IBM sonunda bunu da yaptı!

Teknoloji devi IBM'in son projesi, bilimkurgu filmleri sonunda gerçeğe dönüştürmeyi başardı...

Yıllardır filmlerde ya da bilimkurgu romanlarında gördüğümüz konuşabilen bilgisayar hayali artık gerçek oldu.

IBM'in geliştirdiği Watson gerçek bir insan gibi konuşarak anlaşabilen bir bilgisayar. Ayrıca her türlü soruya da cevap verebiliyor, ipuçlarından yola çıkarak kelime oyunları oynayabiliyor. Bütün bunları yaparken de inanılmaz derecede büyük bir işlem hacmi kullanan bu süper bilgisayar, önceki denemelere göre de bambaşka yollar ile tasarlanmış durumda.

Çok daha kesin ve doğru cevaplar verebilmesi için Watson'a normalde kullanılan tek bir algoritma yerine, yüz kadar farklı algoritma eklenmiş durumda. Bilgisayarların tek bir algoritmatik hesaplamayla sonuca ulaşamayacağına emin olan IBM çalışanları işlem hacmini olabildiğince zorlayarak yepyeni bir sistem geliştirmişler.

Bu kadar çok algoritmanın kullanılma sebebi şu; eğer hesaplamaların büyük bir çoğunluğu aynı yöndeyse, bu durum Watson için doğru cevap anlamına geliyor. Her ne kadar insan lisanını algılamak ve sadece cevap vermek farklı iki olguysa da daha da gelişmiş tam teşekkülü düşünüp anlaşabilen bir bilgisayar sistemine erişmeye çok yakınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

birileri skaynet' i durdursun...!!!
t-1 modelleri ve nano teknolojinin birleşmesinden sonra IBM' de yapay bilinci insan beyni ile birleştirerek %30 robot - %70 insan karışımı bir yaratık üretmek üzereler...!!!

zeka ve hesaplamakabiliyeti bakımından üstün olan bu yeni cyborg oluşum, kötü emellerle kullanılırsa, insanlık silinecek...!!!

saygılar...

İnsanı tercih ederim...

Hızla gelişen bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Heyecan verici. :)

peki ya benim sevdiğim kişiye teklif ederse o da kabul ederse ne olacak ibm bu durumda ne diyecek ben bunu sevmedim benim win98li bilgisayarım bundan daha iyi

skynet!!! skynet!!! skynet!!!

Neden bu kadar işlem hacmine sahip anlamış değilim ve anlamadığım yabancının yaptığını gözümüzde büyütüyoruz onuda anlamış değilim. Bu yapay zeka olayı yani konuşan bilgisayar temel olarak çok basit. Öncelikle bilgisayarın söyleneni anlamışı her ağızdan çıkan harfin ses kodunu yazıya dökmesi gerekir genelde sesle bilgisayara komut verme yönlendirme programı çok ama yapılan en büyük hata her harfi tek ala almaları sesli harfler tek söylenir ama sessiz harfleri tek söylemek imkansız sessiz harfi söylemek için arkasından mutlaka bir sesli harf söylemek gerek ve bu sesli harf önündeki sessiz harfin ses kodunda bir değişime neden olur örnek olara g harfi ni ge olarak söylemek g kısmı kodu başka ga dediğinde başka g kodu çıkar isim özeti harf olarak değil bilgisayarın insan dilini anlaması 100 de 100 anlamışı için hece olarak tanıtılması gerekir hemde tek tek gözünüz korkmasın 21 sessiz 8 sesli harf olduğuna göre 168 gece 8 de sesli 176 hece tabi işin üç harfli hece olayı var 168*29= aşağı yukarı 5000 hece demek türkçede en uzun hece 4 harfli onlarda 10 taneyi geçmez yani bir bilgisayarın sizi anlaması için 5000 hece yeterli şimdi bilgisayar bizim dediklerimizi yazıya döktü peki nasıl cevap verecek ışte burda güzel türkçemiz devreye giriyo tamamen tür dili kuralları ve az biraz ezber belli sorulara verilebilecek cevaplar arasında seçim nasılsın sorusuna kaç farklı cevap mesela iyiyim kötüyüm sana ne gibi bilgisayarların kulakları var mikrofon dili var haporlör beyni var hardisk islem yapma yetisine sahipler olayin bir algoritma ile çözülemez doğrulanması gerekir bunu anlata anlata bitiremem bilgisayar konusunda kullanıcı olarak yeterli bilgiye sahipim ama program yapmayı bilmiyorum bilsem veya bilen birilerini bulsam o milyar dolarlık ibm şirketinin yaptığını 3 ayda yaparım ve hayal peşinde koşmuyorum bu konu hakkında her türlü soruları sorabilirsiniz

:D Dedikodu yapabilecek mi bunlar abi! :D

İsmini " HAL " koysalardı daha anlamlı olurdu :)

yok yok bu terminatörün atası olamaz :S

çok harikaymış. yeni bir çağa ilk adım.

Artificial Intelligence filmi geliverdi aklıma birden. Kim bilir, belki bir gün olur.

Ali Murat Erkorkmaz.
Lütfen araştırın kendisi bu konuda neler yapmış bakın.Nasa için bile çalışıp dünyanın kaç ülkesinden ödül almış bir dahimiz. üstelik sanatçı da Leonardo Da Vinci nin günümümdeki hali.

Erkeklerle konuşturursan anlar tabi.. kadınlarla konuşsun da görelim algoritmanın gücünü..

İşte bu yorum harika :) tebrik ediyorum... biz kadınları anlamadık eğer bu bilgisayar anlarsa hemen eve birtane alacam :D

"Erkeklerle konuşturursan anlar tabi.. kadınlarla konuşsun da görelim algoritmanın gücünü."

(...destan... vs... vs...) "bilgisayar konusunda kullanıcı olarak yeterli bilgiye sahipim ama program yapmayı bilmiyorum" diye arkadaşa;

Sen anlatmaya devam et, ben çayları tazeleyip geliyorum, Hamza abi de okey'e dördüncü buluversin bu arada...

bu yapay zeka değil..sadece gelişmiş bir bilgisayar programı..

ama şu edipin yorumu beni korkuttu bütün bu cyberg işlerini falan nerden biliyor acaba labratuvarlarda bi akrabasımı var yoksa CIA den falanmı?

Edip Açıkla insanlığa kimliğini. Kimsin SEN? Nerden biliyon bu kadar hükümet sırrını?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play