IBM'den Quantum bilgisayar hamlesi

IBM, son buluşuyla quantum bilgisayarları gerçeğe dönüştürecek bir adım daha attı!

IBM quantum bilgisayara bir adım daha yaklaştı

IBM, quantum bilgisayarları gerçek kılmak için büyük çaba sarf ediyor. Bu yolda bilim insanlarının karşısına çıkan iki büyük engel artık aşılmış durumda.

İki quantum hatasının simültane tespiti problemini çözen IBM aynı zamanda quantum bilgisayarların ölçeklendirilmesini sağlayacak bir tasarım da geliştirdi. Hata tespiti problemi, bilim insanlarının yıllardır çözemediği bir sorundu. IBM şimdi bu sorunu çözen ilk firma oldu.

Tasarım konusunda ise IBM'in yaklaşımı ile Google'ın yaklaşımı benzerlik gösteriyor. IBM'in tasarımında, quantum bitleri için dört devre bulunuyor. Firmanın planına göre bu tasarıma istendiği zaman daha fazla devre eklenebiliyor ve bilgisayarın gücünü büyütmek mümkün oluyor.

Quantum bilgisayarlar, fizik ve quantum kimyası gibi alanlardaki soruları çözmek için gereken işlemci gücünü karşılamak üzere tasarlanıyorlar. IBM, kendi quantum bilgisayarını geliştirmek için 3 milyar dolarlık yatırım yaptı.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

IBM şunu yaptı, şu işe yarıyor haberi duymayalı 40 Sene oldu. Hala hep geleceğe yapıyor. 5 yılda bir birşey yapıyor aralara 5.000 tane cak, caz, en kısa sürede .. haberi sıkıştırıyor. Microsoft, Intel, Apple IBM gibi haber yapsaydı. Mikipedia, IntelPedia, ApplePedia diye ansiklopedi kurmak gerekirdi. IBM bu caklardan vazgeç bugün ne yaptın onu anlat. Bu prototipin dağıtılma ihtimali milyonda bir benzerini belki çoktan Koreli bir firma yada Başkası yapmıştır.

@02 Mayıs 2015 21:23 IBM' in hedef müşteri kitlesi olsaydın, emin ol yapardı (ve reklam yapmak akıllarına gelirdi). IBM çok uzun yıllardır teknolojinin alt yapısını geliştirmeye odaklanmış bir firma. Yani teknoloji firmaları için teknolojiler geliştiriyor.

@02 Mayıs 2015 21:23 bu kadar sığ yorumlanırdı. kendi küçük dünyanız ile teknoloji ve bilimi mukayese etmetin.

teknolojiye yakınlığımız, adamın yapmaya çalılştığı kuantum bilgisayara mousepad yapmaktan bile uzak.

İbm cak caz dedigi şeyleri yapıyor ve büyük firmalara satıyor.O dedigin intel apple microsoft amerikan ordusu ibm in patentlerini kullanmak milyardolarlar veriyor.İbm telefon firmasımı çıkıp reklam yapsın.Siride cortanada, androidin temelinde kullanılan birçok ibm patetnti var

Evimdeki Bilgisayar odama sığsında başka bir şey istemiyorum. Sizce sığar mı? Odam 160 metrekare.

IBM bir bilgisayar yapacaksan milenyumda yap, Milenyumda yapmazsan uranyumda yap.

oyun oynanıyormu bu bilgisayarda.. oynanmıyorsa çöpe at.

Arkadaşlar siz IBM'in yazılımda ve sunucu ki pazar payını biliyormusunuz. Domino, Tivoli, Websphere, DB2 bunları hiç duydunuzmu. Yada hiç IBM Power, IBM Blade X, IBM SystemX serisi bir sunucu kullandınız mı? Biraz okuyun, araştırın

kardeş ne işe yarar onu anlat tm

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost