakalım win 7 ultimate kaç liraya satılıyor.

arkadaşlar IBM' in niyeti başka başka başkaaaa...!!!

bildiğiniz gibi IBM orta ve büyük ölçekli firmalara ve de holding ve devasa fabrika ve kurumlarına profesyonel alt yapı ve ihtiyaçlar doğrultusunda profesyonel hazırlanmış bilgisayarlar üretmekte. Bunların dışında komplike ölçeklenebilir paket sistem satmakta.

AMA çoğu kimsenin pek bilmediği bir kolu daha var yazılım...!!!
örnek olarak sadece mühendislik terimleriyle ve komut setleriyle çalışan ve bugüne kadar üretilmiş tüm 3D yazılımlardan çok çok farklı ve üstün bir program ürettiler : CATIA ...!!!

BU YAZILIM daha önceki Windows sürümlerinde biraz ağır çalışıyordu, IBM şu an bu yazılımı çok daha hızlı ve problemsiz çalıştırmanın peşinde...!!!

bu 3D yazılımla araba , otobüs , raylı sistemler ve daha bir çok mekanik ve elektrik sistemleri tasarlanıyor ve bu program dünya devleri tarafından kullanılıyor. Bazı araç montajlarında ekran üzerinde 70 -80 bin 3D parça olabiliyor ve bu parçaların birde özel bir parça ağacı sistemi varki her parçanın tüm detay işlemleri ve parametreleri bu parça ağacında saklanıyor ve istenildiğinde geriye dönüp değiştirilebiliyor. Şimdi düşünün 80 bin adet 3D parça ve tüm parametreler...!!!

ama ben fabrikada 30-35 bin parçalık bir montajı normal bir makinada açtım ve şakır şakır çalışyor (2008 lerde p4 ve amd işlemcili 256 mb ekran kartlı ve 2 gb ram). Tabii şimdi bu makinalar müzelik oldu ve artık şimdi INTEL 4 çekirdekli işlemcilerde muhteşem hızlı çalışıyor ve 16 gb ram olan QUADRO 4500 - 4600 ekran kartlı bir makinada bu programı kullanmak büyük bir zevk...!!!

ama IBM daha seri istiyor ve yazılımının daha da tabana yayılmasını istiyor ve bu yüzden daha hafif ve normal yada zayıf makinalarda bile seri çalışmasını istiyor, çünki artık küçük sanayilerde bile bu programa talep var...!!!

hedef sadece iş amaçlı ve seri çalışan bir makine olunca işletim sisteminin daha hafif ve seri çalışması istenir. Bakalım IBM bu hedefine linux ile ulaşabilecek mi?

INTEL PC WE WINDOWS WEDE NVIDIA KULLANAN HERKESE SAYGILAR

ibm firmaların photoshop gibi programları linuz diliyle yazmaya oyun firmalarını mac gibi linux sürümü çıkarmaya ikna ederse bu da %10 pazar payı demek. Böyle durumda oyun firmaları seve seve linux sürümü çıkartır. Bunu yapamazsa bu haliyle çok zor.

Windows'tan linux'a rakip olur mu bırakın Allah aşkına ya, windows açıkken usb belleğimi takmaya korkuyorum başlarım öyle işletim sistemine. Okuldaki bilgisayarlar virüs yuvası olduğu için önce linuxta virüsleri temizleyip sonra windowsu açmaktan gına geldi. Derslerde kullandığımız iki-üç yazılım linux'ta çalışsa şeytan görsün yüzünü ama elimiz mahkum.

Ne! Windows 7 fırtınası mı? Reklamın iyisi kötüsü olmaz heralde :) XP'den ile aşkımız daha bitmedi. XP ile bitince de Mac'e geçeceğim.

Aynı yorum yapan biri var bu chipte sürekli. Windows ve intelidüşünüyor.Ya orda çalışıyor ya bu işten birkar ediyor (birwindows programı satıyor vesyare... ). Şunu söyliyim en iyiişletim sistemi tartışmasız linuxun. Ama en çok program windows üzerine yazılmıştır. Bu yüzden windows kullanmak zorundayız. Gleisnler yazılımcılar bunu birfourmda tartışalım. Bir kere windows program yüklemekle şişen bir sistem bunu kendileri dezamanında resmi bloğunda yazmıştı. Windows hzılı çalışsa ne olur biri yazsın bana ?!...

Linux nedir bilmeyen ve o kadar çok gereksiz yorum yapan var ki. Boşuna klavye vuruşları yapmaya gerek yok sözde teknoloji gurularına.

Iyyy İğrenç Windows 7 yi Ubuntuyla aynı kefeye koyamazsınız. Windows 7 en büyükytür. Ubuntu bırak büyük rakibi, rakip değil!

Bu IBM kafayı yedi herhalde Ubuntu dediği işletim sistemi Win7 değil xp ye bile kafa tutamaz kendim bizzat denedim hiç bir özelliği yok, dünya da ubuntu kullanan kaç kişi var acaba :)))

Arkadaşlar çok uzun zamandan beri windows la linux u beraber kullanıyorum. Tüm samimiyetimle söylüyorum linux daha çok tatmin ediyor. Program yükledikçe şişmiyor. Gün geçtikçe ağırlaşmıyor. Tabiki biraz daha desteklenmesi lazım. Sizlerde windowsun yanına bir linuz sürümü kurup deneyin kesinlikle. Linux sürümünde ise Pardus tavsiye ederim. Ubunu redhat slax ve debian kullandım. En iyisi pardus

Ubuntu zaten her sürümü siparişle bedava göndermek yerine 250-300 dolar alsaydı kesinlikle daha popüler ve gelişmiş olurdu

muahuhau yorumlara bak. ubuntunun win7 den eksiği falan yoktur. siz crack yapmayı yada para vermeyi zekilik olarak görüyorsanız vay halinize

@ 11:57 dunya kisi linux kullaniyor dersek
Yani şu an itibari ile (01 ocak 2010 saat 23:08) dünya üzerinde bu siteye kayıt olan Linux kullanıcısı sayısı 136186, Linux kurulu makina sistem sayısı ise 152367'ymiş.

Ve setenin tahminine göre şu an dünyada 29 milyon insan Linux kullanıyormuş.

Bence hiç de azımsanmayacak bir sayı, ileride bir gün Windows'u geçerse hiç şaşmayın...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play