IBM sonunda bunu da yaptı!

Teknoloji devi IBM'in son projesi, bilimkurgu filmleri sonunda gerçeğe dönüştürmeyi başardı...

IBM sonunda bunu da yaptı!

Yıllardır filmlerde ya da bilimkurgu romanlarında gördüğümüz konuşabilen bilgisayar hayali artık gerçek oldu.

IBM'in geliştirdiği Watson gerçek bir insan gibi konuşarak anlaşabilen bir bilgisayar. Ayrıca her türlü soruya da cevap verebiliyor, ipuçlarından yola çıkarak kelime oyunları oynayabiliyor. Bütün bunları yaparken de inanılmaz derecede büyük bir işlem hacmi kullanan bu süper bilgisayar, önceki denemelere göre de bambaşka yollar ile tasarlanmış durumda.

Çok daha kesin ve doğru cevaplar verebilmesi için Watson'a normalde kullanılan tek bir algoritma yerine, yüz kadar farklı algoritma eklenmiş durumda. Bilgisayarların tek bir algoritmatik hesaplamayla sonuca ulaşamayacağına emin olan IBM çalışanları işlem hacmini olabildiğince zorlayarak yepyeni bir sistem geliştirmişler.

Bu kadar çok algoritmanın kullanılma sebebi şu; eğer hesaplamaların büyük bir çoğunluğu aynı yöndeyse, bu durum Watson için doğru cevap anlamına geliyor. Her ne kadar insan lisanını algılamak ve sadece cevap vermek farklı iki olguysa da daha da gelişmiş tam teşekkülü düşünüp anlaşabilen bir bilgisayar sistemine erişmeye çok yakınız.

Okuyucu Yorumları